Kommenteeri

Tänavuse keskkonnanoore tiitli pälvis 15-aastane vegan Emma Sofia Meri

Neljapäeval õnnitles keskkonnaminister Madis Kallas galaõhtul keskkonnatunnustuste konkursi laureaate. 2022. aasta keskkonnanooreks valiti Võrumaalt pärit 15-aastane vegan Emma Sofia Meri.

Auhinnagalal kõneles Emma sellest, kuidas tal oli nädal tagasi väga kõrge palavik ja väga halb olla, mistõttu kutsuti talle kiirabi. Seepeale hakkas ta mõtlema, et planeedil on ju ka väga halb praegu, aga planeedile ei kutsu keegi kiirabi, isegi kui lisaks temperatuurile on veel teised väga konkreetsed sümptomid näha, näiteks sureb iga päev välja kuni 150 liiki.

Keskkonnaminister Madis Kallas tõstis keskkonnatunnustuste konkursi laureaate eeskujuks kõigile. “Need on inimesed, kes mõistavad, et meie kõigi heaolu saab alguse meid ümbritseva keskkonna heaolust,” rääkis ta. “Väga levinud on mõttelaad „minust ei sõltu ju midagi“. Samal ajal unustame, et kõik me kokku moodustamegi selle muutuseks vajaliku olulise massi. Igaühe väike panus teeb kogu rahvastiku peale kokku hiiglasliku teene keskkonnale. Saame vastavalt oma võimalustele ja rollile seda panust anda – olla säästvad tarbijad, aktiivsed meelsuse näitajad või keskkonnategude tegijad. Ja miks mitte ka tublid nügijad teiste keskkonnahoidlikumale käitumisele.“

Oma viimaste aastate aktivisti tegevustega on Emma pööranud enda kogukonna tähelepanu keskkonnale ning just vabatahtliku tegevusega ka teiste keskkonnateadlikkust nüginud. Ta tegeles kuni selle aasta oktoobrini projekti “Kliimamuutused minu taldrikul” juhtimisega. Tänaseks on sellest välja kasvanud töötoad ning temaatiliste harivate roll-up stendide väljarentimine.

Emma avaldas oma kõnes imestust selle üle, et noori julgustatakse õppima, et kellekski saada. Aga mille jaoks, kui meil tulevikku ei ole? “Pole õiglane anda lastele toitu, mis nende tulevikku hävitab,” kirjeldas Emma. “Täiskasvanutel pole õiglane öelda, et nad hoolivad lastest, kui samaaegselt söövad laste tulevikku oma taldrikutelt, sest loomse toiduga tekitab igaüks kuni 73% oma kahjustusest loodusele. Taimne toit igapäevaelus ja koolides ja lasteaedades on vajalik samm edasi. Minu suur soov on, et vastutavad inimesed Eestis tooksid kiirabi korras täistaimse toidu koolidesse, sest on eriti ebaõiglane kohustada lapsi koolis õppima tuleviku nimel ja samas söögivahetunnil mäluma oma tuleviku katki, süües liha, muna ja piimatooteid sisaldavat toitu. Oxfordi Ülikooli teadlane Joseph Poore on öelnud selgelt: "Me päästame oma elud vaid vegantoiduga!"”

Emma on looduskaitsja, kes on sünnist saati vegan. Ta viljeleb perega nullkulu elu oma tegudes juba üle viie aasta ja peab oluliseks toiduraiskamise vähendamist. Nende peres ostetakse võimalikult palju kaupa teiselt ringilt ning fookuses on pakendivaba ja ökoloogiline tarbimine.

Emma eesmärk on teavitada inimesi, eelkõige noori, toidu mõjust keskkonnale ja täistaimse toitumise vajalikkusest. Siinkohal on arenguruumi ka keskkonnateemalistel üritustel, sest näiteks galaõhtul polnud vegantoidud märgistatud ning pelgalt nimede järgi hinnates saab öelda, et menüü koosnes suures osas loomsetest toiduainetest.

Emma on nii loomade eestkoste organisatsiooni Loomus kui ka Fridays for Future Eesti vabatahtlik ning seisab seeläbi nii loomade kui ka keskkonna eest.

Rõõmustame, plaksutame ja täname, et on selline südamlik, hooliv ja kirglik noor inimene, kes hoolib ja ütleb kõigile otse välja, et kui tahad hoida keskkonda, loodust ja loomi, siis tuleb valida täistaimne toit.

Autor: Farištamo Eller
Artikkel ilmus 2022. aastal.

Lisa kommentaar

Email again: