Kommenteeri

Jõululauake, kata end!

Pühad on ukse ees ning see tähendab, et tuleb mõelda, mida panna jõululauale. Selleks, et toidu pärast muretsemise asemel saaks jõulurõõmu nautida, panime talvenumbrisse kirja mõned ideed, kuidas peolaud katta.

SOOLANE

Internetist leiab erinevaid norivorstide ehk taimsete verivorstide ja pikkpoisi retsepte. Talvenumbri leheküljelt 50 leiad Angelina Sorgina seene wellington’i retsept, mis samuti imeliselt jõuluale sobib. Kes eelistab poest müüdavaid tooteid, saab lauale panna näiteks Thormi talvevorstid või Marta Pagari norivorstid. Kõik need sobivad imehästi kartulite ja praekapsa kõrvale. Kui otsustad jõulukapsa valmista ise, katseta ajakirja esikaanel olevaid Miaspirationi jõulukapsaid, mille retsept on leheküljel 53. Poetoodete puhul jälgi, et koostises poleks searasva ega teisi loomseid koostisosi. Paljudel praekapsastel on ka juba veganmärk peal.

MAGUS

Ajakirja lõpust leiad nii kookide kui ka magustoitude retsepte. Poelettidel on samuti erinevaid koogikesi, kuid tootevalik varieerub poodides väga palju. Aga mis oleksid jõulud ilma piparkookideta?! Õnneks on piparkookide seas mitmeid veganvalikuid ja sellelgi aastal on lettidel uusi tooteid, näiteks piparkoogimaitselise täidisega Domino küpsised. Kui soovid ise küpsetada, siis vegantaina saab ise valmistada või osta poest. Piparkoogitainast ja magusaid roogasid pakuvad ka mitmed söögikohad.

KERGEMAD AMPSUD

Laual võiks olla ka midagi kergemat, mida on mõnus enne või pärast suuremat einet ampsata. Soolasele snäkivaagnale saab panna juurvilju, hummust, veganpallikesi ja erinevaid veganjuuste. Magusaks ampsuks sobivad pähklite ja marjade segud ning isevalmistatud vürtsised jõulumandlid. Kausike mandariinidega toob tuppa mõnusa mandariinilõhna.

JOOGID

Klassikaline jõulujook on glögi, kuid tasub uurida koostisosade nimekirja, sest vahel kasutatakse magustajana mett. Mõnusa jõulutunde loob Oddlygoodi kaneeli- ja kardemonimaitseline kaerajook, mis sobib niisama joomiseks või kohvile lisamaitse andmiseks. Veekannule võid lisada apelsiniviile või piparmünti, et anda veele mõnusa maitse.

KAUNISTUSED

Selleks, et lauale ilu juurde anda, pole vaja poodi tormata. Äkki on sul juba kaunistusi olemas või saad ise vähese vaevaga silmailu juurde luua? Looduslähedase kaunistusena saab kasutada näiteks käbisid. Kui tood tuppa päris kuuse, siis kärpimisel tekkinud oksakesi saab samuti kaunistamiseks kasutada. Kui otsustad siiski sammud poe poole seada, mõtle, kas kaunistusi saab ka hiljem kasutada. Meeleolu aitavad luua ka küünlad. Õnneks on mitmed tootjad pakendile lisanud märkme, et kõik nende koostisosad on vegansõbralikud.

Artikkel ilmus Vegani 2022. aasta talvenumbris.

Lisa kommentaar

Email again: