Kommenteeri

Selgusid parimad veganpiimad ja -piimašokolaadid Eestis

Kvaliteedikonkurss „Parim vegantoode Eestis” sai hoo sisse. Aastas ilmub kuus Vegani ajakirjanumbrit, igas numbris toome välja erinevates kategooriates esikolmikusse jõudnud tooted. Sel korral astuvad eesriide tagant välja taimsed piima ja piimašokolaadi alternatiivid. Enim hääli saanud tooted pälvivad lehemärgi kandmise õiguse. Nii paistavad parimad vegantooted poeriiulilt kenasti silma.

Esimese etapina toimus toodete sensoorne hindamine, kus andsid hääle 14 koolituse läbinud spetsialisti, kelle seas nii veganeid kui segatoidulisi. Koolituse viis läbi tunnustatud Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus, kel on kogemusi Eesti parima toiduaine valimisel ning kellega koostöös arendati välja ka konkursi hindamismetoodika. Läbi innovatsiooniosaku meetme toetab hindamismetoodika ja juhendmaterjalide väljatöötamist EAS.

Eraldi hindasid spetsialistid toote pakendit. Kahel järgneval päeval andsid oma hinnangu toitumisnõustajad toote tervislikkusele ja keskkonnateadlased keskkonnamõjule. Kolm esimest toodet viidi Eesti tuurile, mille käigus selgitati välja ka rahva lemmik. Vox Populi voorust võttis sel korral osa lausa 249 inimest.

Pähklipiimad

Selles tootekategoorias skoorisid esikolmikus kolm erinevat pähklit: kookospähkel, India pähkel ning üks populaarsemaid pähkleid, millest piimale alternatiive valmistatakse  – mandel. Rahva voorus paistis silma seegi, et pähklipiimade kategooria oli kõige populaarsem ja huvi tooteid proovida suur.

PRONKSLEHT  – KOKO Dairy Free Original

Peene kookose maitsega, voolav ning niisama joomiseks-nautimiseks sobiva viskoossusega. Värv on kena ning piimale iseloomulikud varjundid žürii sõnul täielikult olemas. Pakend kena, lihtne ja üheselt mõistetav. Küll aga toodi välja, et tegemist on võrdlemisi vesise tootega, seega sobib pigem inimesele, kes eelistab kerget ja vähem rammusat toodet.

HÕBELEHT  – Alpro Cashew Original

Kuivõrd India pähklitest valmistatud jook ei ole piimale omase valge tooniga, vaid pigem hallikas, tõi žürii siiski välja selle piima märgatava kreemisuse. Samas mainiti korduvalt, et hallikas toon esialgu isu ei tekitaks. Pähklile iseloomulik maitse tunti ära, seega on tegemist oma kirjeldusele vastava tootega. Põhilisteks korduvateks märksõnadeks kreemisus ja täidlus.

KULDLEHT  – Alpro Roasted Almond

Konkurentsitult maitsvaim pähklipiim valikus. Ka rahva suurim lemmik! Kõigist kolmest piimakategooriast mainiti rahvahääletusel korduvalt, et nii sojast kui ka teraviljast valmistatud piimale eelistatakse mandlipiima just selle magusa röstitud pähkli maitsenüansi pärast.

Žürii iseloomustas võitjat põhiliselt järgmiste märksõnadega: kreemine, tugev, meeldiva äratuntava mandli maitsega, röstitud pähklile iseloomuliku lõhnaga, magusamate, kuid samas ka soolaste nootidega tasakaalustatud toode, nautimiseks sobiv, kuid võiks sobida ideaalselt ka kohvi peale. Terviklik komplekt!

Et Alpro piima-alternatiivid näitavad end kategooriates väga tugevana, on oluline välja tuua, et piimadele omase pakendi üksluisust märkisid hindajad korduvalt – sõnum oli, et võiks mõelda kastist välja, teha midagi omanäolist.

Teraviljast valmistatud piimad

Teraviljast valmistatud erinevaid piimasid on meeletult palju, alustades tatrast, lõpetades kinoaga. Siiski jäid sõelale just kolm erinevat kaerast valmistatud piima. Kaerale omane maitse on teraviljadest mahedaim, magusaim ning maitsemeeled on sellega harjunud. Samuti on tegemist keskkonnasäästlikuma toorainega, sest üldjuhul toodetakse kaera meile kõige lähemal.

PRONKSLEHT  – Alpro Oat Almond

Et mahedale tasase profiiliga maitsele huvitavamaid nüansse lisada, on Alpro välja töötanud kaerajoogi, millele lisatud ka mandleid. Kolmandale kohale jäigi maisise meeldiva lõhnaga Alpro mandlilisandiga kaerapiim, mida hindajad tõstsid esile just tänu selle mitmekülgsele maitseprofiilile. Välja toodi kreemisust, lubatult on tunda nii kaera kui ka mandli õrna maitset. Magus, piisavalt soolane. Küll aga jäi toote tekstuur žürii arvates taaskord kohati vesiseks.

HÕBELEHT  – Oatly iKaffe

Äratuntavalt rasvasema koostisega kaerapiim, mis oma olemuselt meenutas žüriile pigem kohvikoort. Niisiis on toode ära teeninud oma nime ja tootekirjelduse: see sobib ideaalselt kohvile, niisama nautimiseks on see pigem liiga tummine. Toote iseloomustamiseks kasutati omadussõnu, nagu täidlane, soolaka mekiga, väga kreemine, nauditava tekstuuriga. “Sobib kindlasti ka omnivooridele.” Välja toodi toote originaalset kujundust ja pakendil kasutatud tekste, mis võiks tähelepanu tõmmata uute tõenäoliste klientide hulgas.

KULDLEHT  – Alpro Oat Original

Kuldmedaliga pärjati teraviljapiimadest Alpro Oat Original kaerapiim. Iseloomuliku heleda piimja tooni ja tekstuuriga, puhta meeldiva lõhnaga. Žürii sõnul täpselt õige maitseintensiivsusega, see tähendab, et pole vesine ega ka liialt tummine. Sobib nii nautimiseks toidu kõrvale kui ka kergeks piimaasendajaks kohvi peale.

Sojapiimad

Sojapiimad on tuntud oma kõrge valgusisalduse, ent ka septsiifilise sojaoa maitse poolest, mis tihti harjumist vajab ja esimesel proovimisel pigem eemale tõukab. Õnneks on tänaseks asi lihtsam – siin on kolm parimat sojapiima, millest esmakordne tarbija võikski alustada.

PRONKSLEHT –  Natrue Soy Calcium Drink

Selle toote puhul on oluline märkida, et hindajate arvates on tegemist pakendiga, mis ostma kindlasti ei kutsuks. “Sellele tasuks ilmselt tooteesitlust teha.” Küll aga olid toote maitseomadused kergesti omaksvõetavad ja sojapiima maitse meeldiv. Toodi tihti välja ka toote ootamatut, kuid sümpaatset magusat mekki, mida hiljem pakendile peale vaadates tegelikult oodata ei oleks osanud. Kõrge kolmas koht kinnitab – ära hinda toodet selle pakendi järgi!

HÕBELEHT –  Alpro Soya Original

Meeldiva magusa mekiga sojapiim, mis võiks just magusalembelistele sobida. Erineb oma välimuselt teistest piimadest, sest on pigem kollase ja soojema tooniga. Lõhnas ja maitses on kergelt tunda mõnusat vanilli. Olemuselt tundub, et sobib niisama nautimiseks, kohvile, smuuti sisse, pudru ja teiste toitude hulka. Tegemist on kreemise tekstuuriga sojapiimaga, mille toorainele omane maitse esile ei kipu, kuid on äratuntav.

KULDLEHT  – Alpro Soya Unsweetened

Neutraalse maitsega toode, millest lisasuhkrud välja jäetud. Esialgu veidi võõra aromaatse lõhnaga, kuid maitses see ei kajastu. Seega ei tasu esimesel proovimisel lõhnast end lasta ära hirmutada. Isuäratava välimusega, viskoosne ja piimale iseloomuliku tekstuuriga, sobiva rasvasusega, puhta maitsega, ebameeldivate järel- või kõrvalmaitseteta, naturaalne magustamata kuldaväärt toode.

Piimašokolaadid

Šokolaad on paljude inimeste lemmikmaiustus, millest tihti keeruline loobuda. Veel toredam on asjaolu, et veganpiimašokolaadid on tänaseks oma koha poeriiulitel leidnud ning valida on nii mõnegi suus sulava tahvli vahel.

PRONKSLEHT  – Viviani White Nougat Crisp

Väga magusa, kreemja ning suus sulava koostisega mõnus maius, mis olemuselt-välimuselt meenutab pigem batooni kui šokolaadi. Sobib suurepäraselt just pähklikreemi fännidele. Tegemist on hõlpsasti murtava maiustusega, mis on armsas väikeses kaasaegses pakendis. Žürii sõnul kutsukski ostma just selle pakendi armas väljanägemine.

HÕBELEHT  – iChoc Choco Cookie

Piimašokolaadile väga iseloomuliku välimuse ning lõhnaga maiustus, mille puhul on meeldivaks lisaväärtuseks krõmpsuvad šokolaadiküpsise tükid. Veidi oli hindajate sõnul tunda ka alkoholile omast mekki, mis lisas meeldiva maitsenüansi. Pakend teenib mahetoote nimetust, näeb äge välja ning kutsub haarama.

KULDLEHT  – Vego Whole Hazelnut Chocolate Bar

Üllatavalt pehme ja siidise tekstuuriga veganšokolaad, milles terved krõmpsuvad metspähklid. Viimast võikski pidada šokolaadi parimaks omaduseks. Tihti mainiti hindamisel ära ka sõna Nutella, seega sobib toode hästi ka šokolaadikreemi austajatele. Kuigi maitse jäi hindajatele positiivsena meelde, toodi tugeva arvamusena välja pakendi odavat ja igavat väljanägemist, mis õnneks küll kuldmedalit ei röövinud.

„Parim vegantoode Eestis”

Konkursi käigus selguvad parimad Eestis müügil olevad vegantoidud ja -joogid, mille selgitavad välja eksperdid ja rahvas! Žürii selgitab igas kategoorias välja parimad kolm, kuid konkursi üks osa on ka rahva lemmiku valimine.

Et tulevikus oleks lihtne hea maitsega vegantoitu poest leida, saavad neli tunnustatud maitset äratuntava lehekujulise märgi. Kuldse lehemärgi saab esimese koha omanik, hõbedane märk kuulub teisele kohale ja pronksikarva kolmandale kohale. Rahva lemmik pälvib rohelise lehemärgi.

Märgi kasutamise õigust võivad taotleda kõik äriregistrisse kantud ettevõtjad, kes tõendavad, et tooraines on kasutatud ainult taimseid koostisosi.

Iga tootegrupi jaoks on eraldi ekspertkomisjon, kuhu kuulub 14 liiget. Kõik komisjoniliikmed on toiduainetööstustes, teadusasutustes ja laborites töötavad erialaspetsialistid, kes aktiivselt oma valdkonnas tegutsevad ja on soovitatud erialaliitude poolt. Kõik komisjoniliikmed on enne sensoorsele hindamisele asumist läbinud koolituse. Rahva lemmiku valimiseks korraldatakse avalikud hindamised.

Sensoorika on teaduslik meetod, mis mõõdab, analüüsib ja interpreteerib seda, mida me tunneme erinevatel toodetel tänu oma nägemis-, haistmis-, kompimis-, maitsmis- ja kuulmismeelte abil. Peamine eesmärk on aru saada, kuidas me toitu tunnetame. Toodete sensoorsel hindamisel oligi põhirõhk just maitsel, lisaks hinnati toodete välimust, tekstuuri, samuti lõhna.

Ajakirja Vegan jaoks toitude hindamismetoodika välja töötamist rahastati Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse innovatsiooniosakuga.

Artikkel ilmus 2019. aastal.

Lisa kommentaar

Email again: