Selgusid parimad jogurtid, batoonid, majoneesid ja köögikoored
Juba on medalid kaela saanud taimsed piimad, piimašokolaadi alternatiivid, taimsed kotletid, liha- ja vorsti alternatiivid, jäätised, sorbetid, külmkastmed, kiirtoidud ja supid. Kõikide võidukate vegantoodetega saab tutvuda ajakirja sotsiaalmeedias või eelnevalt ilmunud numbrites. Sel korral toome teieni järgnevad neli põnevat kategooriat: batoonid, toorbatoonid, majoneesid ja köögikoored. Järgmine ajakiri ilmub oktoobris, siis saavad medalid kaela juba järgmised kategooriad.
BATOONID
KULDLEHT – CORNY OATPOWER FLAPJACK JÕHVIKATE JA KÕRVITSASEEMNETEGA
Kas teadsid, et sõna flapjack tähendab tegelikult kaerakooki? Ja nii ongi! Corny jõhvikate ja kõrvitsaseemnetega täisterabatoonike meenutab maitselt mõnusat kaerajahust küpsetist. Tekstuurilt on ta pigem krõmpsuv ja mõnus amps hamba all – seda võiks kirjeldada kui ilusa välimusega desserti. Küll aga võiks žürii sõnul batoonis olla rohkem nauditavaid kõrvitsaseemneid, neid leidus maiuspalas vähe. Tegemist on kiudainerikka vahepalaga ning mainitud batoon on Corny tootesarjast ainuke, mis on sobilik ka veganitele. Žürii tõi välja küll pakendi üksluisuse, ent mainis ära ka usaldusväärsuse – nimelt paistab pakend läbi, seega näeb ostes kohe ära, millise tootega on tegemist.
HÕBELEHT – CLIF BAR KÜPSISEMAITSELINE
Olgu öeldud, et kuigi sellele tootele riputati kaela veidi tuhmimates toonides medaljon, oli Clif batooni sensoorne hinne oma kategoorias kõige kõrgem. See tähendab, et žürii hindas selle batooni kõige meeldivamaks ja maitsvamaks. Hinded alanesid tervise- ja keskkonnavoorudes koostise ning päritolumaa tõttu. Tegemist on väga isuäratavalt šokolaadise lõhnaga maiuspalaga, millel ameerikalik pilkupüüdev pakend. Kergelt krõmpsuv ning hoopis teistsugust “märga liiva” meenutav batoon, mis annab märku, et valgupulbri sisaldus on üsna kõrge. Kellele proteiinibatoonid ei meeldi – seda valida ei tasuks. Suurimaks plusspunktiks on muidugi see, et maiuspala valmistamisel ei ole šokolaaditükkide lisamisega tagasi hoitud.
PRONKSLEHT – TASTE OF NATURE
Kui oled tänapäeva maailma tempos täielikult sees ja otsid kiiret vahepala, et punktist A punkti B liikumise ajal nälga kustutada, on Taste of Nature batoon mõeldud sinu jaoks. Loomulikult pead sõber olema ka pähklitega, sest sel maiustusel on väga meeldivalt krõmps tekstuur ja ohtralt pähkleid. Hambad leiavad igast ampsust midagi põnevat! Esmalt on tunda mustikate hapukust, hiljem jääb pidama aga rosinate siirupine järelmaitse. Žürii sõnul on lõhn ja maitse lausa ülimalt hea. Ilus, kuldne, hoiab hammustamisel oma kuju, lõhn meenutab pähklite röstimist ja magusaid rosinaid, maitse pole keemilne, vaid naturaalne. Tasakaalukas toode igas kategoorias.
TOORBATOONID
KULDLEHT – LOODUSVÄGI toorbatoonike õuna ja kaneeliga
Õunasiirup, õunakook, õunakissell, õunakompott, ahjuõunad! Need märksõnad annavad ideaalselt edasi Loodusvägi batooni tuttava olemuse. Koduselt maitseküllaste omadustega ja sügiseste maitsetega batoonike, mis rebis oma meeldivalt maheda ja kodumaise meki ning päritolu ja koostise tõttu kõikidest konkurentidest vuhisedes mööda. Mõte rändab seda nautides vanaema kööki laua taha, kus pakutakse sooja plaadikooki. Tugeva, kuid naturaalse kaneeli lõhnaga, meeldivate pähklitükkidega ja tuttavalt hapuka õunaga. Tegemist on batooniga, mis võiks sügisvilja nautlejale nostalgiat pakkuda ka igal teistel hooaegadel. Küll aga võib toote pakend kaubanduses jääda märkamatuks, seega soovitab žürii disainis teha mingi vahva muudatuse, näiteks lisada ilupilt, et potentsiaalsete ostjateni paremini jõuda.
HÕBELEHT – NAKD soolakaramelliga
Soolakaramell – taaskord on tegemist maitsega, mis mõnele meeldib meeletult ja mõni ei salli silmaotsaski. Üks on aga kindel, Nakd batoonikeses on soolakaramell viisakalt esindatud ja toorbatoonist tunneb selle tuttava maitse kiirelt ära. Žüriiliikmed tõid lausa mitmel korral välja märksõna “lehmakomm”, mille maitse on paljudel veganitel ilmselt meelest kadunud. Väga magus, kuid mingil veidral kombel suudab see batoon säilitada siiski tervisliku mulje. Vahepala on tekstuurilt ühtlane ja martsipanibatooni meenutav. Tõelised maiasmokad võiksid nuriseda vaid selle kallal, et amps on liiga väike. Pakend on moodsates värvides ning jääb teiste sama sarja batoonide kõrval kindlasti esimesena silma.
PRONKSLEHT – RAWBITE kookosega
Moodsalt tagasihoidliku, ent samal ajal silmapaistva pakendikujundusega üsna tummine vahepala, mis kustutab järsult tekkinud nälja mõnes ajaks väga edukalt. Nagu ongi oodata – kookos on selles loos peategelane ning selle maitse austajale meeldib see Rawbite batoon kindlasti väga. Žürii kritiseeris selle tekstuuri vaid sellega, et tegemist on väga pudiseva ja kuiva tootega ning selle kõrvale peaks kindlasti haarama klaasitäis vett. Pakend on lakooniline, kuid siiski mõjuv ning sümpaatne. Küll aga ei ostaks žüriiliikmed seda toodet igapäevaselt, sest selle hind on võrdlemisi kõrge.
MAJONEESID
KULDLEHT – TARPLAN veganmajonees
Legendaarne majoneesitootja Tarplan ei jää arendatud veganmajoneesiga originaalkastmele mitte kuidagi alla. Maitse on sama tummine ja rasvane – iga majoneesiarmastaja unistus. On tore, et sellised teada-tuntud tootjad murravad majoneesimüüti: muna majoneesis pole üldse vajalik ning žürii sõnul pole tavapärane munane mekk kuskile kadunud. Majonees sai kõikidest teistest konkurentidest väga palju rohkem punkte ning sprintis teistest kaugele-kaugele ette. Oma kodumaise päritolu, lihtsa koostise ja suurepäraste maitseomadustega sai Tarplani veganmajoneesist eeskuju kõikidele teistele majoneesidele.
HÕBELEHT – Xtra kerge majonees
Suur üllataja! Oma veidralt kollase välimusega võib esialgu eemale peletada. Samuti on Xtra majonees peidetud teiste endasarnaste sekka, seda ei reklaamite vegantootena ning selle pakend ei paista absoluutselt silma. Kreemine, majoneesine, ei ole üleliia intensiivne, kuid on samal ajal piisavalt maitserikas. Hea konsistentsiga, maitselt kergelt sinepine. Žüriile meeldis ka toote huvitav klaaspakend, mida hiljem pärast tarbimist erinevatel otstarvetel taaskasutada saab. Tootel on lisaks üllatuslikele maitseomadustele ka suurepäraselt taskukohane hind, kuid oma jääb koostise tõttu jääb see kodumaisele Tarplanile siiski alla.
PRONKSLEHT – Hellmann’s veganmajonees
Kuulsaim majoneeside seas! Hellmann’s on hiljuti ka Eesti turule jõudnud oma maailmas laineid lööva veganmajoneesiga ning nagu ikka – õigel ajal õiges kohas olles õnnestus tootel pääseda ka Eesti Parima Vegantoote esikolmikusse. Majonees on hapukoorest värvi – peaaegu lumivalge ja seetõttu ei näe see absoluutselt välja nagu klassikaline majonees, mida oleme harjunud nägema. Võib öelda, et tegemist on veidi äädikasema versiooniga Hellmann’si originaalmajoneesist, muidu on maitseomadused aga väga sarnased. Rammus, ühtlane, kreemine, siidjas – praetud pelmeenidele peaaegu kohustuslikuks kaaslaseks. Küll aga kaotas see majonees punkte oma pikema koostisnimekirja ning päritolumaa tõttu.
JOGURTID
KULDLEHT – Alpro sojajogurt mustikatega
Nagu äsja korjatud metsmustikad koos suhkruga! Meeldivalt tugeva mustikase aroomiga jogurt, millele ei jää alla ka mustika mekk. Hamba all annavad endast märku marjatükid ning toorainele iseloomulik maitse on tunda vaid siis, kui selle otsimisele keskenduda. Ühtlane ja nauditavalt õhuline tekstuur ning kaunis lilla värvus. Pakendil on ilusad mustikapildid, mis võiksid disaini kaasajastamisel olla väga suureks tõmbenumbriks. Siiski, nagu ka kõikide teiste Alpro toodete puhul, ei ole disainiga erilist vaeva nähtud. Tegemist on niivõrd kuulsa brändiga, et see müüb ennast juba ise – ja tuleb välja, et põhjusega, sest tooted on väga head. Seda kinnitab ka asjaolu, et keskkonna- ja tervislikkuse voorus ei saanud Alpro sojajogurt koostise ning päritolu tõttu kõige kõrgemaid hindeid, kuid jäi lõppkokkuvõttes siiski teistele konkurentidele peale. Alpro on seadnud standardi, mida on keeruline ületada.
HÕBELEHT – Provamel sojajogurt mustikatega
Sarnaselt kuldmedali omanikule – veel üks jogurtiklassikaks saanud mustikamaitse esindaja. Veidi hapukamate alatoonidega jogurtidessert, millel on erakordselt tugev mustika maitse ja aroom. Mustikatükid maiuse sees lisavad naturaalsust. Visuaalselt jogurtile autentse välimusega, supersiidjas ja kreemine tekstuur. Järelmaitses kajastub meeldiv hapukus ning suhu jääb veidi rasvane tunne – nagu jogurti söömisel ikka. Hamba all krõmpsuvad lõbusalt mustikaseemned. Žürii tõi mitmel korral välja toote õrnatoonilise pakendikujunduse ning kõigis kolmes voorus – keskkonna, tervislikkuse, sensoorse – oli toote eeliseks selle orgaaniline koostis.
PRONKSLEHT – Valsoia sojajogurt virsiku-grenadilli
Mustikamaailma lööb vappuma Valsoia virsikujogurt! Ja justnimelt virsiku, sest pakendil lubatud grenadilli on maitseomaduste hulgast keeruline leida. Siiski on toode väga meeldiva ja õrna virsiku aroomiga, naturaalse maitse ja koorese kerge tekstuuriga, millele lisavad iseloomu pisikesed mahlased virsikutükid. Jogurt ei ole liiga magus, vaid kaldub pigem hapuma poole. Toorainele iseloomuliku maitse leiab aga üsna kiirelt üles, seega kui soja maitse hirmutab, peaks selle jogurti proovimise vahele jätma. Toote suureks plussiks on selle hind ning pakendilt saab kohe aimu, et toode on valmistatud eluskultuuridega. Kuna toode ise on sümpaatne, tõid hindajad välja, et jogurt võiks olla pakendatud veidi suuremasse potsikusse – s.t. 125 grammi asemel võiks olla 250 grammi. See oleks hea otsus nii tarbija seisukohalt, kui ka keskkonna mõttes.
KÖÖGIKOORED
KULDLEHT – Plant kaerakoor
Vali parema tuleviku nimel Planti kaerakoor! See tähendab, et kuigi sensoorses voorus jäi toode hõbelehe omanikule kõvasti alla, sprintis see keskkonnavoorus sellest valguskiirusel mööda just oma koostise, tooraine ja päritolumaa – Soome – tõttu. Mõnusalt paks, kuid siiski voolav tekstuur, säravvalge värvus, kreemjalt siidine tekstuur ning parajalt rammusale köögikoorele omase olekuga, kergelt hapukas. Maitsete tasakaal on tootel igatahes paigas ning toorainele omased maitsed ei kipu domineerima. Kena ja tagasihoidliku kujundusega pakend, mille disainil on Plant suurelt kirjas, andes juba kaugelt märku, et tegemist on taimse tootega. Põhjanaabrite arendatud toode on võrreldes konkurentidega üsna puhta koostisega ning tegelikult võikski sojale kaera eelistada.
HÕBELEHT – Alpro sojakoor
Parimatest parimate maitseomadustega toidukoor, mis võiks vabalt igas köögis kõik teised köögikoored välja vahetada. Alpro sojakoor edastas sensoorses voorus temast madalamale kohale jäänud toote lausa viie punktiga. Küll aga jäi Alpro sojakoor kaerast valmistatud tootele oma päritolumaa ja tooraine tõttu alla. Seda köögikoort võiks iseloomustada väga sarnaselt lehmapiimast valmistatud koortele. Maitses avalduvad sojaoale omased magusad alatoonid. Tooraine mekki naljalt üles ei leia ning toode ise on pigem maitsetu – seda aga kõige paremas mõttes. Ühtlase valge välimusega ja pigem vedel toode mõjub esmapilgul vahukooreselt ning isegi lõhnab autentselt. Ikka ja jälle saab Alpro aga miinuspunkte käega löödud ja igavalt mõjuva disaini tõttu.
PRONKSLEHT – Coop sojakoor
Veidi venivama ja rasvasema tekstuuriga toidupoeketi Coop omatoode, mis meenutab väga vahukoort. Maitseomaduste poolest ja tooraine tõttu on sarnane aga Alpro köögikoorele, tekstuurilt aga veidi paksem. Mõõduka magususega, rahuldavalt kreemise olekuga ja isuäratava valge tooniga. Pakendil on välja toodud, et lisatud ei ole troopilisi rasvu ega karrageeni. Suurimaks plussiks on aga Coopi sojakoore hind, mis teeb kõikidele konkurentidele pika puuga ära. Küll aga hindas žürii toote pakendikujundust kehvemaks kui Alpro oma – see ei ole silmapaistev ning selle leidmiseks tuleb poes silmad pingsalt lahti hoida.
Kuidas toimub „Parim vegantoode Eestis” hindamine?
Konkursi esimese etapina toimub toodete sensoorne hindamine, kus annavad hääle kuni 14 koolituse läbinud spetsialisti, kelle seas on nii veganeid kui ka segatoidulisi. Teise etapina hindavad spetsialistid toote pakendit. Kahel järgneval päeval annavad kolmanda etapina oma hinnangu toitumisnõustajad toote tervislikkusele ja neljanda etapina keskkonnateadlased keskkonnamõjule.
Sensoorne hindamine tähendab meelelist hinnangu andmist, kasutades selleks kõiki meeli ja pidades silmas alamkategooriaid, milleks on välimus, lõhn, tekstuur ja maitse. Sensoorse hindamise koolituse on eelnevalt läbi viinud Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus, millel on kogemusi Eesti parima toiduaine valimisel ning millega koostöös arendati välja ka konkursi hindamismetoodika.
Pakendi juures hinnatakse selle kujundust: kui pilkupüüdev see on ja kui palju erineb see teistest sarnastest toodetest. Oluline on, kas pakend tekitab huvi toodet osta ning kui hästi on informatsioon pakendil esindatud. Loomulikult on tähtis ka praktilisus ehk avamismugavus ja taassuletavus ning pakendi materjal ja vegansõnumi kandmine.
Keskkonnahindeid annavad toodetele keskkonnateadlased, võttes võimalikult laiahaardeliselt arvesse iga toote keskkonnamõju. Spetsiifilist infot toodete kohta otsitakse internetist, kasutades nii teadusartikleid kui ka eelrefereerimata andmeallikaid. Hindamine toimub kahes osas. Esmalt analüüsitakse tootegrupi üldist keskkonnamõju, võttes arvesse, kas tegu on globaalse tootega, kui ressursimahukas on tootmisprotsess ja kui palju heitmeid selle käigus tekib. Tootegrupi sees analüüsitakse, võrreldakse ja hinnatakse kümnepallisüsteemis iga toote puhul nelja erinevat näitajat: keskkonnanäitajad, milleks on kasvuhoonegaaside heitmed; ressursimahukus – peamiselt vee- ja maakasutus; toote koostis, kus komponentide hulga kasvuga kaasneb tihti ka suurem ressursikulu (s.t osad põllumajandussaadused vajavad kasvatamiseks palju vett piirkondades, kus on juba niigi veepuudus); transport – iga toote põllumajandusliku põhitooraine kohta selgitatakse välja maailma suurimad tootmispiirkonnad, samuti riik, kus iga konkreetne lõpptoode on toodetud, ja antakse hinnang tootesüsteemi transpordimahukusele. Viimaks peetakse silmas pakendit, selleks kasutatud materjali, ruumikulukust transpordil ja keskkonnainfo kuvamist.
Tervislikkuse kohta annavad hinnangu kolm toitumisnõustajat, kes on omal alal aktiivsed tegijad. Selle punkti kõige olulisemaks osaks on toote koostis, selle mikro- ja makrokomponendid. Tervislikkuse hindamise juures vaadatakse üle kalorsus, rasvad, küllastunud rasvhapped, süsivesikud, suhkrud, kiudained, valgud ja soolasisaldus.
Ajakirja Vegan jaoks toitude hindamismetoodika välja töötamist rahastati Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse innovatsiooniosakuga.Artikkel ilmus 2019. aastal.