Selgusid parimad hummused, võileivamäärded, šokolaadimäärded ja krõpsud
Medalid on juba „kaela saanud“ taimsed piimad, piimašokolaadi alternatiivid, taimsed kotletid, liha- ja vorsti alternatiivid, jäätised, sorbetid, külmkastmed, kiirtoidud, supid, batoonid, majoneesid, köögikoored ja jogurtid. Kõikide võidukate vegantoodetega saab tutvuda ajakirja sotsiaalmeedia või varem ilmunud numbrite kaudu. Järgmine ajakiri ilmub detsembris, kui hinnatud saavad ka aasta viimased kategooriad.
Sel korral toome lugejateni krõpsud, hummused, šokolaadi-
ja võileivamäärded.
KRÕPSUD
KULDLEHT: Estrella hapukoore- ja sibulamaitselised läätsekrõpsud
Hapukoor ja vegankrõpsud? Kas tõesti on see ilmsi? Jah, on küll! Mõnusa maitsekooslusega, huvitava lainelise vormiga ja läätsejahust tekkinud kare, kuid nauditav tekstuur. Tuimast välimusest ja võrdlemisi hallikast toonist hoolimata on need siiski väga meeldivad. Ja mis kõige olulisem – see äratuntav vanakoolikrõpsude hapukoorene maitse on kohal ja tervitab esimese ampsuga! Kokku võiks selle võtta nii: maitsev nostalgiline amps moodsas vormis. Kuigi me pole päris kindlad, kas krõpsude kategoorias saab rääkida üldse tervislikkusest, on oluline siiski välja tuua, et läätsekrõpsud said ilmselt oma võrdlemisi puhta koostisosade nimekirja tõttu tervisevoorus parimad hinded. Tore on teada, et üks snäkimaailma lipulaevadest – Estrella – on veganmaailmas oma kanna igatahes kinnitanud!
HÕBELEHT: Santa Maria tšillimaitselised maisikrõpsud
Mõni asi ei muutu mitte kunagi. Seda kinnitavad Santa Maria legendaarsed maisikrõpsud, mida tunnevad ilmselt kõik eestlased. Ja iga teine rahvus ka. Vahva on tõdeda, et nendega mööda panna ei saa – seega, kui tahad hummuse kõrvale midagi krõbedat ja soovid kindla peale välja minna, sea poes sammud Santa Maria toodete suunas, mis tavaliselt asuvad teistest krõpsudest kaugemal, maailmamaitsete riiulis. Pakend on klassikaline, ilupilt isuäratav, värske ning kergelt äratuntav. Krõpsude kuju on korrapäraselt kolmnurkne ning välispind maitserikas. Tšillimaitse on olemas, kuid sobib ka neile, kes väga vürtsikat ei talu. Eksida nendega ei ole lihtsalt võimalik.
PRONKSLEHT: Lay’si kartulikrõpsud tšilli ja laimiga
Veganite seas populaarseks saanud snäkikuninga Lay’si krõbedad lainelised krõpsud pidid paraku alla vanduma kahele tugevamale, kuid jõudsid siiski esikolmikusse! Hapukas, parajalt vürtsikas – täpselt see, mida laim ja tšilli teha võiksid. Tugeva meeldiva lõhnaga. Avad paki ja kohe tekib isu. Sakiline vorm aitab maitseaineid paremini edasi anda, tekstuur on konkurentidest üks krõbedaim. Küll aga toodi välja, et Lay’sile omaseks saanud igav pakend koos eemaletõukava kraadiklaasipildiga võib saada saatuslikuks, kui potentsiaalne ostja seisab riiuli ees ja kahtleb. Punase-mustakirju pakend kannab justkui sõnumit, mis hüüab: tulikuum! Tegelikult on tšilli pigem mahe ning hapukas laim ja magusad maitsenüansid tõmbavad temperatuuri alla. Muide – krõpsud said sensoorses voorus sama palju punkte kui esimese koha omanik. Oma koostisosade tõttu kukkusid need tervislikkuse voorus aga allapoole. Samuti hinnati madalalt juba mainitud pakendit.
HUMMUSED
KULDLEHT: Gourmet Club peedihummus
Peet on teinud puhta vuugi! Gourmet Club’i peedihummus on kroonitud kuningaks! Eriti mõnusalt suitsuse lõhnaga, ebamaiselt hea magusa maitsega, milles röstpeet annab endast kindlalt märku. Toit meenutab imepeeneks hakitud peedisalatit, kuid on samal ajal säilitanud hummusele omase kreemise oleku. Värv on sügavlilla ja väga isuäratav. Pakendi disain on eksklusiivne, väike aken näitab, mida ostad. Peale selle on väga lahe, et kodumaine peet on kokku pandud välismaist kööki esindava hummusega – põnev kombinatsioon, meeldiv hapukus, vürtsikus ja paras soolasus. Meeldivad ja intensiivsed ebatavaliselt põnevad maitsed! Kodumaise päritolu ning koostise tõttu oli toode võidukas nii sensoorses kui ka keskkondlikus voorus. Ka pakendi hindamisel oli toode esimene. Küll aga pidi Gourmet Club loovutama tervisevoorus mõned punktid teise koha omanikule.
HÕBELEHT: Marta kulinaaria peedihummus
Imeilus veidi pastelse tooniga roosa, millest saab pidulaua ehe! Lõhn on peedile omane ning seda on tunda ka tasakaalukas mahedas maitses. Ümber pakendi olev paber annab muidu igavale plastiktopsile veidi uhkema mulje ja iseloomu juurde. Küll aga sai pakend keskkonnavoorus seetõttu madalad hinded – topeltpakend tähendab topeltprügi. Siiski on toote maitsed tasakaalus ja turvalised. Hummusele omast küüslaugumaitset võiks ehk keerata isegi tugevamaks. Tervislikkuse vooru võitja!
PRONKSLEHT: Noa hummus seesamiseemnete ja ürtidega
Noa hummused on veganite seas populaarsed, sest nende klassikalist hummust soovitatakse igas foorumis. Järgmisel korral tasub proovida hummust seesamiseemnete ja ürtidega, milles on säilinud siiski ka klassikaline kreemisus ja siidisus. Iseloomu annavad juurde seesami tummine mekk ning kergelt mõjuvad Vahemere ürdid. Kui seesamiseemneid peab taga otsima lausa luubiga, siis ürdid annavad endast märku üsna selgelt. Pakend on kutsuva disainiga ning tumerohelised toonid seostuvad looduse ning tervisega. Suur pluss on, et toodet on läbi pakendi näha – nii tead, mida ostad. Välismaise päritolu tõttu pidi Noa aga kohalikele konkurentidele alla vanduma.
ŠOKOLAADIMÄÄRDED
KULDLEHT: Bonsan mahe pähkli-kakaokreem
Täistaimetoitlastest Nutella-igatsejate ilusaim unenägu! Seda valgel saial nautides tulevad meelde lapsepõlvehommikud. Ebatervislik, aga seda kõige paremas mõttes! Meeldiv pähkline lõhn ning maitse on kenaks komplimendiks šokolaadile. Kerge struktuuriga määre sulab suus kiiresti ja sellel on kreemine ning õrn maitse. „Oh my god! (eesti keeles: oh, mu jumal – toim) Kas see võiks olla tabav hinnang?” küsis üks maitsete hindajatest ja tunnistas, et tahaks veel ja veel ja veel ... Žüriiliikmed kasutasid mitu korda omadussõna: siidine. Sensoorses voorus tõusis toode esimeseks, kuid pidi alla vanduma keskkonna- ja tervisevoorus. Silmatorkavates värvides pakend pälvis disainivoorus kõrgeimad hinded. Siiski on oluline mainida, et tegemist on üsna kalli mahetootega, mis teeb sellest luksuskauba.
HÕBELEHT: Vego pähkli-šokolaadimääre
Kas mäletate Nutella klaaspakendeid, mille sai pärast tarbimist puhtaks pesta ning hiljem sellest morssi-mahla juua? Jah, Vego on need tagasi toonud! Kuigi kreemil endal võiks žürii sõnul olla veidi rohkem iseloomu, tõstavad toote esile sellesse lisatud krõmpsuvad pähklitükid. Kreem meenutab täpselt sulatatud Vego šokolaaditahvlit, mis muide sai konkursil “Parim vegantoode Eestis” šokolaadikategoorias esimese koha. Tore on meenutada, et selle hindamise juures toodi tihti välja märksõna “nutella”. Hea on tõdeda, et see ongi saanud reaalsuseks. Kes fännab Vego šokolaadi, see võiks kindlasti proovida ka n-ö voolavat versiooni. See on veidi taskukohasema hinnaga kui esimese koha saanud toode. Pealegi – Vego pälvis tervisevoorus parimad hinded.
PRONKSLEHT: Bionella mahe šokolaadi-pähklikreem
Läikiva ühtlase välimuse ning siidise tekstuuriga šokolaadikreem. Hindajad mainisid mitu korda, et seda on saiale või riisigaletile määrida kõige lihtsam – seega on voolavus ideaalne, kreem ei sula kiirelt, ei voola laiali, samas pole ka liiga paks. Maitse on veidi vähem magus kui tavaliselt selliste toodete puhul ollakse harjunud. Esile kerkib pähklimekk, jättes šokolaadi pigem tagaplaanile. „Bionella“ on tore sõnamäng, mis annab märku Nutellast, kuid samas üsna selgelt ka oma orgaanilisest päritolust. See võiks ostjat meelitada küll. Siiski tõi žürii välja, et pakend näeb igav välja ning sulandub riiulil massi. See hinnang kajastub ka pakendivoorus. Positiivsest küljest vaadatuna on purk piisavalt suur, et seda hiljem moosipurgina taaskasutada. Siiski meenutab see pigem supipurki kui šokolaadimääret.
VÕILEIVAMÄÄRDED
KULDLEHT: Oatly võileivamääre tomati-basiilikuga
Meeldivalt hapukas toode meenutab hirmuäratavalt hästi toorjuustu. Kas ikka kindlasti pole hulgas piimatooteid? Jah, kindlasti! Tegemist on kaerast valmistatud määrdega ja pikemal mekutamisel peaks kaeramaitse endast kergelt isegi märku andma. Pakendi avamisel on tunda tomati ja basiiliku naturaalset lõhna ning mõlemad peategelased on kenasti olemas ka maitses. Tegemist on tuntud klassikalise itaaliapärase kombinatsiooniga, mis peaks maitsemeeltele olema kergesti vastuvõetav ja äratuntav. Tekstuurilt siidine ning kergesti määritav. Oatly kaubamärgi pakend on lõbus ning silmapaistev, põhi paistab läbi – hea on näha, mida ostad. Ah, jaa! Oatly jäi sensoorses voorus teisele kohale napilt alla, kuid tegi kiire lõpuspurdi tervise ja keskkonnavoorus oma koostise ja päritolu tõttu ning tõusis esimeseks.
HÕBELEHT: WellWell võileivamääre päevalilleseemnete, kuivatatud tomati ja basiilikuga
Jällegi klassikaline kombinatsioon päikesekuivatatud tomatite ja basiilikuga, millele lisavad huvitava nüansi päevalilleseemned. Tegemist on parajalt hapuka ning soolase määrdega, milles annavad endast märku kõik lubatud osalised. Veidi on üllatusena tunda meeldivat suitsumekki, mis teeb toote nautimisest veelgi uhkema elamuse. Toon on intensiivselt punane ning kutsuv. Määre sobib kindlasti paljudele leibadele-saiadele, kuid samas võiks seda kasutada ka mõnusa detaili ja tummisuse lisamiseks näiteks pastatoitudes, kastmetes või suppides. Tootel on üsna tugev maitse, mis mõne žüriiliikme sõnul võib võileiva teised komponendid varju jätta. Samas näitavad sensoorse vooru kõrged hinded siiski selle toote tugevust. WellWell võileivamäärdest saab üsna universaalne toode paljude toitude valmistamisel – lisa vaid üks lusikatäis ja maitsed löövad jalust!
PRONKSLEHT: Allos taimne määre tomati ja basiilikuga
Sellest surematust kombinatsioonist ei saa ikka üle ega ümber, sest ka siin on mõlemad kenasti esindatud. Tegemist on mõnusa soolase suutäiega, milles märkad kohe basiilikutükke, ent samas ühtlast kreemist tekstuuri. Kuigi lõhnas on basiilik-tomat väga hästi tunda, jäävad maitses need mahedamaks, kuid siiski piisavalt intensiivseks. Pakend jätab tootest väga kvaliteetse mulje ning tekitab ostjas huvi. Hind on krõbedam, kuid olgem ausad – hea asja ees võib silma kinni pigistada küll. See ütleb toote kohta juba päris palju! Nõrkade külgedena toodi välja määrde hapukas järelmaitse ja veider roosa toon, mis meenutab pigem pasteeti.
Kuidas toimub „Parim vegantoode Eestis” hindamine?
Konkursi esimese etapina toimub toodete sensoorne hindamine, kus annavad hääle kuni 14 koolituse läbinud spetsialisti, kelle seas on nii veganeid kui ka segatoidulisi. Teise etapina hindavad spetsialistid toote pakendit. Kahel järgneval päeval annavad kolmanda etapina oma hinnangu toitumisnõustajad toote tervislikkusele ja neljanda etapina keskkonnateadlased keskkonnamõjule.
Sensoorne hindamine tähendab meelelist hinnangu andmist, kasutades selleks kõiki meeli ja pidades silmas alamkategooriaid, milleks on välimus, lõhn, tekstuur ja maitse. Sensoorse hindamise koolituse on eelnevalt läbi viinud Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus, millel on kogemusi Eesti parima toiduaine valimisel ning millega koostöös arendati välja ka konkursi hindamismetoodika.
Pakendi juures hinnatakse selle kujundust: kui pilkupüüdev see on ja kui palju erineb see teistest sarnastest toodetest. Oluline on, kas pakend tekitab huvi toodet osta ning kui hästi on informatsioon pakendil esindatud. Loomulikult on tähtis ka praktilisus ehk avamismugavus ja taassuletavus ning pakendi materjal ja vegansõnumi kandmine.
Keskkonnahindeid annavad toodetele keskkonnateadlased, võttes võimalikult laiahaardeliselt arvesse iga toote keskkonnamõju. Spetsiifilist infot toodete kohta otsitakse internetist, kasutades nii teadusartikleid kui ka eelrefereerimata andmeallikaid. Hindamine toimub kahes osas. Esmalt analüüsitakse tootegrupi üldist keskkonnamõju, võttes arvesse, kas tegu on globaalse tootega, kui ressursimahukas on tootmisprotsess ja kui palju heitmeid selle käigus tekib. Tootegrupi sees analüüsitakse, võrreldakse ja hinnatakse kümnepallisüsteemis iga toote puhul nelja erinevat näitajat: keskkonnanäitajad, milleks on kasvuhoonegaaside heitmed; ressursimahukus – peamiselt vee- ja maakasutus; toote koostis, kus komponentide hulga kasvuga kaasneb tihti ka suurem ressursikulu (s.t osad põllumajandussaadused vajavad kasvatamiseks palju vett piirkondades, kus on juba niigi veepuudus); transport – iga toote põllumajandusliku põhitooraine kohta selgitatakse välja maailma suurimad tootmispiirkonnad, samuti riik, kus iga konkreetne lõpptoode on toodetud, ja antakse hinnang tootesüsteemi transpordimahukusele. Viimaks peetakse silmas pakendit, selleks kasutatud materjali, ruumikulukust transpordil ja keskkonnainfo kuvamist.
Tervislikkuse kohta annavad hinnangu kolm toitumisnõustajat, kes on omal alal aktiivsed tegijad. Selle punkti kõige olulisemaks osaks on toote koostis, selle mikro- ja makrokomponendid. Tervislikkuse hindamise juures vaadatakse üle kalorsus, rasvad, küllastunud rasvhapped, süsivesikud, suhkrud, kiudained, valgud ja soolasisaldus.
Ajakirja Vegan jaoks toitude hindamismetoodika välja töötamist rahastati Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse innovatsiooniosakuga.Artikkel ilmus 2019. aastal.