Kommenteeri

PIIBE POHLAK: kaotasin vegantoitumisega 30 kg ja sain priiks kõrgvererõhutõvest

Piibe Pohlak on positiivne ja elurõõmus noor inimene, kes otsustas neli aastat tagasi anda võimaluse vegantoitumisele. See viis ta selleni, et naine vabanes kolmekümnest lisakilost, kõrgvererõhutõvest, tugevatest alaseljavaludest ja üleüldisest udu sees elamisest. Piibe töötab igapäevaselt juuksurina – tegemist on tema hobi ja armastusega juba kümme aastat. Enda sõnul käib Piibe inimestega lihtsalt jutustams, neid ilusamaks tegemas ja inspireerimas.

Kohtusid 4 aastat tagasi ühe tervendajaga, kes innustas sind proovima vegantoitumist. Kuidas see kõik läks?

Paar nädalat enne seda, kui kohtusin osteopaadiga, kes innustas mind toortoitu sööma, olin vaadanud Netflixist filme „Forks over Knives“ ja „What The Health“. Need filmid inspireerisid mind palju, et just vegantoiduga on võimalik oma tervist parandada ja saada rohkem energiat juba paari kuuga.

Sel ajal olid mul tugevad alaseljavalud, mis ei lubanud mul enam normaalselt juuksuritööd teha. Arst ütles, et mul tuleb ametit vahetada, kuid ma armastan oma tööd. Osteopaadiga kohtudes kinnitas ta just seda, mida olin juba kuulnud. See innustas mind tegema suuri muutusi enda menüüs ja hilisemalt ka kogu elustiilis.

Ta pani mind mõistma, et keha tahab ise ennast tervendada, aga kuna mul läks kogu energia liha ja piima seedimisele, siis ma ei aidanud enda paranemisele kaasa, vaid sõin ennast järjest haigemaks. Veganlusele üle minnes seedimine kiirenes ning söön palju tihedamini ja rohkem kui varem.

Mis esialgu kõige raskemaks osutus?

Esialgu arvasin, et ma ei suuda loobuda juustust ja piimašokolaadist. Hakkasin pihta Sandra Vungi retseptidega (raamatust „Kodused ja maitsvad taimetoidud“, hiljem sai absoluutseks lemmikuks „Gluteenivabad taimetoidud“), mis alguses mind tohutult toetasid.

Võtsin prioriteediks, et valmistan kõik toidu ise ja teen kaasa, kuhu vaja. Hakkasin rohkem planeerima, mida söön ja millal – nii see läks. Viskan palju vähem toitu minema ja mul kulub vähem raha toidu peale kui varem, sest mõtlen paar päeva ette ja valmistan ise.

Ma arvan, et mul läks umbes 2 kuud, et harjuda ümber poeskäimise ja toidutegemisega. Avastasin palju uusi toiduaineid ja maitseid. Elu läks igas mõttes lihtsamaks ja kergemaks.

Praegu loen Anthony Williami „Meditsiinimeediumi“ ja jälle on nii mõnusad äratundmised. Rõõm, et taimsed valikud jõuavad paljudeni just läbi selle raamatu.

Lisaks toitumismuutusele hakkasid tegema ka joogat?

Just, hakkasin lisaks taimsele toidumenüüle ka hommikuti Youtube’i (Yoga With Ariene) järgi pooletunniseid joogatunde tegema ja nii hakkas paari kuuga ka kaal langema.

Sain kolme kuuga aru, et võti polegi isegi venituste raskuses või venimises, vaid harjutuse tegemise järjepidevuses. Siis nägin ka tulemusi ja see andis veel rohkem tõuget, et jätkata igapäevaselt. Sellest sai sama tähtis hommikurituaal nagu hammaste pesemine. 8 kuuga on langenud mu kehakaal 30 kilogrammi võrra.

Kas midagi muutus veel su tervises peale selle, et kaal langes?

Kui lõpetasin piima- ja lihatoodete tarbimise, tuli mul tagasi menstruatsioon. Maka aitas väga balansseerida mu menstruaaltsüklit. Makat olen kasutanud 4 aasta jooksul regulaarselt.

Tegelikult aitas lihasöömise lõpetamine mul terveneda ka kõrgvererõhutõvest, mis diagnoositi mul 21-aastasena. Haiguse sümptomiteks on, et pea käib ringi ja halb on olla. Lihasöömise lõpetasin enne vegantoitumisega alustamist, kuid tervis läks märgatavalt paremaks vegantoitumisega.

Seljavalud olid mul 5 aastat ja võtsin väga tugevaid valuvaigisteid, sest ei saanud voodist püsti. Nüüdseks on selg korras, kuid seda aitas saavutada just regulaarne joogapraktika. Vegantoit toetas ja andis võimaluse suunata ressurss kohtadesse, mis vajavad tervendust.

Ma olen alati olnud rõõmsameelne inimene, aga olen läbinud ka depressiooni ja 20ndate eluaastate algul söönud antidepressante kui ka uneravimeid. Madalad eluperioodid ja tugevad ravimid on minu jaoks jäänud minevikku tänu taimetoidule ja joogale.

Kas oled teisi ka inspireerinud vegantoitu proovima – sõpru, tuttavaid või hoopis kliente?

Kliendid käivad mu juures nädalate või kuude tagant, tänu sellele on neil muutust väga hea kõrvalt märgata.

Kliente ja sõpru olen suunanud tolerantsusele ja isegi inspireerinud proovima taimetoitlust. Paljud sõbrad on proovinud erinevaid vegantoite, näiteks veganburgerit, ja enamasti on see nende enda üllatuseks maitsenud rohkem kui lihaga burger. Üks sõbranna tuli kevadel minu juurde kaheks nädalaks elama, et rohkem veganelustiili kohta õppida. See oli nii lahe kogemus – näha muutust juba kahe nädalaga. Sõbranna on siiani vegan.

Sul on pusa peal kirjas „poole tunni kaupa“. Kas see tähendab, et elad nüüd hetkest hetkesse?

Just, elan nüüd rohkem hetkes: poole tunni kaupa. Minu jaoks oli taimetoidu valimine ikka tugevalt seotud vaimse ärkamisega. Minus on tagasi see lapselikkus ja sära, usaldan rohkem elu ja näen, kuidas iga päev avanevad uued võimalused. Kui meenutan aega enne veganelu, siis on tunne, nagu oleksin elanud kuskil udu sees.

Proovin igast hetkest võtta maksimaalselt parima. Eckhart Tolle „Siin ja Praegu“ on kindlasti üks kohaloleku piibleid, mida kõigile soovitan.

Su lähedasteringis oli veganeid ja teadsid vegantoitumisest varemgi. Ikkagi vajasid mingit tugevamat raputust, et võtta ette see muutus?

Mõned vastused on kogu aeg su kõrval, kuid lihtsalt hetk ei ole veel õige. Keegi võib sulle ju kõrvalt rääkida, kuid igaüks peab selle taipamiseni ise jõudma.

Olen tegelikult tänulik, et terviseprobleemid suunasid mind veganluseni ja kokkuvõttes tuli sellest nii positiivne muutus.

Kas on olnud ka mingeid tagasilangusi selle nelja-aastase veganperioodi sees?

Kordagi pole mõttesse tulnud kaaluda tagasipöördumist kõigesöömise juurde – elukvaliteedi vahe veganina on lihtsalt nii suur. Pole ühestki toidust või maitsest puudust tundnud selle aja jooksul, pigem vastupidi. Maitseelamusi on kuhjaga juurde tulnud.

Ühe korra nende nelja aasta jooksul olen söönud piimašokolaadi, kuna lihtsalt midagi muud polnud süüa. Järgmisel hommikul äratuskella peale oli selline tunne nagu väiksena, et „ei taha kooli minna“.

Ma arvasin alati, et selline väsimus hommikuti on normaalne – olin sellega harjunud. Ma lihtsalt ei teadnud, et tegelikult saab teisiti. Praegu tõusen rõõmuga.

Inspireeri teisi. Mis su lemmiktoidud on?

Lemmiktoiduks on kindlasti toortatar nii tanguna kui jahuna. Toortatrast valmistan nii putru kui ka erinevaid küpsetisi, pitsat, pannkooke, kotlette – praktiliselt kõike, mida vaja. Toortatrajahu kasutan nisujahu asemel. Hommikuti ongi puder ja kõrvale värske salat, veganmajonees või hummus. Tatrast pole mul siiamaani küllalt saanud.

Teisena on loomulikult kikerherned igas versioonis. Paneeritud kikerherned, kikerhernejahu omleti valmistamiseks ja loomulikult hummus. Samuti proovin palju värsket süüa. Näiteks Tartus on hea võimalus käia värsket puuvilja soetamas Kvartali Maksimarketi eest. Värsked Itaalia puuviljad on erakordselt head.

Praegu olen joonud hommikuti sellerimahla. Supertoitudest meeldivad enim kurkum, maka, spirulina, kanepiõli ja kanepiseemned.

Milline elumuutus sind kõige rohkem rõõmustab?

Mu hommikud on täiesti muutunud. Kui enne kiirustasin hommikuti kodust, siis nüüd on hommik minu aeg. Ärkan ja valmistan endale sellerimahla, seejärel putru, teen hommikujoogat, mediteerin ja loen 15 minutit telefonis olemise asemel.

Olen loodusele ja loomadele palju lähemale kasvanud, suudan hetkes püsida. Tunnen, nagu mu keha läheks iga päevaga tugevamaks ja nooremaks.

Mida ütleksid neile, kes alles kaaluvad vegantoitumist?

Ütleksin seda, et kaotada pole mitte midagi – kui, siis vaid lisakilosid. Võita saab palju: lisaenergiat, head tervist ja kvaliteetset und. Piirid ja harjumused, milles elame, on ületatavad.

Autor: Kätling Kalling
Artikkel ilmus 2020. aastal.

Lisa kommentaar

Email again: