Kommenteeri

TUGEV! Vegan, kes kannab turjal 560 kilogrammi!

Saage tuttavaks: üks maailma tugevamaid mehi Patrik Baboumian alias The Vegan Badass.

"See on sõnum kõigile, kes usuvad, et tugev ja terve olemiseks peab sööma loomset kraami. Kaks aastat peale veganiks hakkamist olen ma tugevam kui eales varem ja mu tulemused paranevad päev-päevalt. Ära kuula neid isehakanud toitumisgurusid ja toidulisandite tööstust, kes üritavad sulle liha, mune ja piima pähe määrida. Taimseid proteiiniallikaid on piisavalt. Su keha tänab sind selle eest, et sa ei topi temasse enam surnud toitu. Go vegan and feel the power!

Selliste sõnadega lõpetas maailmakuulus jõumees Patrik Baboumian oma etteaste Toronto veganfestivalil neli aastat tagasi pärast seda, kui oli rõkkava publiku ees kandnud oma turjal ei vähem ega rohkem kui 550 kilogrammi rauda. Paar aastat peale seda püstitas Patrik oma uue isikliku rekordi, kandes turjal juba 560 kilogrammi.

Baboumian on mitmete riiklike ja rahvusvaheliste jõuspordi tiitlite ning rekordite omanik, muu hulgas on teda pärjatud Saksamaa tugevaima mehe tiitliga. 4. novembril 2017 külastas Baboumian Eestit. Ta oli siin esimest korda.

Baboumian on võimas eeskuju kõigile, kes tahavad lõhkuda stereotüüpe ja muuta maailma, alustades iseendast.

PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) eestkõnelejast rammumehe päevad on täis etteasteid ja esinemisi. Tema Inglismaa tuuri käigus õnnestus talle siiski mõned küsimused esitada.

Mis sa arvad, kas sinu edulugu vegan-jõumehena on sünnitanud uusi veganitest kulturiste, jõumehi ja -naisi või teisi sportlasi? 

Siin on oluline vahet teha spordiveteranidel ja noortel. Veteranidele on tavaliselt teinud kümneid aastaid ajupesu fitnessitööstus, kes neid toetab. Seetõttu on neid raske faktidega ümber veenda.

Noorema generatsiooni hulgas on praegu aga juba üha rohkem vegansportlaseid, kaasa arvatud mõned väga mõjukad youtuber’id, kes jõuavad laia vaatajaskonnani ja aitavad seeläbi kasvatada veganluse põhimõtete järgijate arvu fitnessi- ja jõuspordis.

Milline on sinu tavapärane nädalane treeningurutiin? Sa reisid väga palju. Kuidas leiad aega treeninguteks? Kas sul on plaanis külastada ka jõusaali Tallinnas?

Tõepoolest, ma reisin praegu pidevalt. Seepärast pean trenni tegema isegi lendude vahel. Ma kindlasti leian ka Tallinnas aega jõusaali minna.

Võrreldes varasema ajaga on minu praegused treeningud tegelikult muutunud. Peale seda, kui vigastasin end eelmisel aastal Leedus palgitõstmise maailmameistrivõistlusel, keskendun nüüd rohkem üldisele fitnessile ja vähem jõutreeningule.

Hakkasid vegetaarlaseks 2005. ja veganiks 2011. aastal. Millised on sinu hinnangul olnud kõige suuremad ja olulisemad muutused veganluse vallas?

Kõige toredam on see, et veganlus liigub üha enam peavoolus ja et isegi need, kes pole ise veganid, on hakanud vegantooteid tarbima. See on parandanud toodete kättesaadavust poodides. Samal ajal korraldatakse maailmas aina rohkem ka veganüritusi. Näen seda oma silmaga, sest külastan neist paljusid.

Seega algusaegadele tagasi vaadates võin kinnitada, et veganlus ei levi üksnes seetõttu, et veganite arv maailmas kasvab, vaid ka seepärast, et ülejäänud ühiskond näeb taimse toitumise eeliseid.

Patrik, miks sa oled vegan?

Veganiks hakkamise peamine põhjus on minu soov mitte osaleda loomadele kannatuste tekitamises, kuigi seda on üsna keeruline saavutada. Veganiks olemine on lihtsalt hea algus selle eesmärgi saavutamiseks.

Milline on sinu tüüpiline päevamenüü? Kas järgid kamingit eridieeti või piirad end muul moel, nt lugedes kaloreid? 

Ma üritan süüa nii, et päevane kalorite arv jääks alla 4000. See viib kerge kaalukaotuseni, mida hetkel sihin. Peaaegu pooled neist kaloritest tulevad vedelalt, peamiselt smuutide ja kokteilide kujul.

Kas sulle meeldib süüa teha? Äkki valmistad isegi Patrik Baboumiani erirooga? 

Ma vihkan köögis askeldamist. Just sellepärast on kõik retseptid minu raamatus (VRebellion, 2015  autor) lihtsad ja kiired.

Minu eriroad ongi kokteilid ja smuutid, mille valmistamiseks ei kulu rohkem kui viis minutit. Nõudlikumaid toite valmistab mu abikaasa Katy.

Oled koolitatud psühholoog. Mis sa arvad, millised on peamised takistused algajale harrastussportlasele või inimesele, kes lihtsalt soovib liigutada veidi rohkem kui vajutada Netflixis nuppu „play? 

Kõige suuremad takistused on esimesed sammud. Inimesed kipuvad vaatama liiga kaugele tulevikku ja seavad endale eesmärke, mis on liialt pika vinnaga.

Oluline on püstitada lühiajalisi eesmärke, mida on võimalik saavutada 1–4 nädalaga ja millega on lihtne algust teha!

Aitab ka see, kui sul on treeningukaaslane. On palju raskem trenni vahele jätta, kui tead, et keegi ootab sind treeningsaalis.

Lõpetuseks, kust sa ikkagi proteiini saad? Vabanda, väga halb nali! Kas sulle ikka veel esitatakse pärast kõiki neid aastaid selliseid küsimusi või on see küsimus lõpuks omale korraliku halli habeme kasvatanud? 

Ma ilmselt pean siiski sellele küsimusele vastama veel väga pikka aega.

Aga see ongi ju mu töö. Seega, mina saan proteiini ehk valku kaunviljadest (ubadest, kikerhernestest, hernestest), maapähklist, kaerast, sojapiimast, tofust, tempeh’ist, seitanist, riisist ja paljudest muudest väga rikkalikest taimsetest valguallikatest.


Fakte Patrik Baboumiani kohta 

  • Maailmarekordi omanik meremehekõnnis, mille saavutamiseks võttis turjale 560 kg ja kõndis 28 sekundiga 10 meetrit. 
  • Peale veganlusega alustamist on Patrik purustanud neli maailmarekordit. 
  • Vegan aastast 2011.
  • Vegetaarlane aastast 2005. 
  • Pikkus: 171 cm 
  • Kaal: 116 kg 
  • Biitsepsi ümbermõõt: 50 cm 
  • Jaksab rinnalt suruda: 215 kg 
  • Teeb kükke: 310 kg 
  • Rebib maast: 360 kg 
Autor: Annika Lepp

Artikkel ilmus ajakirja Vegan 2017. aasta Taimetoidumessi erinumbris.

Lisa kommentaar

Email again: