Kommenteeri

Selgusid võidukad kiirtoidud, supid, külmad kastmed, jäätised ja sorbetid

Kvaliteedikonkurss „Parim vegantoode Eestis” sai hoo sisse käesoleva aasta alguses. Aastas ilmub kuus Vegani ajakirjanumbrit ja igas numbris kuulutame välja erinevates kategooriates esikolmikusse jõudnud tooted. Enim hääli saanud tooted pälvivad lehemärgi kandmise õiguse, et paista poeriiulilt paremini silma ning jõuda aina suurema hulga inimeste toidulauale.

Juba on medalid kaela saanud taimsed piimad, piimašokolaadi alternatiivid, taimsed kotletid, liha- ja vorsti alternatiivid. Sel korral toome teieni aga viis põnevat kategooriat: supid, kiirtoidud, külmad kastmed ja soojale suvele kohaselt ka jäätised ning sorbetid. Nii mõneski kategoorias tõstame sel korral lisaks esikolmikule rambivalgusesse ka teisi tooteid, sest lahing oli enneolematult tasavägine ning arvestades punktisummasid leiame, et nii lugeja kui ka tootja huvides on ainuõige need kõrgel skoorinud tooted siiski esile tõsta.

Järgmine ajakiri ilmub augustis ja siis antakse medalid kaela sellistele kategooriatele nagu jogurt, koor, hapukoor, majonees, müsli ja batoon.

KIIRTOIT

VIIES KOHT – NAAAIZ kiirnuudlid seene maitsega

Seenefännid, olge kuuldel! Tunda on puravikku ehk nagu lubatakse – seenemaitse on äratuntav ning rahuldab iga kiire eluviisiga seeneigatseja unelmad. Nuudleid võiks kuumas vees hoida minutikese vähem kui ettenähtud – siis ei jää need puised ning meenutavad toredalt nostalgilist tudengiaega. Puljongit ära valada ei tasu, sest maitsekust jagub. “Seda võiks niisamagi vihmasel sügisõhtul juua.” Apetiitsust aga napib ning välimus on veidi “aneemiline”, ent iseasi on küsimus: kas kiirnuudlid peaksid välja nägema nagu tippkoka valmistatud meistriteos? Tulles pakendi välimuse juurde, võib nentida, et riiulilt selle järgi ilmselt ei haaraks. Oma kiirnuudlile tavapärase ning primitiivse pakendikujunduse tõttu võib see teiste hulgas ära kaduda. Veganmärgistus puudub, seega on täistaimse toidu eelistajal seda ka keeruline silmata. Toode sisaldab palmirasva.

NELJAS KOHT – OYAKATA kiirnuudliroog karrimaitselise kastmega

Oykata saadab eksootilisi tervitusi kiirnuudlimaailmast! Äratuntavad karri, kurkum ja aniis löövad jalad lausa alt. Nuudliroale lisatud kastmes on värvikust lisavad maitsetaimed, mis teevad kiirnuudli lihtsakoelise välimuse kuldkollaseks. Kes ütles, et kiirnuudel ei saa apetiitne välja näha? Maitsekust neil jagub, domineerib karri, kergeks lisanüansiks pipar. Ära peab märkima, et magusa-soolase kaalukausil vajub alla poole just magusus, mida aga oodata ei oleks osanud. On kasutajasõbraliku, multifunktsionaalse ning pilkupüüdva topsiga, kuhu võõrsil olles lihtsalt vee saab valda. Teiselt küljelt võtab jällegi ruumi ning keskkondlikus aspektis transporditakse pigem õhku. Toode sisaldab palmirasva.

PRONKSLEHT – ACTIVUS kuskuss köögiviljade ja seemnetega

Ehk võiks toidupoe kiirtoiduletist kiireks ampsuks nuudlite asemel haarata hoopiski kuskussi? Naturaalse koostisega tagasihoidlikule tootele lisavad julget lisanüanssi mustad aedköömne seemned, mis hamba allt kergelt krõmpsuvad. Maitsekust saab iga nautleja vastavalt oma soovidele lisada ning täiendada meelepärasega. Kiirtoidust võiks sedasi saada üsna tervislik pajaroog. Kui aga aega napib ja vaid vee jõuab keeta, võib toode jääda aga võrdlemisi iseloomutuks. Pakendi ebatavaline sinine toon eristub ning on mugav, ent jääb keskkonda austavatele pinnuks silma. Küll aga on tegemist kiirtoidu kategoorias välismaistest osavõitjatest kõige tervislikuma tootega.

HÕBELEHT – SUN YAN kiirnuudlid hot & spicy

Sensoorse hindamise kõrgeima hindega toode jättis oma konkurendid maitseomaduste poolest kaugele selja taha. Idamaine sidrunhein, kerge laim, küüslauk, ingver ja tšilli kajastuvad nii aroomis kui maitses. On aasiapärasele köögile äratuntavate omadustega. Eristub, on vürtsika ja põneva maitsetemperamendiga – võiks öelda, et muudab kiirnuudli nautimise luksuslikumaks. Muidugi võiks nime “hot & spicy” taga peituda veelgi tulisemad elamused. Nuudli välimus jääb maitseiseloomu kõrval veidi kahvatuks – oleks oodanud värvikust! Pakend püüab pilku, on meeldiva isupildiga ja stiilse päikesetõusumaa punase disainiga. Kuldmedalist lahutas toodet keskkondlik ja tervislik hinne. Tegemist on väga kaugelt transporditud tootega ning oluline on ka märkida, et sisaldab palmirasva.

KULDLEHT – SALVEST 3 MIN köögiviljapilaff

Kiirtoidukategoorias kõiki omadusi arvesse võetult tugevaim toode on loomulikult kodumaise sildiga. Sai keskkona- ning tervislikkuse voorus kõrgeimad hinded, kuid jäi sensoorikas alla hõbelehe pälvinud kiirnuudlitele. Vürtsika tomatise ja mahlase välimusega riisitoit on tasakaalustatud maitsekooslusega. Märku annavad maitsemeeltele tuttavad tomat, porgand, küüslauk ja sibul. Küll aga ootab sensoorikakomisjon tootelt veidi tugevamat tekstuuri. Välja toodi riisi ülekeedetud pudrulaadset olekut ning silmale selget rasvasust. Toode on suure potentsiaaliga, ent omab halli massi sulanduvat pakendidisaini, mis on ajale veidi jalgu jäänud. Sellest olenemata pakub Salvesti kolme minuti köögiviljapilaff kodust, kuid kiiret kosutust. Lihtne on eelistada kodumaist, eriti siis, kui tegemist on kõrgelt hinnatud tootega!

SUPID

PRONKSLEHT – USIN seljankapõhi

Koduselt maitseküllaste omadustega seljankapõhi annab laialt võimalusi köögis katsetamiseks ja mängimiseks. Niisiis sobib segatoidulisele kui veganile, sest supi sisse saab lisada kõige meelepärase. Teenib oma supipõhja nimetust ideaalselt. Kõige paremini võiks suppi iseloomustada sõna “klassika”, mida ühelt koduselt seljankalt just oodataksegi. Tunda on sellele supile omane sibulanüanss ning hapukurgi meeldiv hapukus. Skoori vähendab toote väga madalalt hinnatud ja ebamugav plastikust pakendidisain. Moodsam kujundus aitaks teistele konkurentidele poeriiulil veelgi pikema puuga ära teha. Ka seljankapõhi võib kavalalt disainitud pakendis olla, kas pole?

HÕBELEHT – SÄÄSTU värskekapsaborš

Meeldivalt krõmpsuvate köögiviljadega kodumaine värskekapsaborš edastas kaasvõistlejaid sensoorses hindamises ning see tunnistati parima maitseomadustega vegansupiks! Peet, kartul, kapsas – tasakaal parimas tähenduses. Maitsetill komplimenteerib punapeedile iseloomulikku magusust ning toob esile maalähedased maitsed. Võib-olla võiks magusus ja soolasus rohkem omavahel sümbioosis olla, hetkel domineerivad pigem magusad elamused. Pakendidisain on teistest konkurentidest eristuvam, kuid silma jääb kriipima sõna “säästu”, mis võib tarbijas eelarvamusi luua.

KULDLEHT – SALVEST 3MIN hernesupp

Ebameeldivate üllatusteta ja suurte hamba all märgatavate herneste ja odrakruupidega nostalgiline hernesupp. Võiks lausa öelda, et tekitab nautides turvalise ja koduse tunde, justkui oleks see valmistatud vanaema puupliidil. Tummine ja ausalt rammus vastlatoit! Mingeid ootamatusi täis lisanüansse supist ei leia ning see teeb tootest just selle “õige” ja nauditava söögikorra. Küll aga ei teeninud supp pakendivoorus kõrgeid punkte, sest omab igavasse massi sulanduvat välimust, ei jääks poleriiulilt silma ega motiveeri potentsiaalset tarbijat ostma. Küll aga julgeme hernesupi igatsejatele toodet soovitada, sest öeldakse ju nii, et pole mõtet raamatut kritiseerida selle kaane järgi!

KÜLMKASTMED

NELJAS KOHT – FAIR DELI Ganesha karrikaste

Naturaalse ja silmale kerge pruunikas-oranži tooniga ning ökoloogilise märgiga eksootilisusest pakatav toode. Magusa puuviljase maitsega, millele lisab julget lisaefekti karri. Mango magusus ning hapukus jäävad tasakaalu ning pakuvad seda, mida pakendit vaadates oodatakse. Küll aga on tegemist väga spetsiifiliste ja intensiivsete maitseomadustega kastmega, mida igale toidule sobitada ilmselt ei ole võimalik ning mis lihtsate maitsete eelistajatele ei sobi. Toode sai tervislikkuse voorus konkurentidest kõrgeimad hinded, kuid jäi teistes voorudes paraku alla.

PRONKSLEHT – HESBURGER küüslaugu salatikaste

Kui lubatakse küüslauku, siis siit saab ja külluslikult! See võiks olla küüslaugu- ja äädika austajate lemmiklisandiks. Tegemist on väga rahuldavate maitseomadustega kastmega, mis lubab kõige paremini sobida just pühapäevaste frii- või praekartulite kõrvale ja burgerikastmeks. Tõsi ta on, ka veganversioonis ceasar’i salati saaks sellega ilmselt maitsva. Külla aga on tekstuurilt veidi viskoosne – võiks olla voolavam – ning kipub ka seetõttu kaotama oma salatikastme seisuse. Tervislikkuse voorus jääb oma koostise tõttu paraku oma konkurentidele alla.

HÕBELEHT – VÖNER Mother of Sauces

Kreemine, hapukoorene, juustune, meenutab traditsioonilist dipikastet – ei ole üleliia intensiivne, kuid omab samal ajal piisavat maitsekust. Nina püüab kinni veidi kunstlikult juustuse aroomi, mis esialgselt eelarvamusi tekitab. Õnneks maitseomadused lõhnaga käsikäes ei käi ning võltsilt mõjuv lõhn maitses ei kajastu. Tekstuur on siidine ning on tunda maitseürtide – tundub, et oregano – kerget dominantsi. Kastet võib ette kujutada väga paljude toitude kõrvale alustades traditsioonilistest snäkkidest lõpetades uhkete pearoogadega. Tootel on lõbus-humoorikas nimi ning kaval disain – koheselt saab aimu, et tegemist on kanamunavaba kastmega. Toode pälvis keskkondlikus voorus kõige sõbralikumad hinded.

KULDLEHT – FELIX mango-tšillikaste

Äärmiselt tasakaalus maitseomadustega ning peaagu lõhnatu toode. Kuigi salatikastme koostises on rasval tugev osakaal, ei jää suhu ebameeldivat rasvast tunnet. Kaste mõjub värskelt ning mahedalt magusale mangole lisab toredat temperamenti tšilli. Apetiitse ning väga ilusa sügavkollase tooniga siidisel kastmel on võimekus komplimenteerida toite igast kategooriast – nii oma magus-vürtsikate maitseomaduste kui kauni välimuse tõttu. Felixi salatikastme vormika pudeli stiilne disain mõjub hinnaliselt ning jätab poeriiulil teiste seas luksusliku ja kvaliteetse mulje.

JÄÄTISED

VIIES KOHT – TESCO “Free from” vanilli-maasikajäätis

Jäätiste kategoorias käis pingeline rebimine. Tesco nostalgiline vanilli-maasikajäätis oli sensoorses võistluses väga tugev. Oma maitseomaduste poolest hindas žürii toodet kolmanda koha vääriliseks ning tegi jäätisest tugeva vastase. Paraku kaotas jäätis suuri punkte just keskkondlikus ja tervislikus aspektis ning liigutas lõplikus edetabelis toote viiendale kohale. Sellegi poolest on oluline anda tootele au. Lõbusa siiru-viirulise väljanägemisega koonusjäätis on vaniljese aroomiga ning hapukas-magusa marjase maitsega. Jäätis on traditsiooniliselt koorene ega jää alla piima sisaldavatele toodetele. Maiasmokkade heameeleks on krõbe vahvel seest poolt kaetud šokolaadiga, kuid kes supermagusat elamust jäätiseletist ei otsi – tasuks vaadata mujale.

NELJAS KOHT – VALSOIA pulgajäätis kookosega

Kes keskkondlikust ja tervislikust voorust väga ei hooli – pange tähele! Üldarvestuses napilt neljandale kohale jäänud pulgajäätis kookosega sai sensoorses hindamises kõrgeima tulemuse. See tähendab, et maitseomaduste poolest hindas žürii jäätise kõige tugevamaks. Tumeda ja krõmpsuva šokolaadiga kaetud armsa “kolme ampsu” jäätise all peidab end ootamatult lumivalge ja kreemjalt siidise tekstuuriga suus sulav tekstuur. Kerge, kvaliteetne ning mitte üleliigselt magus jäätis on iga kookosefänni unistus. Kuhu jalutasid aga kõrgeima potentsiaaliga jäätise hinded? Omajagu röövis ebakvaliteetse väljanägemisega pakend. Samuti pole tegemist kõige keskkonnasõbralikuma valikuga, sest on pakendatud topelt ning toodet peab jahutatult transportima Itaaliast.

PRONKSLEHT – ALPRO pähkli-šokolaadijäätis

Teada-tuntud traditsioonilisele šokolaadijäätisele lisab sügavust röstitud pähklile omane maitsedetail. Mõni ehk ütleks, et meenutab justkui nutellat! Tuttava kreemise tekstuuriga, maheda naturaalse pähklilõhnaga. Küll aga toodi hindamisel välja, et nii jäätise nimi kui ka pakendi disain tekitavad ootuse sarapuupähklite tükkide järele, mis võiksid jäätise kreemja tekstuuri teha huvitavamaks. Kusjuures edastas maitseomaduste poolest toode nii esimest kui ka teist kohta, kuid pidi taaskord alla vanduma teistes voorudes.

HÕBELEHT – OATLY “Totally basic” šokolaadijäätis

Lõbusa ja pilkupüüdva pakendidisainiga kaerast tehtud šokolaadijäätisest leiab selle, mida lubatakse! Maitsemeeltele tuttav kreemine konsistents ning magus šokolaadimaitse. Ja loomulikult on see ka korralikult rammus! Totally basic ehk täiesti tavaline šokolaadijäätis seda parimais tähenduses. Tähelepanelikum nautleja võib jäätisest ära tunda aga teraviljale omase kõrvalmaitse, mida kakao usinalt peita üritab. Oatly tugevaimaks küljeks on selle turunduslik pool. Läbi oma toodete disaini astutakse tarbijaga dialoogi. Tugev bränding kui kõrge kvaliteet teevad asjast väga tõsiseltvõetava toote! Lisaks sellele on pakend valmistatud papist, mis tähendab, et pakendi hindamisel skooriti kõige kõrgemalt ning tehti tuul alla ka kuldmedalistile. Üsna kõrged punktid saavutati toote koostise, Rootsi päritolu ja pakendi eest ka keskkondlikus voorus.

KULDLEHT – LA MUU maapähklijäätis

Ja ongi kogu kompott! Ehk tegemist on vaieldamatult kõige kõrgema lõpptulemuse saanud jäätisega. Kuigi sensoorses voorus jäi kodumaine La Muu mitmetele konkurentidele alla, sprinditi võistluse lõpusirgel tänu oma keskkonnasõbralikkusele – ja mis seal salata, ka tervislikkusele (jah, ka jäätiste seas saab tervislikkust mõõta!) – teistest vuhisedes mööda ja tõsteti kaks kätt kindlalt pärast finišijoont taeva poole. Eesti esimese ökojäätise looja La Muu maapähklijäätis on esialgu veidi tujuka olekuga ning jäiselt kõva, kuid pärast mõnda minutit allub leebelt lusikale. Kaera- ja mandlipiimale omased maitsed on maapähkli intensiivsus suutnud ära peita. Kahvatuvõitu jäätise seest tuvastab silm pähklivõi kergelt ära ning võile omane tummisus tervitab tekstuuris. Maapähklifanaatikutele on selle proovimine lausa kohustuslik.

SORBETID

KUUES KOHT – BALTOJJ Varnele mango-õunasorbett

Efektse välimuse ja toreda kujuga sorbett pälvis maitseomaduste poolest oma kategoorias kõrgeima tulemuse, jättes järgmise lausa kolme punktise vahega selja taha. Üllatavalt hästi komplimenteerivad teineteist magus mango ja hapukas õun, pakkudes nautlejale kergelt magusat ja värskendavat maitseelamust. Tektuuride varieeruvus teeb toote isepärasemaks – mangosorbett siidisem ja õunajäätis karedam. Atraktiivse ja motiveeriva pakendikujundusega toode, mida kirju koostise ja päritolu tõttu ei saa pidada aga keskkonnasõbralikuks ega eriti toitvaks.

VIIES KOHT – G7 maasikasorbett

Väga intensiivse, kuid meeldiva maasikatoormoosi lõhnaga toode, mis sarnaselt ja koduselt ka maitseb. Kuigi maasikatele omane hapukus võiks tugevamalt olla esindatud on toode tekstuurilt siidine, parajalt magus ja toredalt endast hamba all märku andvate maasikaseemnetega. Peamiselt kaotas punkte oma võrdlemisi kauge Itaalia päritolu tõttu.

NELJAS KOHT – PREMIA mustikasorbett

Sorbetile omase, veidi veniva tekstuuriga ja tumelilla välimusega mustikaist pakatav magus vahepala. Lõhn võib esialgu veidi ehmatada – tunda on kunstlikku mustikaaroomi. Maitses kajastub aga pigem naturaalne ja just metsikutele marjadele omane magus mekk, kuid kuhugi on jooksu pannud nende tasakaalukas hapukus. Mustikas ise pole aga kuskile kadunud – marjatükid annavad endast märku, kui sorbett on saanud veidi sulada. Kodumaise mustikasorbeti lahutas poodiumikohalt selle koostis ning toitumisnõustajad hindasid seda võrreldes teistega madalamalt.

PRONKSLEHT – JÄÄMARI maasika-granaatõunasorbett

Optimaalse magususega, värske olekuga, kavala puuviljade kombinatsiooniga jäätisepulk. Toote sorbetistaatuse lööb kõikuma aga kergelt jäine tekstuur ning kui otsida käesolevale kategooriale omast siidisust, võib tulemuses veidi pettuda. Küll aga kajastuvad koostisest puhtad viljade maitsed – leiab nii granaatõunale omast metallisust kui maasika tuntavat hapukust. Naturaalne koostis tõi sorbetile keskmiselt kõrged punktid ka tervislikkuse voorus ning kodumaine päritolu keskkonna voorus.

HÕBELEHT – LA MUU vaarika-prosecco-sorbett

Suviselt roosa sorbett lõhnab täpselt nii, nagu vaarikad selle sees oleksid purju jäänud. Paljutõotav! Kreemine ja siidine sorbetile omane tekstuur, naturaalselt mõjuv magusus, kergelt krõmpsuvad vaarikaseemned hamba all ja alati tervitatav värskus. Midagi pole aga parata – maitsemeeled ja mõistus on sattunud segadusse: kuhu jääb siis see prosecco, mida pakendil lubatakse ja mille reedab äratuntav vahuveini aroom? Keerake aga kangemaks! Tegelikult edastas La Muu oma maitseomaduste poolest kuldmedalisti, kuid sai siiski teistes kategooriates ja võistluses nimega “Plastik versus papp” oma tugeval kaasmaalasest konkurendil ausa võidu puhul õnne soovida.

KULDLEHT – FRESKO vaarika-piparmündisorbett

Olgugi, et maitseomadustelt hinnati kaasvõistlejaid teinekord kõrgemalt, väljus tasakaalukas Fresko sorbett kõikidest kategooriatest keskmisest tugevamate tulemustega ning see kinnitab toote detailselt läbimõeldud tootearendusprotsessi. Tegemist pole marjasorbetiga, mil vaid funktsionaalne, ebatavaline, pilkupüüdev ning teistest keskkonnasõbralikum pakend! Kõiki neid häid omadusi toetavad ka nauditav tekstuur, julgelt lisatud värskendav piparmünt ja vaarikas oma klassikalises hapukuses. Imeilus tumeroosa värvitoon maalib sorbetile näo ning krõbisevad vaarikaseemned loovad iseloomu.

Kuidas toimub Parim vegantoode Eestis” hindamine?

Konkursi esimene etapina toimub toodete sensoorne hindamine, kus annavad hääle 10 kuni 14 koolituse läbinud spetsialisti, kelle seas nii veganeid kui segatoidulisi. Teise etapina hindavad spetsialistid toote pakendit. Kahel järgneval päeval annavad kolmanda etapina oma hinnangu toitumisnõustajad toote tervislikkusele ja neljanda etapina keskkonnateadlased keskkonnamõjule.

Sensoorne hindamine tähendab meelelist hinnangu andmist, kasutades selleks kõiki meeli ja pidades silmas alamkategooriaid, milleks välimus, lõhn, tekstuur ja maitse. Sensoorse hindamise koolituse on eelnevalt läbi viinud Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus, millel on kogemusi Eesti parima toiduaine valimisel ning millega koostöös arendati välja ka konkursi hindamismetoodika.

Pakendi juures hinnatakse selle kujundust: kui pilkupüüdev see on ja kui palju erineb teistest sarnastest toodetest. Oluline on, kas pakend tekitab huvi toodet osta ning kui hästi on informatsioon pakendil esindatud. Loomulikult on tähtis ka praktilisus ehk avamismugavus ja taassuletavus ning pakendi materjal ja vegansõnumi kandmine.

Keskkonnahindeid annavad toodetele keskkonnateadlased, võttes võimalikult laiahaardeliselt arvesse iga toote keskkonnamõju. Spetsiifilist infot toodete kohta otsitakse internetist, kasutades nii teadusartikleid kui ka eelrefereerimata andmeallikaid. Hindamine toimub kahes osas. Esmalt analüüsitakse tootegrupi üldist keskkonnamõju, võttes arvesse, kas tegu on globaalse tootega, kui ressursimahukas on tootmisprotsess ja kui palju heitmeid selle käigus tekib. Tootegrupi sees analüüsitakse, võrreldakse ja hinnatakse 10 palli skaalas iga toote puhul nelja eri näitajat: keskkonnanäitajad, milleks kasvuhoonegaaside heitmed; ressursimahukus – peamiselt vee- ja maakasutus; toote koostis, kus komponentide hulga kasvuga kaasneb tihti ka suurem ressursikulu (s.t osad põllumajandussaadused vajavad kasvatamiseks palju vett piirkondades, kus on juba niigi veepuudus); transport – iga toote põllumajandusliku põhitooraine kohta selgitatakse välja maailma suurimad tootmispiirkonnad, samuti riik, kus iga konkreetne lõpptoode on toodetud, ja antakse hinnang tootesüsteemi transpordimahukusele. Viimaks peetakse silmas pakendit, selleks kasutatud materjali, ruumikulukust transpordil ja keskkonnainfo kuvamist.

Tervislikkuse kohta annavad hinnangu kolm toitumisnõustajat, kes on omal alal aktiivsed tegijad. Selle punkti kõige olulisemaks osaks on toote koostis, selle mikro- ja makrokomponendid. Tervislikkuse hindamise juures vaadatakse üle kaloraaž, rasvad, küllastunud rasvhapped, süsivesikud, suhkrud, kiudained, valgud ja soolasisaldus.

Ajakirja Vegan jaoks toitude hindamismetoodika välja töötamist rahastati Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse innovatsiooniosakuga.

Artikkel ilmus 2019. aastal.

Lisa kommentaar

Email again: