Kommenteeri

Selgusid parimad köögiviljakotletid, tofu, viinerid-vorstid ja alternatiivid lihale

Kvaliteedikonkurss „Parim vegantoode Eestis” sai hoo sisse aasta alguses. Aastas ilmub kuus Vegani ajakirjanumbrit ja igas numbris kuulutame välja erinevates kategooriates esikolmikusse jõudnud tooted. Aasta esimeses numbris said medalid kaela taimsed piimad ja piimašokolaadi alternatiivid. Sel korral on teie ees igati põnevad taimsed kotletid, liha- ja vorsti alternatiivid. Enim hääli saanud tooted pälvivad lehemärgi kandmise õiguse, et paista poeriiulilt paremini silma ning jõuda aina suurema hulga inimeste toidulauale.

Nagu ikka, toimus esimese etapina toodete sensoorne hindamine, kus andsid hääle 12 koolituse läbinud spetsialisti, kelle seas nii veganeid kui segatoidulisi. Sensoorne hindamine tähendab meelelist hinnangu andmist, kasutades selleks siis kõiki meeli ja pidades silmas alamkategooriaid, milleks on välimus, lõhn, tekstuur ja maitse.

Sensoorse hindamise koolituse on eelnevalt läbi viinud Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus, millel on kogemusi Eesti parima toiduaine valimisel ning millega koostöös arendati välja ka konkursi hindamismetoodika. Läbi innovatsiooniosaku meetme toetab hindamismetoodika ja juhendmaterjalide väljatöötamist EAS. Eraldi hindasid spetsialistid toote pakendit. Kahel järgneval päeval andsid oma hinnangu toitumisnõustajad toote tervislikkusele ja keskkonnateadlased keskkonnamõjule.

KÖÖGIVILJAKOTLETID

PRONKSLEHT – Tesco vegetarian quarters

Tegemist on märkimisväärselt apetiitse ja mõnusalt värvilise tootega, millel loomulik köögiviljade maitse. Köögiviljakotletil on väga meeldiv krõbe pealispind ning toode ei lõhna rasvaselt, vaid pigem tekitab isu. Esimesena tuvastab nina isuäratava küpsetatud paprika lõhna. Žürii tõi korduvalt välja tootesse lisatud köögiviljade esindatuse ja selle, et neid oli hästi tunda ja need lisavad tootele mõnusat tekstuuri – mahlakas sisu ja mahe maitse.

Paljud inimesed eelistavad maisi ja herneid toidus vältida. Kuna tootesse on nimetatud köögivilju aga lisatud ohtralt, pole see ilmselt neile inimestele meelepärane. Tootes on palju erinevaid lisandeid ja seepärast võivad toidupalad kergelt laiali laguneda.

Keskkonnasõbralikkuse arvestamisel tuli meeles pidada, et tegemist on sügavkülmatootega, mis teeb transportimise kulukamaks ja jätab suurema jälje keskkonnale.

HÕBELEHT – Marta Pagari kikerherne-kapsakotletid

Marta Pagari kikerherne-kapsakotletid pakuvad täpselt seda, mida ootad. Esindatud on nii kikerhernes kui kapsas ning need tulevad suurepäraselt esile. Žürii sõnul on maitsed tasakaalus, tunda on ka sibula ning lisatud ürtide mekki. Suurepäraseks lisandiks tootele on linaseemned, mis muudavad tekstuuri. Kotletid on mõnusalt suupärased ning isuäratavalt kuldkollased. Küll aga tõi žürii üksmeelselt välja toote rasvasuse ning soovitab tootjal vaadata üle koostis, et rasvasisaldust vähendada.

Kuna kotletid on valmistatud kikerhernestest, mille kõige suurem osa tuleb Indiast, kaotas toode keskkonnapunkte. Samas tuleb aga meeles pidada, et tegemist on kodumaise tootega, mis sisaldab lisaks kikerhernestele ka kodumaiseid tooraineid (nt kapsas). Kuna ühte pakendisse on pandud neli kotletti, jääb palju üleliigset õhuruumi, seega saaks targemalt pakendimaterjali kasutada.

KULDLEHT – Uvicu peedikotletid

Peedikotlettide ägedaimaks omaduseks saab nimetada nende eriti toredat lillat värvitooni. Samuti on hea tõdeda, et tegemist on tootega, milles on väga selgesti äratuntav, magus ja domineeriv peedi maitse. Mida lubatakse, seda ka saab! Tegemist on maitselt väga naturaalse tootega, mis väärib oma nime. Tekstuurilt on peedikotlet tugev, sest sisaldab sojavalku, mis muudab selle valgurikkamaks. Kuigi toote naturaalset maitset saab pidada positiivseks, võib nõudlikum tarbija seda pidada võrdlemisi magedaks.

Pakendit hinnates tuli välja, et kuigi tootja väidab, et tegemist on kiudainerikka toiduga, puudub pakendilt lisainfo kiudainete koguse kohta. See on asi, mille kindlasti peaks üle vaatama. Rääkides pakendist, peab keskkonna aspektist taaskord eelmisele tootele sarnaselt välja tooma tühja õhuruumi, mille saaks otstarbekamalt ära kasutada. Küll aga on peet kodumaine tooraine ning toote koostisainete loend pole väga pikk.

TOFU

PRONKSLEHT – Sunfood tofu Uzene, suitsutatud tofu

Suitsuste maitsete nautijatele ideaalne valik. Tegemist on tootega, millel meeldiv ja isuäratav suitsune lõhn. Maitsed on sel tuttavad ning suitsusus naturaalne – pole kunstlik ega liiga tugev, pigem õrn ja delikaatne, täpselt paras. „Suitsune aroom, meenuvad ketšup ja suvised grillipeod. Meeldiv täidlane maitse, pole kõrvalmaitset ega -lõhna,” on kommenteerinud üks ekspertidest. Toode sobib ideaalselt tarbimiseks ka kuumtöötlemata kujul ja viiludena näiteks võileiva peal.

Kuivõrd tegemist on suure potentsiaaliga tootega, millel võiks olla veelgi suurem tarbijaskond, tõi žürii välja pakendi üksluisust. Tootja võiks kindlasti panustada veidi pakendi disaini, et jõuda rohkemate inimesteni.

Keskkonnamõju hindamisel tuli silmas pidada seda, et mida rohkem on tootes erinevaid koostisosi, seda vähem on see keskkonnasõbralik, samuti on oluline toote kaloraaž. Suitsutofus on poodiumile jõudnud tofudest kõige rohkem valku, kuid ka kõige rohkem rasva, mis teeb selle kaloraaži kõrgeimaks – nii veetakse transportimisel rohkem energiat kui vett.

HÕBELEHT – Bon Soya tofu tilli ja peterselliga

Tofule iseloomuliku tekstuuriga, väga mõnusa tilli maitsega veidi soolakam tofu. Pruunistub pannil kenasti ning on väga meeldiva tekstuuriga. Sojaoale omast lõhna ega kõrvalmaitset tunda ei ole. Tilli- ja petersellitükid tofus muudavad toote väga isuäratavaks. Küll aga tõi žürii välja, et peterselli toote maitses esile ei kerki ja kuigi toode sai sensoorsel hindamisel väga kõrged punktid, võiks kuivatatud ürtide asemel kasutada värskeid ürte. Nii pääseks esile ka petersell!

Žürii tõi üksmeelselt välja kõikide Bon Soya toodete juures nende pakendi üksluisust. Kuna Bon Soya tooted on meeldivad, võiks taaskord vaeva näha disainiga ning viia oma toode massidesse pilkupüüdva ümbrisega! Praegune toode on igavate toonidega ega jää hästi silma ning seda ei saa taassulgeda.

KULDLEHT – Fermenteeritud tofu Taifun

Meeliköitva maitsega fermenteeritud tofu, milles hapukus ja soolasus ideaalses tasakaalus. Mõnusa tekstuuriga, hea maitsega, ei lagune, meeldiv. „Läheb praadides mõnusalt krõbedaks, kuid jääb siiski seest mahlaseks. Mõnusalt hapukas ja parajalt soolane. Teeb tavapärasele traditsioonilisele tofule silmad igatahes ette. Võiks niisamagi kiirel ajal otse pakist võttes süüa.”

Lisaks oli tootel teistest tofudest silmapaistvam pakendidisain, mis andis sellele teenitult lisapunkte. Küll aga tõmbas topeltpakend – papp ja kile – hindeid alla keskkonnavoorus. Võiks mõelda, kuidas materjali kokku hoida.

TAIMSED VORSTID JA VIINERID

PRONKSLEHT – Bon Soya viinerid

Viinerile omase välimuse kui ka tekstuuriga toode, mida võiks süüa nii töödeldult kui otse pakist. Maitsed on väga heas tasakaalus, soolasus esindatud ning toode on väga lähedane klassikalisele viinerile. Taaskord tõi žürii välja Bon Soya toodete pakendi igavavõitu väljanägemise. Silmapaistvam disain annaks tootele potentsiaali juurde.

Selles kategoorias peab arvestama põhitooraine keskkonnamõju. Et vorstid on tehtud erinevates toorainetest, saab siin kolm toodet kenasti üksteisest eristada. Sojavalgust tehtud vorstil on tooraine päritolu tõttu madalamad punktid kui näiteks nisuvalgust tehtud tootel. Veganvorste saab teha nii nisuvalgust kui ka sojavalgust. Kuna Bon Soya viinerite koostises on väga palju lisaaineid ning sojavalgule lisaks veel ka nisuvalk, kaotas see punkte.

HÕBELEHT – Well Well tšilliviinerid

Meeldivalt ja parasjagu vürtsikas viiner, mis vastab täielikult ootustele. Võiks sobida ka neile, kes vürtsikaid tooteid väga ei fänna. Klassikalisele viinerile väga sarnase tekstuuriga ning võõrad maitsed puuduvad. Tootel on viinerile omane lõhn, millel mõnusad suitsupaprika nüansid. Lõhn muutub intsensiivsemaks, kui toodet soojendada. Samuti tulevad maitseomadused – piprasus, soolasus, maitseainete mekk – soojana paremini esile.

Võrreldes eelmise tootega on sel pakend veidi lõbusam, kuid siiski võiks tegemist olla taassuletava pakendiga, et saaks vältida kuivamist külmkapis.

KULDLEHT – Võšii Vkus suitsuvorst

Väga sarnane lihast valmistatud suitsuvorstile, meenutab veidi salaamit, on kena roosa värvusega ning näeb välja kvaliteetne ning usaldusväärne. Tekstuurilt meeldiv ja tihke ning täidlase maitsega, mõnus soolasus ja kergelt vürtsikas järelmaitse. Taimetoitlase võib esimese korraga isegi muretsema panna, mis pole tingimata halb, sest näitab toote väga tugevat arendustööd. Seda toetab ka asjaolu, et tootele on sisse loodud ka suitsuvorstile iseloomulikud „pekitükid”.

Veganvorst sai keskkonnavoorus esimese koha, sest toode on pärit Venemaalt, selle koostis on väga naturaalne ning põhikoostisosaks nisu, mida on võimalik kasvatada igal pool kodumaale lähedal. Samuti on koostises võrreldes teiste poodiumikaaslastega rohkem valku, mis loob hea transpordi-energia suhte. Küll aga tõmbab punkte alla toote pakend, mis koosneb väga paljudest erinevatest materjalidest: vorsti otsas on metalli, ümber paberit, pakk on kilest ja silt eraldi läikivast paberist.

ALTERNATIIVID LIHALE

PRONKSLEHT – Hälsans Köki nagitsad

Ilusa kuldkollase koorikuga nagits, mille paneeringule lisavad mõnusat tekstuuri seesamiseemned, luues teistmoodi elamuse ja Lähis-Ida maitsebuketi. Kananagitsale sarnane, mõõduka maitsestusega, tekstuurilt meeldiv ja täidlane. Lõhnab küpsetatud tootele iseloomulikult ning on väga isuäratav. Žürii tõi mõnel pool välja toote rasvasust, millele võiks tähelepanu pöörata – ehk saaks koostises rasva vähendada.

Taaskord sai keskkonnamõju hindamisel saatuslikuks koostis – sojavalk versus nisuvalk. Selle toote puhul on veelgi olulisem märkida, et kuigi selle põhitooraine on soja, on lisatud ka gluteeni.

HÕBELEHT – Oumph! The Pure Chunk sojavalgupalad

Üllatava tekstuuriga toode, mille välimus ei reeda absoluutselt, et tegemist on täistaimse tootega – meenutab tõeliselt kanaliha. Tegemist maitsestamata tootega, mille saab iga tarbija oma eelistustele vastavaks kohandada. Uute retseptikatsetuste jaoks ideaalne komponent! Tekstuurilt meeldivalt kiuline ja tihke, minimaalse koostisega, sisaldades vaid sojavalku, vett ja soola. Tootel on aga sojale iseloomulik lõhn, mida võivad paljud tarbijad karta. Pakend jääb kenasti silma, on efektne, pilkupüüdev ja kannab humoorikat sõnumit. Lisaks seljatas Oumph! kõik oma konkurendid nii pakendivoorus kui tervisevoorus, skoorides kõige kõrgemate punktidega.

Kuigi sojavalgupalad on minimaalse koostisega, on need toodetud Ameerika Ühendriikides ja kaotavad seega transpordikulude tõttu keskkonnapunkte. Samuti on tegemist külmutatud tootega, mis nõuab omakorda lisaenergiat. Külmaahel alates tootmisest kuni turustamiseni on väga nõudlik.

KULDLEHT – Vöner

Vürtsikas, suitsuse aroomiga, meeldiva karamellisusega, jõulise täidlusega toode, millel mõnus umamine mekk. Žürii tõi välja selle hõrgu ja äratuntava rosmariini maitse, mis annab tootele väga toreda lisanüansi. Meeldiva krudiseva tekstuuriga ning lihakebabiga välimuselt väga sarnane. Pakendi disainile on pandud rõhku ning see jääb poelettidel kindlasti hästi silma.

Vöneri koostises on karamelliseeritud suhkur ja suitsu lõhnaaine, mis tõmbavad keskkonnahindeid veidi alla. Kuna tegemist on aga Soomest transporditud tootega, jääb Vöner siiski keskkonnasõbralikkuses jagama esimest kohta. Muuseas võitis Vöner sensoorse hindamise üldtabeli, jättes seljataha kõik seekordsed konkursil osalejad.

MÄRKIMIST VÄÄRT TOOTED

Beyond Meat burger

Beyond Meati asutaja lõi ettevõtte 2009. aastal, et anda tarbijatele võimalus soetada kvaliteetset alternatiivi lihale ning et lahendada ülemaailmset probleemi – kliima muutust. Ettevõtte edusse on uskunud paljud kuulsad inimesed, näiteks Leonardo DiCaprio ja Bill Gates, kes on öelnud, et ei saanudki esialgu aru, et tegemist on täistaimse burgeriga.

Üks paremini rahastatud taimse lihaalternatiivi tootjaid ja arendajaid maailmas sai sensoorsel hindamisel sama palju punkte kui Marta Pagari kikerherne-kapsakotlet ja jõudis üldarvestuses 11. kohale. Lihaasendajate edetabelis edestasid seda Vöner, Oumph! ja Hälsäns Köki nagitsad.

Žürii leidis, et Beyond Meati burger on loodud tarbimiseks kahe saia vahel koos lisanditega. Üksikuna on see väga intensiivne, rasvane ning tummise suitsuse järelmaitsega. Kuna tegemist on tootega, mida transporditakse Eestisse üle ookeani Ameerikast, peab seda jahutama ning see nõuab palju lisaenergiat.

The Lord of Tofu tuunikala-laadne toode

Kindlasti üks huvitavamaid tooteid sellel konkursil. Tekstuur ja maitse olid meeldivalt üllatavad ning panid kogu sensoorse hindamise žürii ahhetama! Segatoidulised meenutasid selle toote juures tuunikala tomatikastmes. „Välimus on isuäratav, pigem isuäratavamgi kui tuunikalal endal.” Tegemist on nüansirohke ja põneva maitsega tootega, millel meremaitse märgatav. Mureda mahlase tekstuuriga, pakub väga meeldiva maitseelamuse.

See on Saksamaa toode ning ettevõtte tootevalikus on väga palju huvitavat. Näiteks pakuvad nad ka lõhele sarnaseid tooteid, steiki, karrivorste ja isegi tofu-fondüüd. Arvestades tofu-tuunikala kvaliteeti ja maitset, loodame, et meil on peagi võimalus proovida ka teisi Lord of Tofu tooteid.

Soy Jerky

Tõenäoliselt oleme üles leidnud kõige kehvema toote Vantastic Foodsi sortimendist. Idee teha taimne alternatiiv vinnutatud lihale on asjalik. Kõnealuse toote puhul on tegemist aga üsna viletsa teostusega.

Toode on pakendatud topeltkilesse, mis on lihtsalt tüütu, rääkimata keskkonnamõjust. Toode jätab näpud rasvast tilkuma ja maitse ei tee asja paremaks. Üllataval kombel on tegemist väga magusa tootega, tekitades segadust: mida ma söön, kas soolast või magusat? Pakendilt selgub, et tootes on rohkem suhkrut kui näiteks jäätises. Ja miks seda üldse üle 12 000 kilomeetri kauguselt Malaisiast siia tuuakse? Igatahes pakub toode omaette erilist maitseelamust. See on lausa nii kehv, et väärib proovimist!

Pakend, keskkond ja tervislikkus

Pakendi juures hinnati selle kujundust: kui pilkupüüdev see on ja kui palju erineb teistest sarnastest toodetest. Oluline oli see, kas pakend tekitab huvi toodet osta ning kui hästi oli informatsioon pakendil esindatud. Loomulikult oli tähtis ka praktilisus ehk avamismugavus ja taassuletavus ning pakendi materjal ja vegansõnumi kandmine.

Keskkonnahindeid andsid toodetele kaks keskkonnateadlast, võttes võimalikult laiahaardeliselt arvesse iga toote keskkonnamõju. Spetsiifilist infot toodete kohta otsiti internetist, kasutades nii teadusartikleid kui ka eelrefereerimata andmeallikaid. Hindamine toimus kahes osas. Esmalt analüüsiti tootegrupi üldist keskkonnamõju, võttes arvesse, kas tegu on globaalse tootega, kui ressursimahukas on tootmisprotsess ja kui palju heitmeid selle käigus tekib. Tootegrupi sees analüüsiti, võrreldi ja hinnati 10 palli skaalas iga toote puhul nelja eri näitajat: keskkonnanäitajad, milleks kasvuhoonegaaside heitmed; ressursimahukus – peamiselt vee- ja maakasutus; toote koostis, kus komponentide hulga kasvuga kaasneb tihti ka suurem ressursikulu (s.t osad põllumajandussaadused vajavad kasvatamiseks palju vett piirkondades, kus on juba niigi veepuudus); transport – iga toote põllumajandusliku põhitooraine kohta selgitati välja maailma suurimad tootmispiirkonnad, samuti riik, kus iga konkreetne lõpptoode toodeti, ja anti hinnang tootesüsteemi transpordimahukusele. Viimaks peeti silmas pakendit, selleks kasutatud materjali, ruumikulukust transpordil ja keskkonnainfo kuvamist.

Tervislikkuse kohta andsid hinnangu kolm toitumisnõustajat, kes on omal alal aktiivsed tegijad. Selle punkti kõige olulisemaks osaks on toote koostis, selle mikro- ja makrokomponendid. Tervislikkuse hindamise juures vaadati üle kaloraaž, rasvad, küllastunud rasvhapped, süsivesikud, suhkrud, kiudained, valgud ja soolasisaldus.

Ajakirja Vegan jaoks toitude hindamismetoodika välja töötamist rahastati Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse innovatsiooniosakuga.
Artikkel ilmus 2019. aastal.

Lisa kommentaar

Email again: