Kulud kontrolli alla! Täistaimne toitumine ei pea olema kulukas
Kindlasti on taimse toitumise alustalaks värsked puu- ja juurviljad. Kuna need on ka kergesti riknevad toiduained, on siinkohal mõistlik ette mõelda. Kuidas ostetud kaup järgnevatel päevadel ära kasutada, et viljad ei jääks külmkapi nurka närbuma? Juurviljad nagu peet, kaalikas ja kartul on odavad, aga pakuvad palju võimalusi toekate roogade valmistamiseks. Eestimaiseid õunu ja pirne jagatakse suve lõpus tihti ka poolmuidu.
Valguallikatena on rahakotisõbralikud eestimaine roheline hernes ja uba. Hernejahu saab kallima kikerhernejahu asemel edukalt kasutada taimsete kotlettide sidujana ja paneerimiseks. Ubadest saab valmistada muuhulgas maitsvat ja valgurikast pasteeti võileivale määrimiseks.
Veel üks oluline kuluallikas on näksid ja maiustused – neid tasuks tervislikkuse seisukohalt tarbida väheses koguses. Ja kui vahepeal on soov maiustada, siis on tervislikum ja soodsam teha maiused ja näksid ise. Kodus tehes saad ise reguleerida maitseainete kogust ning valida värske tooraine.
Kindlasti on taimsel toidulaual au sees kvaliteetne täisteravili. Iga hommik võiks alata toeka pudruga, mis täidab kõhtu, tasakaalustab veresuhkrut ja seeläbi ennetab näksimishimu. Soodsad täisteraviljad on näiteks kaer, tatar ja oder.
Ära ei tohiks unustada ka organismile vajalikke rasvasid. Tervislikke oomega-3-rasvhappeid sisaldab meie eestimaine rapsiõli, rasvade ja valkude sisalduse poolest on väga kasulik ka pähklivõi, mida leidub erinevas hinnaklassis. Kui pähklid on tihti kulukamad, tasub vaadata näiteks odavamate päevalille- või kõrvitsaseemnete poole, mida saab lisada näiteks hommikupudrule.
Mida rohkem kodus ise süüa teha, seda odavam on ka toidukorv. Keeda oad-herned ise, mitte ära osta konservina. Pese ja koori kartulid kodus, mitte ära osta plastikusse pakendatud mugavamat, kuid kallimat toodet. Valmista valgurikast hummust kodus ise – võid imestada, kui lihtne see on. Tulemuseks maitsev ja tervislik ise valmistatud toit ning kummardus keskkonnale – pakendeid jääb sinust vähem maha.
Edukalt säästlikuks
Säästmist võiks alustada kuueelarve planeerimisest ja nädalamenüü koostamisest. Mõistlik oleks panna paika toidule kuluv maksimaalne summa ning sellest ka kinni pidada. Nädalamenüü loomine on kasulik nii rahakotile kui ka tervisele, kuna aitab tänu õigele süsivesikute, valkude ja rasvade vahekorrale toitumist tasakaalustada.
Ajanappuse korral on mõistlik nädalavahetustel teha ettevalmistusi nädala sees kokkamiseks, näiteks lõikuda valmis köögiviljad ja säilitada neid sobivate portsjonitena sügavkülmas. See vähendab riski, et töönädala keskel haarad kiirelt võileiva, mitte aga täisväärtusliku toidu järele.
Üks võimalus on korraga rohkem süüa teha, et jaguks ka järgmisel päeval tarbimiseks. Siinkohal on mõistlik arvestada, et tehtav kogus ka ära söödaks, sest oluline osa raha säästmisest on toidu raiskamise vältimine.
Kindlasti kulub ära erinevate sooduspakkumiste aktiivne jälgimine kauplustes. Kauasäilivaid toiduaineid on mõistlik kampaania ajal ette varuda, teades, et need kodus käiku lähevad. Korraga suuremas pakendis ostes on kilohindki odavam ja väldid tarbetut pakendiprügi tekkimist.
Üks suur kuluallikas on väljas söömine. Eks ikka tahame toetada taimseid toidukohti ja loomulikult võib seda vahel endale lubada. Kuid siin tasuks oma käigud läbi mõelda, et need ei lööks seatud eelarvet lõhki. Lisaks saame kodus süües paremini kontrollida toidule lisatava suhkru ja soola kogust ning valida koostisosadeks tervislikumaid alternatiive.
Autor: Matle Haavistu, Taimne TeisipäevArtikkel ilmus 2020. aastal.