Kas võitlus karusnahatööstuse vastu on läbi?

Artiklid

Kommenteeri

Kolm ja pool aastat tagasi, täpsemalt 2021. aasta juunis, võttis Riigikogu vastu eelnõu, mis keelustab Eestis loomade pidamise, aretamise ja paljundamise üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil. Seadus jõustub 2026. aasta 1. jaanuarist. Kuigi sinna on veel natuke üle aasta aega, on karusnahatööstus juba aastaid vabalanguses. Kui 2015. aasta lõpus oli karusloomi Eesti 44 800, siis tänaseks on see Statistikaameti andmetel nullis juba enne keelu jõustumist.

Anu Tensing, MTÜ Loomus
Aga loomade kannatused ei tunne riigipiire ja kannatused karusloomafarmides jätkuvad.

Karusloomafarmide keelud üle maailma

Viimase kahekümne aasta jooksul on enam kui 25 riiki kas hääletanud karusloomakasvatuse keelustamise poolt, keelanud teatud liikide kasvatamise või kehtestanud loomade pidamiseks karmimad tingimused, mis praktiliselt on viinud tööstuse väljasuremiseni.

Sel sügisel saime rõõmustada, et veel üks Euroopa riik võttis vastu karusloomafarmide keelu. Nimelt Rumeenias võeti 2024. aasta oktoobris vastu otsus, et karusloomafarmide tegevus lõpetatakse järk-järgult ära 2027. aasta lõpuks. Kahel eelneval aastal on analoogse otsuse vastu võtnud ka Läti, Leedu ja Iirimaa.

Karusloomafarmid on nüüdseks keelustatud 16 Euroopa Liidu liikmesriigis: Austria, Belgia, Eesti, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Itaalia, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Prantsusmaa, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia ja Tšehhi. Lisaks on Saksamaal määratud niivõrd karmid pidamistingimused, mis on viinud karusloomafarmide kadumiseni. Taanis, Rootsis ja Ungaris on kehtestatud keeld teatud liikide isendeid karusnaha saamise eesmärgil pidada. Lisaks on Euroopas karusloomafarmid keelustatud Bosnia ja Hertsegoviinas, Norras, Ühendkuningriigis, Serbias ja Põhja-Makedoonias.

Nupuke: Euroopa Liidus kehtib alates 2008. aasta 31. detsembrist kassi ja koera karusnahkade ning neid karusnahku sisaldavate toodete turuleviimise ja liitu impordi või liidust ekspordi keeld.

Märgiline samm karusnahavaba Euroopa suunas on üle-euroopaline kodanikualgatus “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe”, mis kutsub üles Euroopa Liitu keelama loomade pidamist ja surmamist ainult või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil ning kasvandustest pärit karusnaha ja seda sisaldavate toodetega kauplemist Euroopa Liidus. Tänaseks on allkirjade kogumine lõpetatud, oma allkirja andis rohkem kui 1,5 miljonit kodanikku. (Kui sa olid üks neist, siis tee omale üks pikk pai!) Täna on kodanikualgatus Euroopa Komisjoni laual.

Väljaspool Euroopat on piirangud karusloomafarmide pidamisele vastu võtnud Jaapan ja Uus-Meremaa. Jaapanis kasvatati karusnaha saamise eesmärgil naaritsaid, ent 2006. aastal määrati naaritsad invasiivseks võõrliigiks, mis viis selleni, et naaritsaid ei tohtinud enam aretada ega importida. Selle tulemuseni suleti Jaapanis viimane karusloomafarm. Analoogiliselt on alates 1996. aastast Uus-Meremaa kohaliku bioloogilise mitmekesisuse kaitseks keelatud riiki importida naaritsat, rebast ja nutriat, mis keelab tegelikult riigis nende liikide karusloomakasvatuse.

Karusloomafarmide seis

Aina rohkemates riikides keelustatakse karusloomafarmide tegevus (või siis piiratakse niivõrd, et karusnahatööstus sureb välja), mis viitab ka sellele, et globaalsel karusnahatööstusel ei lähe kuigi hästi. Keelustamises on eesrinnas Euroopa, mistõttu kuuleb tihti ka kriitikat, et karusloomafarmid kolivad lihtsalt Euroopast välja ning jätkub veelgi kohutavamates tingimustes. Ent numbrid seda kriitikat ei toeta. Karusnaha saamiseks tapetud loomade arv on languses igal pool maailmas: kui 2014. aastal tapeti Euroopa, Venemaa, Hiina ja Põhja-Ameerika karusloomafarmides kokku 139,5 miljonit looma, siis 2022. aastaks oli see number kukkunud juba 34,6 miljoni peale.

Humane Society International: The Fur Trade: karusloomafarmides igal aastal tapetud loomade (naaritsad, rebased, kährikud, tšintšiljad, sooblid) arv (mlj)

Võitlus karusloomafarmide vastu on kestnud aastakümneid. Siiani kannatavad miljonid loomad lihtsalt selleks, et inimesed saaksid rahuldada oma edevust. Ent numbrid kukuvad ning karusloomafarmidest vaba maailm hakkab vaikselt ilmet võtma. Tuleb vaid aktiivselt ja sihikindlalt jätkata, kuni iga viimne kui üks karusloomafarm on uksed sulgenud.

Huvitavaid fakte:
  • Euroopa Liidus kehtib alates 2008. aasta 31. detsembrist kassi ja koera karusnahkade ning neid karusnahku sisaldavate toodete turuleviimise ja liitu impordi või liidust ekspordi keeld.

  • Esimesed riigid, kus keelustati karusloomafarmid, olid Ühendkuningriik (2003) ja Austria (2005).
  • Karusnaha müügi on keelustanud vaid Iisrael ning Ameerika Ühendriikide osariigid California, Massachusetts, Michigan ja Florida.

Allikad:
  • Loomakaitseseaduse § 4¹: https://www.riigiteataja.ee/akt/127092023009?leiaKehtiv
  • Statistikaamet: PM13: LOOMADE ARVU MUUTUS AASTAS: https://andmed.stat.ee/et/stat/majandus__pellumajandus__pellumajandussaaduste-tootmine__loomakasvatussaaduste-tootmine/PM13
  • https://www.furfreealliance.com/fur-bans/
  • https://www.furfreealliance.com/victory-romania-bans-fur-farming/
  • https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/PDF/?uri=CELEX:32007R1523
  • European Citizens' Initiative: Fur Free Europe: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2022/000002_en
  • Loomus: Euroopa liidu liikmesriigid nõuavad karusnahavaba Euroopat: https://loomus.ee/euroopa-liidu-liikmesriigid-nouavad-karusnahavaba-euroopat/
  • https://www.furfreealliance.com/japan-makes-end-fur-farming/
  • https://www.furfreealliance.com/fur-bans/
  • https://www.hsi.org/news-resources/fur-trade/

Lisa kommentaar

Email again: