ELAMUS: Balti jaama legendaarne taimetoidu pärl Veg Machine
Maarja on aktiivne ja ettevõtlik naine, kelle peab intervjuu ajaks leti tagant röövima. „Olen vegan olnud kindlasti vähemalt kümme aastat,” meenutab ta oma rohelise tee algust. Kõige taga on eetilised põhjused. „Mõnda aega Uus-Meremaal elades käis ühel hetkel juustupoodi minnes peas klikk, et midagi mu sees on muutunud,” meenutab ta. Sellest hetkest sai taimetoitlasest vegan. Kodumaale tagasi tulles otsis Maarja üles Eesti Vegan Seltsi ning sealt tulid tutvused ja muutuste tuuled. Kõik levis kui kulutuli. „Võtsin ühendust organisatsiooniga Loomade Nimel, läbi mille hakkasin korraldama Tartus veganõhtusööke. Enne seda ei tegelenud ma toitlustusega üldse, olin baaridaam,” meenutab ta. Need õhtusöögid tõid kire ja tahte inimestele süüa teha.
Maarjal tekkis ühel öösel huvi pakkuda end Viljandi pärimusmuusika festivalile toitlustajaks. Ta võttis eesmärgiks kirjeldada oma unistuste toidukohta, sest paberil olev visioon sellest soovis vormiks saada. Paar kuud hiljem öeldi tema ankeedile jah-sõna. „Hakkasin oma unistust täitma, millest meenub mulle eriti olulisena värviline telk.” Menüüna nägi Maarja festivalil just tänavatoitu. Pärast folgisuve arenes asi aina edasi. Käiku läks food truck, millega tegutseti terve aasta. Neli aastat tagasi avas end Balti jaama toidutänavas Veg Machine. Aasta tagasi avati ka Tartus tütarettevõte. Maarja on ise enamiku ajast ülikoolilinnas, sest Tallinnas on juba väga tugev tiim, keda võib usaldada. Pealinnas liikudes naudib omanik alati linnamelu ja tihedat suhtlust iga kliendiga.
Üks päev vanu pabereid sirvides leidis naine kritseldusi erinevate nimevariantidega. Neid sai mõeldud mitmeid, kui lõpuks jõuti taimetoidumasinani. „See sobis veganistlikule food truck’ile ideaalselt. Tegelikult on nii Veg Machine’i logos kui ka mujal kasutatud hammasrattaid, mis annab seda masinlikku kuvandit juurde,“ avab Maarja detailsemalt visuaali tausta.
Lihtne, kuid kvaliteetne
Tänavatoit ja burgerid käivad omaniku nägemuses käsikäes. Ka Veg Machine’i esimene eine menüüs oli burger Mother Trucker. Sinna jääb see Maarja arvates igaveseks. Kes veel proovinud ei ole, siis burgeri sees on rebitud bataat, peterselli kaste, „Frillice” salat, röstsibul ja marineeritud kurk. See on burger, mis toob Maarjani alguse nostalgia ja avamishetke tunded. „Oh my god – see maitse. Ikka veel söön seda burgerit!”
Üldiselt on nii, et menüüd koostades on vegankohal oluline arvestada pinna ja mugavusega. Kuna esindused on pisikesed, peab menüü olema kompaktne, kuid kvaliteetne. Tallinna Veg Machine’is saab näiteks lisaks populaarsele burgerile tellida burgerit Beyond Smäsh hõrgu Beyond Meat kotletiga, võikut Juustu Unistus, spetsiaalseid friikartuleid bataadist, kartulivahvlitest või laetud friikartuleid. Tartu esindus pakub nendele maitsetele lisaks veel salatit, jäätisekokteile ning krõbedaid churro’sid.
Maarja on hästi kursis ning kogub inspiratsiooni maailma maitsetest. Nii teadis ta, et tuleb kasutusele võtta Beyond Meat, hernevalgust koosnev lihalaadne kotlett. Nii ongi see Eestis juba paar aastat tuntud. Oluline on hoida menüüs midagi olemuselt tuttavat, et uusi maitseid omandada. Hernevalgu-kotlett maitseb hästi ka meesklientidele ja selle üle on Maarjal väga hea meel. Kõikide uute maitsete arendamine on põnev protsess, mida jääb katma saladuseloor. Kuna iga uus toode võistleb vanaga, tuleb hästi valida, mida menüüst välja jätta ja mida sisse tuua. Maarja usaldab oma meeskonda ning nende arvamust loomisprotsessis.
12-tunnine tööpäev lendab kiirelt
Veg Machine’i looja suhtleb palju oma klientidega ja tõdeb, et koroona-aega poleks püsiklientideta üle elatud. Balti jaama Veg Machine’i külalised on nii eestlased kui välismaalased. Meeskond on Maarjal hingega asja küljes. Just seetõttu saab Veg Machine olla jätkusuutlik ning kõrgel tasemel. „Ka kliendid teavad, millal tulla, mida öelda, kuidas meiega koostööd teha,” kiidab omanik.
12-tunnine tööpäev tundub väga pikk, kuid Veg Machine’is on toimiv süsteem, millega aeg lendab. Hommikul kell 9–11 on ettevalmistus, 11–15 teenindamine, 15–16 paus ning 16–19.30 taas teenindusaeg. Uksed suletakse kell 20. Nii läheb aeg kiiresti ja süsteem toimib. Kui higi voolab ja käed-jalad tööd täis, siis jõudu annab kõhu täis saanud toidunautleja vahetu tagasiside. „Kui inimene tuleb tagasi ütlema, et burger oli tõesti imeline, siis see toob pisarad silma. Tead, et sul on kümneid burgereid veel teha, kuid lased veel kiiremini edasi,” naerab Maarja. Omanik tõdeb, et iga klient võiks oma julge tagasiside välja öelda. Me ei oska keegi arvata, kui palju see toitlustajale tähendada võib ja milliseks liikuma panevaks sisendiks olla võib.
Rääkides hetkedest klientidega, meenub omanikule veel food truck’i aegadest n-ö laine, mida auto ees seisvad kliendid edasi kandsid. Kui toit sai valmis, hüüdis Maarja auto aknast kliendi nime ning kui inimene kohe ei kuulnud, kandus see lainetusena rahva kaudu edasi: „Eeva, Eeva, Eeva, Eeva …” Sellest sai justkui traditsioon, mida food truck’i klient teadis ja julgelt kasutas. „Minu meeskond ja kliendid on nii uskumatud, et seda ettevõtet võikski eluks ajaks tegema jääda,” tunneb ta endiselt.
Bringback ja keskkonna hoidmine
Kaasamüük toob paratamatult suure koguse ühekordsete karpide kasutust. Telliskivi kvartalis alustas sel kevadel tegutsemist Bringback, mille pilootprojekt viidi läbi viies Balti jaama toidukohas, Veg Machine kaasaarvatud. Bringback korduvkasutatavad karbid töötavad nii, et alguses maksad deposiidi ja karbi pesemistasu ning hiljem annab karbikogumismasin sulle deposiidi viipega kaardile tagasi. „Pärast pooleteisekuulist perioodi tulevad juba kliendid, kes ise paluvad, et teeksime nende toidu Bringpacki karpi, enne kui jõuame seda võimalust ise pakkuda,” rõõmustab naine. Iga päev räägib meeskond oma klientidele taaskasutussüsteemist ning loob teadlikumat maailma.
Prügi jääb Veg Machine’i tootmises üle, kuid Balti jaama turul on väga hea sorteerimissüsteem. Kogutakse pakendeid, biojäätmeid ja olmeprügisse läheb ettevõttel vaid kasutatud kätepaber. Lisaks eraldavad nad ka papi ja vanapaberi.
Kas Veg Machine suvel ka ratastel ringi liigub, ei ole veel teada. Kõigepealt tuleb ära oodata valitsuse etteantud reeglistik ja siis saab edasi planeerida. „Tahaks juulis kindlasti sünnipäeva tähistada,” on Maarjal kindel plaan.
Toidukoht, mis kirjutab iga oma postituse alla „love animals”, kannab endas ka põhimõtet „Ole kõigi vastu lahke”. Just nii võikski maailm küsimusteta toimida.
Autor: Kristina-Maria HeinsaluArtikkel ilmus 2021. aastal.