REISIKIRI | AMSTERDAM: põhjamaine mood kõrvuti traditsioonidega

Otsustasime kaaslasega, et läheme puhkama. Eelarvet vaadates mõistsime, et soojale maale sõita ei saa, ning päevast päeva rannas lebamine meid ei köida.

Valimisel olid märksõnadeks puhkus, avastamine, lai valik tegevusi ja loomulikult veganlus. Sihtkohaks sai Amsterdam! Madalmaade pealinnas kohtub põhjamaine mood sajandeid vanade traditsioonidega ning esindatud on 180 erinevat rahvust oma kultuuridega.

Jalgrattad, kanalid ja kanep

Reisi planeerimine veganluse seisukohast algas juba paar kuud enne reisi. Kui lennupiletid olid ostetud, alustasime ööbimiskoha otsimisega ning jõudsime välja lehele vegvisits.com, kus taimetoitlased ja veganid üürivad lühiajaliselt oma kortereid, tube või diivaneid välja. Meil vedas: saime terve pisikese korteri Amsterdami kesklinna lähedal.

Ööbimiskohaga jäime väga rahule, külmikust vaatasid vastu korteriomaniku taimsed piimad, veganvorstid ning meile jagati sõbralikult infot veganvõimaluste kohta.

Amsterdamis on rohkem kanaleid kui Veneetsias, jalgrattaid rohkem kui elanikke, kanep legaalne (mööndustega), prostitutsioon lubatud ning kitsad majad kanalite ääres laienevad korruste kasvades.  

Amsterdami kesklinnas jalutamine oli hoolimata kehvast ilmast maaliline. Tänavaid ääristavad kitsad 16.−18. sajandist pärit hooned. Kõige kitsama maja fassaad on vaid meetrilaiune. Linn on eriilmeline, näiteks on seal Hiinalinn ja juutide linnaosa.

Liiklemiseks on rongid, bussid, trammid, metroo ja loomulikult jalgrattad. Paljudel tänavatel on eraldi jalgrattarajad, kuhu autod ega jalakäijad oodatud pole.

Jalgratastega sõidavad kõik, hoolimata soost, vanusest, sissetulekust või riietusest.

Sellist pilti oli väga meeldiv vaadata, samas kurb meenutada, et Eesti linnades on prioriteediks siiski autod. Jalakäijana on oht mõne jalgratturiga kokku põrgata päris suur, sest nad on tõesti igal pool. Ratturid ilmuvad nurga tagant välja ka siis, kui oled juba kolm korda kontrollinud, kas tee on vaba. Kui jalgrattaga sõitmine tundub liiga ohtlik, on kesklinnas ja selle läheduses kõige mugavam ringi sõita trammiga. Trammiliiklus on tihe ja päevapilet maksab alla kaheksa euro.

Amsterdam on maailmas tuntud legaliseeritud kanepi tõttu, mis on paljudele ka peamiseks motivaatoriks linna külastamisel. Kanep on tarbijale legaalne, korraga võib kaasas olla kuni viis grammi, mida võib tarbida kodus või kanepikohvikus ehk coffeeshop’is.

Amsterdamis on traditsiooniks saanud teatud seadustele läbi sõrmede vaadata, nii on see ka kanepiga.  

Seaduslikult pole suures koguses kanepi transportimine ja edasimüümine lubatud, kuid selle eest ei karistata kedagi. Samuti pole lubatud kanepi suitsetamine tänaval, ent seda harrastatakse seal palju − kuni tänaval korda ei rikuta, seni karistada ei saa.

 

 

 

Kes kanepist huvitatud, leiab Amsterdamist suure valiku erinevaid sorte ja kohvikuid. Lisaks on linnas mitu kanepimuuseumit − Cannabis College’is saab ka päris kanepitaime kõrval pilti teha.

Muude narkootikumide suhtes on Amsterdam üsna karm. Kui politsei avastab mõnest kanepikohvikust külastaja, kellel on kaasas muid narkootilisi aineid, pannakse see koht kinni, isegi kui konkreetne asutus pole selle müügiga seotud. Hollandis olid pikalt psilotsübiini sisaldavad seened lubatud, praeguseks vaid sama toimeainega trühvlid.

Rahakotile kerge kultuuritarbimine

Toidu nautimisele lisaks püüdsime reisi sisustada odavamate tegevustega või tasuta. Amsterdam on selleks sobiv, sest seal on palju kogukondi, mis töötavad annetuste ja vabatahtlike abiga.

Lisaks korraldab Hollandi Rahvusooper igal teisipäeval tasuta lõunakontserdi. Tasuta kontserte leidus veelgi.

Parim viis Amsterdami ja selle ajaloo tundmaõppimiseks on tasuta linnatuur, mida korraldab FreeDam Tours. Ringkäik Amsterdami kesklinnas toimub jalgsi ja seda viivad läbi noored, kes räägivad vaimustunult linna ajaloost, arhitektuurist ja traditsioonidest. Tuuri käigus tutvustatakse kesklinnas olevaid kirikuid, jalutatakse läbi Hiinalinna ja punaste laternate regiooni. Tasub tähele panna, et tuurile on vaja eelregistreerida ning selle lõpus oodatakse annetusi. Pärast kolmetunnist jalutuskäiku olime nii heas tujus, et polnud üldse kahju imetoredale giidile veidikene annetada.

Linnas on kanalite tõttu palju veesõidukeid, mida külastada või millel öö veeta.

Ühe aluse peal aga ööbivad inimeste asemel hoopiski kassid! Kassipaat on loomade varjupaik.

Külalisi lubatakse sinna korraga minimaalselt, seega pidime eelnevalt umbes veerand  tundi järjekorras seisma.

Amsterdamis on palju kunsti ja kultuuri ning nendega seotud suuri muuseume. Otsustasime külastada neist Anne Franki muuseumi, mis oli üllatavalt traagiline ja emotsionaalne tunnike, kuid teised turistide seas populaarsed kohad jätsime järgmiseks korraks.

Igatsusttekitavalt maitsvad taimetoidud

Amsterdam on vegantoidu osas täiesti suurepärane − valida on nii uhke kiirtoidu, peene restoranitoidu, tervisliku toortoidu kui ka tavalise ja peaaegu tasuta toidu vahel.  

Meile jäi silma, et ka mitteveganistlikud kohad pakuvad mõnda üksikut valikut või suudavad lihtsa vaevaga soovitud toitu veganiseerida. Kogu linna peale on mitukümmend vegantoidukohta, lisaks taimetoidukohad ja hea taimetoiduvalikuga mittevegankohad, seega nälga ei tohiks seal küll keegi jääda.

Esimene koht, mida Amsterdamis külastasime, oli Vegan Junk Food Bar.

Neid on Amsterdamis kaks: üks neist suurem, kuhu on keeruline lauda saada, teine väiksem ja natuke rahulikum. Menüüsse kuuluvad uskumatult head ja suured burgerid, eriti krõbedad friikartulid ja muud snäkid. Vegan Junk Food Bari külastasime reisi jooksul mitu korda, sest sellise kvaliteediga kiirtoitu pole kuskilt varem saanud.

Teine väga põnev toidukoht oli The Dutch Weed Burger Joint. Nimi on veidi eksitav − The Dutch Weed Burger toodab erinevaid vetikatest (ingl seaweed, sellest ka nimi) valmistatud taimseid kotlette, kastmeid ja muud taolist. Nende menüüsse kuuluvad samuti suured uhked burgerid, snäkid, näiteks ka väga maitsev fish’n’chips. Kala maitse pole mulle kunagi meeldinud, kuid nende pakutud toidud võlusid mind küll ära.

Linna peal ringi jalutades märkasime palju pagariärisid, kuid veganitele mõeldut silma ei jäänudki. Koffie ende Koeck pakkus meile mõnusa hommikusöögi maitsvate võileibade ja piisavalt laia magusavalikuga. Letil olid eriilmelised tordid, mõni ka gluteenivaba.

Mr. & Mrs. Watson asus meie ööbimiskohast ja muudest trajektooridest väga kaugel, kuid otsustasime siiski reisi ette võtta, kuna olin eelnevalt lugenud, et nende menüüsse kuuluvad ka veganjuustud. Kahjuks tuli välja, et neid pakutakse vaid õhtusel ajal −  meie jõudsime sinna lõunapaiku. Mr. & Mrs. Watson oli kõige peenema sisustusega ja kõrgema hinnaklassiga koht, kus käisime. Paraku jäid toidud alla muudele kohtadele, mida reisi jooksul proovima sattusime.

Mastino külastamine oli reisi üks toredamaid sündmusi – seal pakutakse veganpitsat, sealhulgas erinevate veganjuustudega. Meid teenindasid kaks rõõmsameelset itaallast, kes püüdsid teha kõik selleks, et meie aeg meeldivalt mööduks. Pitsad olid maitsvad ning tore oli vahelduseks näha rikkalikku menüüd, millest oli raske valida. Järgmine kord, kui Amsterdami külastan, võtan sealt nelja veganjuustu pitsa!

Toidupoodides märkasime esimesena seda, et kõik puu ja köögiviljad nägid väga head välja. Lisaks oli isegi väikestes poodides suur valik lehtköögivilju, näiteks kilosed spinatipakid ja suured kotid värsket salatit.

Esimesel korral veetsin köögiviljaleti juures ikka pikalt aega ja imestasin, miks meil pooleldi mädased ja krimpsus köögiviljad lette täidavad. Muudest vegantoodetest oli poodides suur valik hummuseid ja teisi määrdeid, mõned jogurtid, taimsed piimad ja sõltuvalt poeketist ka lihaasendustooted. Veganjuustu ja -vorsti nägin ainult ühes poes. Enamik vegantooteid ei olnud märgistatud, üksikutel oli pakendi tagaküljel väike märk ja tihti pidi lihtsalt koostise netist järgi vaatama. Kaunviljavalik oli oluliselt kesisem sellest, millega Eestis harjunud oleme. Nägime ka mitut Aasia poodi, kust oleks saanud osta eksootilisemaid kaupu, et oma igapäevast toidulauda rikastada.

Amsterdamis on turud justkui traditsioon. Nendega hakkasid tegelema juudid, kellel oli mingil perioodil keelatud poode pidada ja turg oli üks väheseid äritegemise võimalusi. Tänapäeva turul on kõike: rikkalik valik pakendamata puu- ja köögivilju, ürte, pähkleid, pagaritooteid, kaaluhinnaga hummuseid ja teisi määrdeid, tulbisibulaid, šokolaadi ja muud magusat.

Kui ma Amsterdami koliksin, siis püüaksin oma elukoha mõne turu järgi valida, sest need olid tõesti ilusad.

Meie jäime oma reisiga igal juhul väga rahule ja igatseme nüüd Vegan Junk Food Bari hiiglaslikke burgereid, mille kõrvale küüslaugumajoneesiseid friikartuleid näksida.

____________________________

Reisikirja kirjutas Emily Rosenberg