Kommenteeri

Imearmas kohvik Veg B12 pakub toitu kehale ja hingele

Balti jaama turul, täpselt linnapoolse turuala nurgas asub üks imetabane väike kohvik. Iga kord, kui sinna sisse astuda, jõuab ninna ülimeeldiva kange, kuid kvaliteetse kohvi lõhn ning süda läheb seest soojaks. Enamasti tervitab kohvikus külalisi lahke ja sõbraliku olemisega Viktor, kes on ka kohviku Veg B12 omanik. Kui Viktor leti taga toimetab, on näha, et ta teeb seda kõike kirega – vahel võib väga põnevaid lugusid kuulda ka kohvi õige temperatuuri ja muu vägeva kohta, mis toidu- ja joogikultuuri puudutab. Ja isegi kui sa ei soovi üldse tüli teha, pakub ta, et võib su kaasaostetud võileiva kiirelt soojaks teha, sest nii on maitsvam ja mõnusam.

Kuidas see hubane minikohvik Veg B12 üldse sündis, kes selle taga seisavad ning mis on nende inimeste missioon ja visioon? Nii ongi, et selle kõige taga seisab Viktor, kes märgib, et nagu ikka, saavad sellised asjad alguse isiklikust vajadusest.

„Natuke üle kümne aasta tagasi jäin üsna raskelt haigeks ja see sundis mind üle vaatama oma toidulauda,” toob Viktor välja tõsiasja, millest huvi ja kirg toidu vastu sündis. „Minu pere ja lähedaste hulgas on päris palju neid inimesi, kellel esineb erinevate toiduainete suhtes talumatust, peamiselt laktoosi suhtes,” jutustab ta, et kõik need isiklikud kogemused ja kokkupuuted taimetoiduga ongi viinud Veg B12 sünnini.

Mis seisab aga Veg B12 nime taga? Kuidas sai kohvik endale nime?

„See nimi kujunes sõnade, tähenduste ja sümbolite kooslusest,” selgitab Viktor, vihjates sellele, et veg viitab taimsele, B12 olulisele vitamiinile taimetoitlaste elus ning kahekesi koos helisevad need keelel kuidagi mugavalt.

Viktor ütleb, et nende missioon ei ole otseselt kellegi veendumusi ja vaateid ümber pöörata. „Aga olen veendunud, et vähemalt üks täiesti taimne toidukord päevas teeb head nii inimesele kui maailmale tervikuna,” on ta oma sõnades kindel. Veg B12 eesmärgiks nimetab Viktor võimalust pakkuda lihtsat ning kodust toitu, mis on maitsev ja koosneb kvaliteetsetest koostisosadest.

Igal hommikul on võimalik Balti jaamas asuvas kohvikus nautida värsket putru ja sinna kõrvale loomulikult ka kvaliteetset aromaatset kohvi. „Armastan ise head kohvi, mistõttu hindan kvaliteetset kohvi kõrgelt,” selgitab Viktor ka seda, miks ta kohvi valmistamise ja kohvi kohta üldiselt palju teab. Lisaks saab Veg B12 kohvikust ka päevasuppi, mis iga päev natuke erineb. „Oleneb ka hooajast. Jällegi on eesmärk pakkuda kvaliteetsetest ja hooajalistest koostisosadest puhast ja värsket toitu,” toob Viktor taas välja ning lisab, et nende idee ei seisne selles, et pakkuda midagi enneolematut. „Pigem sellist head ja rahulikku emotsiooni, kui sööd hommikul ühe kausi sooja maitsvat putru, jood ühe hea kohvi või tee ja oledki heas tasakaalus, et alustada oma tööde ja tegemistega.”

Nii erinebki Veg B12 teistest vegankohtadest – kohvik on oma olemuselt lihtsa ning puhta joonega, kus kõik on nii-öelda päris. Seal tõepoolest ei pakuta porgandist valmistatud peekonit või muid leiutisi – mis on samuti väga maitsvad –, kuid Veg B12 põhimenüü koosneb kõikidest taimsete toiduainete gruppidest. Tasakaal on Veg B12 kohvikus väga tähtis. „Pean oluliseks, et kui sööd köögivilju, siis need ka maitsevad sulle nagu köögiviljad, mitte kui kana või liha. Kõik puu- ja juurviljad on minu hinnangul nii head, et nad ei vaja maskeerimist millekski muuks,” avab Viktor oma mõttekäiku.

Siiski paistab Veg B12 teiste kohvikute seas Balti jaamas silma. Ja mitte vaid oma lihtsa koduse toiduga, vaid ka luksuslike vegantortidega, mis sisaldavad rohkelt pähkleid, kakaod või näiteks külluslikult marju ja puuvilju. Nii on võimalik Veg B12 kohvikust tellida endale tähtpäevadeks ja pidulikeks sündmusteks torte, mis liigituvad ka toortortideks. Tõsi on, et Veg B12 tordid on magustoidule omaselt tummised, mõnusalt magusad ega jäta ühtki maiasmokka ükskõikseks.

Veg B12 visiitkaardiks peab Viktor kindlasti kvaliteetset Brasiilia ja Colombia kohvi. Mis on saanud veel hitiks ja mida külastaja armastab? „Hommikuampsuks saiad Happy V Planeti pepperoni’ga ja kohev riisipuder. Kindlasti meie päevasupp vastavalt hooajale. Magusast tooksin välja meie toortatra-maasika küpsisetordi ning tummise metspähkli-šokolaaditordi,” on Viktor kindel.

Kohviku Veg B12 kliendiks on inimene, kes soovib vaikust, rahu ning kergelt kulgevat elu. „Meie kohviku külastaja armastab head ja lihtsat toitu, mis on kasulik nii kehale kui hingele,” sõnab Viktor.

Kohvikupidaja elus tuleb ikka ette raskusi, ent kõik need saavad rõõmudega tasakaalustatud. „Need kaks käivad käsikäes, aga väga palju rõõmu teeb klientide positiivne tagasiside. On eriti tore näha, kui mõnikord uksest sisse tulnud väsinud klient sööb ära hommikusöögi, joob kohvi ning lahkub hoopis rahuliku ja rõõmsameelsena. Siis mõistad, et toit on tõepoolest nii keha kui hinge ravim,” lõpetab Viktor kaunil noodil.

Autor: Anett Rannamets

Lisa kommentaar

Email again: