VIDEO | Nähtamatud Loomad paljastas Eesti puurikanalate šokeeriva reaalsuse

Foto: Nähtamatud Loomad

Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad tiimiliige töötas 2023. aastal kolmes Eesti suurimas puurikanalas, mis toodavad kokku 95% Eesti puurispeetavate kanade munadest, ning jäädvustas nendes toimuva šokeeriva reaalsuse.

Talitajana töötanud Mirjam Näkk jäädvustas oma tööülesandeid Dava Foods Estonia AS-is (bränd Eggo munad), Eesti Muna OÜ-s (bränd Muna Liisa) ja Linnu Talu OÜ-s (bränd Kollased talumunad) ning filmis ja pildistas, kuidas linnud puurides elavad. Kogutud materjal on šokeeriv ja paljastab esmakordselt Eestis kanade puurispidamise julmuse.

“Mu tööpäevad möödusid pidevalt ebasobivates tingimustes ja kannatavaid kanu nähes: ruumipuuduses, vigastatud, surnuks piinlevatest või juba surnud lindudest. Salvestasin lihtsalt seda, mida nägin,” kommenteeris Näkk oma kogemust.

Nähtamatute Loomade kampaaniajuht Merit Valge lisas, et nad otsustasid dokumenteerida Eesti puurikanalate igapäevast reaalsust, et tõsta tarbijate teadlikkust puurikanalate tavapärasest tööpraktikast ja anda võimalus otsustada, kas nad tõesti soovivad sel viisil toodetud mune osta.

Ajakirja Vegan peatoimetaja Annaliisa Posti sõnul on tegu hea näitega sellest, et loomatööstus on ebaeetiline ja jõhker mitte ainult välismaal, vaid ka Eestis. “Ikka tahaks uskuda, et meil siin Eestis on olukord on parem. Paraku on õnnelike kanade munad üks suur illusioon, mida tööstus meile üritab maha müüa. Seejuures ei ole probleem ainult puurikanalates, vaid ka vabalt peetavate kanade eluolu võib olla väga halb. Lisaks on igas kanalas on üleliigsed kukktibud, keda pole võimalik ära kasutada “munatootjatena”, mistõttu nad ühel või teisel viisil hukatakse,” lisas Post.

Kogutud materjalid on tõestus sellele, et kanade elu puurides on ülimalt jõhker ja peab olema seaduse tasandil keelatud. Eesti on selles osas võrreldes ülejäänud Euroopaga maha jäänud. Paljudes teistes riikides, nagu näiteks Austrias, Tšehhis ja Taanis, on kanade puurispidamise keelustamise otsus vastu võetud. Nähtamatud Loomad on algatanud suure kampaania, et ka Eestis kanade puurispidamine keelustataks.

Nähtamatud Loomad kogub digiallkirju, et kanade puurispidamise keelustamise ettepanek ametlikult Riigikogule esitada. Möödunud nädalal”Pealtnägija” järgselt avalikustatud petitsioon kogus esimese tunni jooksul tuhat allkirja.