Lummav Ljubljana

Dagmar Kase

Igale inimesele tähendab reisimine väga isiklikku kogemust, olgu selleks kogemuseks rannas puhkuse veetmine, seljakotirännak, kultuurielamused, toidugurmaanina parima toidukoha otsing, töökohustused või midagi muud.

Olen reisinud omajagu, eelkõige Euroopas. Mul on olnud lühemaid ja pikemaid käike – pikemalt olen resideerunud Soomes, Islandil ja Itaalias –, nii askeetlikumat kui ka luksuslikumat laadi. Need reisid on võimaldanud tutvuda kohalike väiksemate ja suuremate toidupoodide, turgude ja muu kaubandusvõrgu toidu- ja joogivalikuga, et hiljem hotellitoas jogurtit süüa või oma köögis süüa valmistada, ning ka kohvikute-restoranidega.

Faktid ja arvandmed Sloveenia Vabariigi kohta

Pindala: 20 273 km²

Rahvaarv: 2 062 874 (2015)

Pealinn: Ljubljana, elanikke ca 300 000 (2015)

Riigikeel: sloveeni keel, levinud on ka itaalia ja ungari keel

Rahaühik: euro. Euroala liige alates 1. jaanuarist 2007

Peaaegu alati on reisile eelnenud põgusam või süvenenum sihtkoha kaardistamine: ilm, linnakaart, vegankaubandus ehk toidu-, kosmeetika-, rõiva- ja jalatsipoed, veganüritused, erinevate subkultuuride sündmused. Aastate jooksul on reisiks ettevalmistumine muutunud ja see ei väljendu ainult kohvri oskuslikumas pakkimises – mida aeg edasi, seda lihtsam on, ka veganina, reisida, näiteks toitu ei pea nii palju kaasa varuma.

Esimene kokkupuude Balkani piirkonnaga oli Belgradi külastamine 2000. aastate alguses ja taas 2010. aastal. Kuigi Balkani köögi aluseks on köögiviljad nagu kartul, peet, porgand, kapsas ja lillkapsas, koosneb Sloveenia toidulaud minu kogemusele tuginedes peamiselt kartulist, lihast ja saiakestest. Nii kaasnes esimese mõnepäevase reisiga Ljubljanasse 2011. aastal, kus ööbisin hotellis, muu hulgas hirm Belgradis kogetu kordumise ees ja eelarvamus, et saan toituda vaid puuviljadest. Seal ja ka hiljem olin piisavalt näinud, kuidas iga salat kallatakse õliga üle ja kartulid lausa ujuvad õli sees, kusjuures „kokaga ei vaielda!”.Mõnevõrra leevendas hirmu eeltöö võimalike kaupluste kohta, kust lootsin leida näiteks taimset jogurtit. Taimne jogurt tähendab siiani minu jaoks teatud päästerõngast, eriti olukorras, kus köögi kasutamine ei ole võimalik.

Maximarket

Esimene Ljubljanas külastatud toidupood Maximarket kaubamaja Maxi alumisel korrusel tõestas, et kartuseks ei olnud põhjust – tegemist on parima tervisekauplusega terves Euroopas! Maximarket ei ole veganpood, aga pakub parimat veganjogurtite ja taimsete piimade valikut ja sealt on võimalik leida isegi Hollandi päritolu suurepäraseid Billy’s Farmi käsitööküpsiseid!

Ljubljana on väike ja kompaktne ning sama saab öelda kaubanduse kohta – Maximarket läheb sujuvalt üle suuremaks müügipinnaks, kust saab näiteks puuvilju osta. Vajadust mitmest paigast toidukorvi kokku panna ei tekkinud.

Ljubljana kesklinna ärid peegeldavad ka fakti, et Sloveenia on väikese riigina äärmiselt rahvusvaheline. Ta piirneb Itaalia, Austria, Ungari ja Horvaatiaga ning peamised ekspordi- ja impordipartnerid on Saksamaa, Itaalia ja Austria. Nii ongi mitmed naaberriikide tooted ja lausa kaubandusketid Ljubljanas esindatud, näiteks Saksa päritolu tervisepoekett dm-drogerie markt, lühendatult DM.

Kesklinn

Ljubljana kesklinn on hubane ja pargis istumiseks või jalgsi kõndimiseks lausa imeline koht! Kui juba alates 1960. aastatest kehtis paljudel tänavatel ja väljakutel transpordi sissesõidukeeld, siis alates 2012. aastast on autod kogu linnasüdames keelatud. Seega ei ole imestada, et Ljubljana sai oma rohealade rohkusega ja jalgrattaliikluse soodustamisega näiteks iseteenindusliku rattalaenutuse kaudu 2016. aasta Euroopa rohelise pealinna tiitli.

Kõndimine ei ole ainult lõõgastav ja tervisele kasulik tegevus, vaid soodustab muu hulgas ka eri kultuuride mõju nägemist arhitektuuris, helide kuulamist, kirju tänavapildi vaatlemist, varem leidmata või kaardistamata asjade avastamist. Näiteks leidsin ühel jalutuskäigul väiksemat sorti tervisepoe nimega Zrno do Zrna, mis pakub mitmeid taimseid toite-jooke, sealhulgas pakendatud ja kohapeal soojendatavaid seitanivõileibu.

Bistro Zvezda

Ljubljanas on suvel keskmine õhutemperatuur +25°С ja nii on jäätis peaaegu kohustuslik. Et sloveenid armastavad kreeme, torte ja mitut sorti jäätiseid, ei ole mingi ime, et Sloveenia kirevale köögile paneb krooni Ljubljana (ja mitte ainult Ljubljana) parimat vegan riisijäätist pakkuv bränd Zvezda! Zvezdal on Ljubljanas rida (väli)kohvikuid, kelle toorkoogid, veganmaiustused ja diabeetikutele sobivad delikatesskoogid on paljude poolt kõrgelt hinnatud. Pähklid, mooniseemned, mandlid, rosinad, datlid, õunad, pirnid, ploomid, šokolaad… Hõrgutistel on juures erinevad märgised nagu toor, vegan ja nii edasi. Zvezda käsitööjäätised ei ole odavas hinnaklassis, aga hoolimata sellest ei jäta nad inimesi ükskõikseks – müügikohas on pidevalt pikem või lühem järjekord. Gurmaanile igati sobivat riisijäätist limpsides või kaasa ostetud vegankooki süües ja Ljubljanast läbivoolava Ljubljanica jõe kaldal kõndides on võimalik ajataju kaotada ja omaette mõtiskleda. See helide, lõhnade ja maitsete kooslus on midagi Ljubljanale ainuomast.

Minu lemmikud

Kõikides toidukohtades, kauplustes jne ei ole ma eelkõige ajalistel põhjustel käinud, kuid toon välja isiklikud lemmikud.

Tervisepood Maximarket (Trg Republike 1), www.maxi.si/si

Tervisepood Zrno do Zrna (Trubarjeva cesta 8)

Kohvik ja bistroo Zvezda, www.zvezdaljubljana.si/en

Tervisepood Zdravo in Naravno (Galjevica 9), www.zin.si

Inglise kosmeetikafirma Lush kauplus (Ciril-Metodov trg 21)

Tervisepood DM (Litostrojska Cesta 48), www.dm-drogeriemarkt.si

Lisainfo

Ljubljana, www.visitljubljana.com ja www.ljubljana.info

Loving Hut Ljubljana, ljubljana.lovinghut.si/slovenia-ljubljana-en/home

HappyCow, www.happycow.net/europe/slovenia/ljubljana

In Your Pocket, www.inyourpocket.com/ljubljana

Blogi Elephantastic Vegan, www.elephantasticvegan.com/vegan-in-ljubljana

JÄTA VASTUS

Palun sisesta kommentaar
Palun sisesta oma nimi