Kommenteeri

VÕIT LOOMADE JAOKS! Eesti keelustab karusloomafarmid

Riigikogu võttis täna 55 poolthääle ja 19 vastuhäälega vastu eelnõu, mis näeb ette, et 2026. aasta 1. jaanuarist on Eestis keelatud loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil.

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus kommunikatsioonijuht ja juhatuse liige Annaliisa Post ütles, et tegu on ajaloolise võiduga. “Oleme selle nimel aastaid tööd teinud ning meil on ääretult suur rõõm, et Eestist sai esimene Balti riik, kes on karusloomafarmid keelustanud. Oleme selle otsusega eeskujuks nii lähiriikidele kui ka maailmas laiemalt. Ükski loom ei peaks inimeste edevuse pärast kannatama ja oleme tänulikud Riigikogu liikmetele, et nad võtsid vastu loomasõbraliku otsuse,” lisas ta.

Lõpphääletuse eel korraldas Loomus Riigikogu ees avaliku kogunemise, et näidata üles toetust karusloomafarmide keelustamisele. Sõna võtsid Jevgeni Ossinovski, Raimond Kaljulaid, Siret Kotka, Yoko Alender, Õnne Pillak ning Loomuse esindajad.

Karusloomafarmide keelustamise eelnõu algatas mullu juunis 23 Riigikogu liiget ning see läbis esimese lugemise oktoobris ja teise lugemise mais. Varem pole karusloomafarmide keelustamise eelnõu esimesest lugemisest kaugemale jõudnud. 2017. aasta mais lükkas Riigikogu eelnõu tagasi häältega 49-24. 2019. aasta jaanuaris hääletati eelnõu menetlusest välja häältega 28-25.

Esimesed Euroopa riigid, mis karusloomafarmid keelustasid, olid Ühendkuningriik (2000) ja Austria (2005). Lisaks on keelu vastu võtnud Põhja-Makedoonia, Sloveenia, Horvaatia , Luksemburg, Serbia, Tšehhi ja Holland. Mitmes riigis – Belgias, Prantsusmaal, Norras, Slovakkias ning Bosnias ja Hertsegoviinas – on keeld vastu võetud, kuid see jõustub pärast üleminekuperioodi.

Artikkel ilmus 2021. aastal.

Lisa kommentaar

Email again: