Kommenteeri

EKI OTSUSTAS: veganitoit või vegantoit? Mõlemad on lubatud!

Kui ajakiri Vegan 2016. aastal alustas, leppisid toimetajad kokku, et ajakirja kaante vahel kasutatakse sõna vegan täiendosana liitsõnades muutmatult ehk nimetavas käändes (nt vegantoit). Tõsi on, et ajakiri tegi Eesti Keele Instituudi (EKI) silmis aastaid vigu – reegli järgi oleks pidanud liitsõnades kasutama omastavalist täiendosa. Nii nägi ja näeb siiani mujal meedias veidrana tunduvaid liitsõnu, nagu veganijaanituli, veganisupermarket, veganitoit, veganikohvik, veganiküpsised ja veganielustiil. Tänaseks on EKI otsustanud järgida tegelikku keelekasutust.

2016. aastal, mil ajakiri Vegan ilmuma hakkas, ei kasutatud sõna vegan meedias ja tekstides veel nii palju kui täna. Järelikult on teema ühiskonnas jõudnud arutellu ning see on vaid hea. Aastaid on ajakirjas Vegan moodustatud liitsõnu nimetavaliselt (vegantoit, veganelustiil, vegankohvik jne). Ajakirja toimetuses tehti reeglivastane otsus, sest EKI ettekirjutatu kõlas kõrvale veidralt ja paistis silmale kummaline. Nüüdseks on EKI otsustanud, et selles küsimuses on õige järgida tegelikku keelekasutustrendi.

Niisiis on edaspidi sobivad sõnakujud nii vegantoit kui ka veganitoit. Keelekasutuses suhteliselt uus laensõna vegan liitub põhisõnaga tavaliselt nimetavaliselt (vegantoit). Omasõnade eeskujul (nt koolitoit) sobib ka omastavaline täiend (veganitoit), mis enne oli ainuõige variant.

Maire Raadik Eesti Keele Instituudist vastas e-kirjas Veganile, et kuigi enamikus veebipõhistes sõnastikes uut varianti ei leia, on lühikesi selgitusi siiski näha. „Liitsõnade moodustamist arutati instituudis koostatava ühendsõnaraamatu töörühma seminaril 2020. aasta novembris ja otsustati vegani küsimuses järgida senisest enam tegeliku keelekasutuse andmeid. Lühikesi selgitusi on näha ka juba ühendsõnastikus (sonaveeb.ee, EKI ühendsõnastik 2021 – toim), kui vaadata liitsõnu, olgu või seesama vegan(i)toit.”

Ajakirja Vegan keeletoimetaja Laura Salumets-Tutt usub, et ajakiri suurt pattu ei teinud, kui liitsõnu eelistatud kirjapildiga võrreldes teisiti moodustas. „Me lähtusimegi sellest, kuidas veganid ise ja ka kõik teised päriselt räägivad. Sunniviisil ei juuruta seda ebaloomulikku veganitoitu kuidagi,” on ta teadlik.

Tõsi on see, et ebamugav on lugeda teksti, kust vaatavad vastu moodustised, mida tegelikult keegi igapäevaelus ei kasuta, kuid mida EKI siiski nõuab. Kummalisena kõlavad paljud liitsõnamoodustised, nende seas näiteks veganipallid või veganijaanipäev. Seetõttu arvestas ajakiri teisiti kirjutades oma lugejate ja reaalse keelekasutusega. Laura rõõmustab, et inimesi on kuulda võetud. „Elav keel nii peabki toimima, et astub reeglitega vahel samme keelekasutaja suunas.”

Autor: Anett Rannamets
Artikkel ilmus 2021. aastal.

Lisa kommentaar

Email again: