6 dokumentaalfilmi, mida saab vaatada NETFLIXIS!

Netflix on väga populaarne voogedastussait, mida kasutavad tänaseks ka väga paljud eestlased. Netflix pakub väga laias valikus populaarseid mängufilme kui ka sarju. Samuti on Netflixis üleval päris hea valik veganteemalisi dokumentaalfilme, mida kindlasti soovitame vaadata, kui Netflixi tellimus nii või naa olemas on.


1. Cowspiracy

Tegemist on murrangulise täispika keskkonnadokumentaaliga, mille keskmes on kartmatu filmitegija Kip Andersen. Mees paljastab tööstuse, mis praegusel ajal meie planeeti kõige rohkem hävitab ja uurib, miks maailma tähtsaimad keskkonnaorganisatsioonid sellest rääkida kardavad.

Loomakasvatus on metsade maharaiumise, liigse veetarbimise ja keskkonnareostuse peamine põhjus. See tekitab rohkem kasvuhoonegaase kui transporditööstus ja on esmane tegur, mis aitab kaasa vihmametsade hävimisele, liikide väljasuremisele, elupaikade kadumisele, pindmise mullakihi erosioonile, ookeani surnud tsoonide tekkele ja peaaegu kõigile teistele keskkonnaprobleemidele. Ometi kestab see edasi, ilma küsimusi tekitamata.

Kui Andersen keskkonnaliikumise juhte küsitlema läheb, paljastab ta üha enam, et loomakasvatusest keeldutakse tahtlikult rääkimast. Samal ajal hoiatatakse teda, et mees riskib oma vabaduse ja isegi elu kaotamisega, kui uurimisega edasi julgeb minna.

2. What The Health

Mida tervist!” on jätkufilm auhinnatud “Cowspiracy” dokumentaalfilmi loojatelt. Režissöör Kip Andersen intervjueerib arste ja toitumisteadlasi, et teada saada, kuidas on mitmeid tõsiseid kroonilisi haigusi võimalik vältida ja paranemisele suunata. Uuritakse ka seda, miks USA rahvuslikud terviseorganisatsioonid sellest kõigest ei räägi. Tegemist on tervisefilmiga, mis paneb vaatajaid kahtlema kõiges, mida neile tervisliku elu kohta siiani räägitud on.

3. Forks Over Knives

Film “Kahvliga skalpelli vastu” toob provokatiivsel moel ja täie selgusega esile mitmed teadusringkondades juba mõnda aega tuntud faktid. Paljud, kui mitte kõik tõsised degeneratiivsed haigused on võimalik ära hoida ja paranemisele pöörata tegelikult väga lihtsalt – vältides vaid loomsete toiduainete tarbimist.

Filmi peamine sisuliin järgib kahe USA toitumisteadlase, dr. T. Colin Campbell’i ja dr. Caldwell B. Esselstyn’i isiklikke elurännakuid. Näeme, kuidas nende endi tõekspidamised tervislikust toitumisest on aja jooksul muutunud ning millise töö ja vaevaga on nad oma avastused ja teadmised täisväärtuslikust taimsest toitumisest avalikkuse ette toonud.

Film “Kahvliga skalpelli vastu” lahkab ka kaasaegse lääne toiduvaliku ajaloolist kujunemise lugu – miks ja kuidas on meie igapäevamenüüsse jõudnud nii palju liha, piimatooteid ja rohkelt töödeldud toitusid.
Veel on filmis esitletud mitme tõsiselt haige patsiendi isiklikke katsumusi ja võite tervislikule taimsele toitumisele üleminekul. Nad kõik said sellest kogemusest rohkesti abi ja mõni neist seljatas koguni surmava haiguse.

4. Live And Let Live

Tegu on saksa režžissööri Marc Pierscheli teise täispika dokumentaalfilmiga, mis analüüsib meie suhteid loomadega, veganismi ajalugu ja erinevaid eetilisi, keskkondlikke ja tervislikke põhjuseid, mille tõttu inimesed veganiks hakata otsustavad. Filmis räägivad oma loo taimetoitlaseks hakkamisest 6 erinevat inimest – nii lihunik kui ka taimetoidu kokk, loomafarmi omanik ja loomade varjupaiga pidaja.

Lisaks tavalistele kodanikele antakse filmis sõna ka kuulsatele filosoofidele ning teadlastele. Tegu on suurepärase sissejuhatusega loomaõiguslusse uuele huvilisele, aga ka põneva vaatamisega juba teemaga tutvunule.

5. Before The Flood

“Before the Flood” sees Leonardo DiCaprio discussing climate change with various experts

Filmi üks produtsent on Oscari pälvinud näitleja Leonardo DiCaprio, kes valiti 2014. aastal ka ÜRO rahusaadikuks erilise fookusega kliimasoojenemise osas.

Film jälgib DiCaprio ja Fisher Stevensi kolme aastast teekonda maailma eri paigus, dokumenteerimaks kliimamuutuse ja globaalse soojenemise laastavaid tagajärgi meie planeedile. Kui keegi on veel arvanud, et kliimasoojenemine on müüt, siis “Before the Floodi” tegijad demonstreerivad mõtlemapanevaid tõendeid, et tegu on karmi reaalsusega.

Vastuseid otsitakse elutähtsatele küsimustele: kuidas peaksime ühtse ühiskonnana edasi toimima, et vältida ohustatud liikide ja ökosüsteemide hävimist kogu maal? Miks suured korporatsioonid ning poliitikud antud teema olulisust ei tunnista? Mida saab igaüks meist ära teha selleks, et meie ja miljardite teiste elusolendite kodu ei häviks?

6. Blackfish

“Blackfish” jutustab loo tapjavaalast Tilikum, kes on kahekümne aasta jooksul tapnud kolm inimest, sh enda treeneri. Film jagab infot vaalade ja nende eluolude, samuti nende püügi kohta. Tegemist on mõõkvaalaga, kes on põhimõtteliselt terve elu veetnud veeparkides inimestele trikke tehes.

Fookus on sellel, et avalikkuse eest on varjatud tõsiasja, et vangistuses peetavaid loomi praktiliselt piinatakse noorest peale ning vabas looduses ei ole nad inimesele midagi halba teinud.