VÕID ÜLLATUDA! 10 igapäevast toodet, milles võib olla loomseid koostisosi

Ka kondoomides võib olla loomseid koostisosi.

Annika Lepp, MTÜ Loomus

Tänapäeval on juba üsna lihtne loobuda kas eetilistel, keskkondlikel või tervislikel põhjustel toidust, mis on loomne või sisaldab loomseid koostisosi. Veganalternatiive leidub kaubanduses palju, toidukohad pakuvad taimseid valikuid ja internet on veganretseptidega üle ujutatud. Lihtsamaks on saamas ka loomsevaba riietuse ja jalanõude hankimine. Küll aga on veel omajagu maad minna, et loomsed koostisosad asenduksid eetiliste alternatiividega muudes tootmissektorites. 

Millised on kümme levinumat tootegruppi, mis võivad sisaldada loomseid koostisosi? On oluline rõhutada, et veganluse eesmärk on võimaluste ja teostatavuse piires loobuda loomade kasutamisest toiduks, riietuseks, kosmeetikas, meelelahutuseks ja muuks. See tähendab, et alati ei ole võimalik loomset vältida. Seega on mõistetav, kui mõni järgnevatest, seni veel veganalternatiivita toodetest on jätkuvalt ka loomasõbralike tarbijate kasutuses.

1. Lõhnaõlid

Kuigi paljud tootjad kasutavad juba sünteetilisi või taimseid koostisosi, on siiski mõningates parfüümides kasutusel endisaegsetest retseptidest pärit loomseid koostisosi nagu tsiibeti, vaala, mesilaste või kopra eritisi. Muskus pole tänapäeval enam loomne, vaid kasutatakse segu sünteetilistest ja taimsetest ainetest.

2. Kilekotid

Paljud plastmaterjalid, sealhulgas kilekotid, sisaldavad aineid, mis vähendavad materjali hõõrdumist. Need ained on loomsed. Ehkki polümeere valmistatakse naftast, kasutavad plastitootjad materjalide omaduste parandamiseks sageli loomset päritolu lisandeid. Õnneks teab ilmselt juba suurem osa tarbijaskonnast, et kilekott on killer-kott.

3. Autorehvid

Sageli kasutatakse rehvide määrderasvana töödeldud veise- või lambarasva. Õnneks on nt Michelin juba aastaid tootnud rehve, mis ei sisalda loomseid koostisosi. Kogu Michelini tootevalik on veganitele sobilik.

4. Kondoomid

Paljud kondoomid sisaldavad libestajana piimast saadavat kaseiini. Turul on aga juba üsna laias valikus veganmärgistusega kaseiinita kondoome.

5. Küünelakk

Läikiv kosmeetika, nagu küünelakk või huulevärv, võib sisaldada guaniini. Guaniini saadakse kalasoomustest (tavaliselt heeringast). Guaniin võib olla ka lindude, nahkhiirte ja roomajate väljaheidete koostisosa. Seega tasub küünelakki valides tootesilti hoolikalt uurida. Kõige lihtsam on otsida kas vegantähistust või n-ö jänesemärki.

6. Rasvakriidid

Rasvakriidile annab spetsiifilise lõhna töödeldud veiseliha (rasv). Paraku on vegan-rasvakriite keeruline leida. Guugeldades on võimalik leida mõningaid väiketootjaid, kes kasutavad sünteetilist vaha.

7. Arvutid

Arvuti kummist ja plastikust osad võivad kuumuse stabiliseerimiseks sisaldada loomset steariinhapet, mida saadakse lehmade, sigade ja lammaste rasvast. Loomasõpradel tasub kasutada Maci arvuteid, sest tänu Apple’i loomakaitseaktivistist endisele omanikule Steve Jobsile on Apple’i tooted nii loomasõbralikud kui võimalik. 

8. Ilutulestik

Nagu ilutulestik poleks juba piisavalt saatanast – sinna on ka lisatud sama loomset ainet, mida paljudesse autorehvidesse, ehk steariinhapet, mis on saadud veise- või lambarasvast. 

9. Pintslid

Kunsti- ja kosmeetikatarvete maailmas kasutatakse kõige enam oravakarvu, millest tehakse pintsleid. Kasutatakse ka naaritsa-, soobli-, hobuse- või kitsekarvu. Naaritsa- ja sooblipintslid on julma karusnahatööstuse tooted. Hobusekarvu saadakse tavaliselt hobustelt, kes tapetakse nende liha pärast. Oravaid kütitakse või püütakse lõksu ning kitsi pügatakse nagu lambaid.
Ka loomsetele pintslitele leidub turul ohtralt loomasõbralikke alternatiive.

10. Biokütus

Biokütuste põhiline tooraine on taimne õli, kuid biokütust toodetakse ka loomsetest rasvadest, nt kala- ja kanarasvast.