Viljandi pärimusmuusika festival näitab jätkusuutlikkusega eeskuju

Foto: Aron Urb

Jätkusuutlikkus on Viljandi pärimusmuusika festivali korraldamisel oluline aluspõhimõte. “Hoolime keskkonnast, kus tegutseme. Tahame ka ise võtta vastutuse ja näitame külastajatele, et rohelisem alternatiiv on võimalik ka suursündmusi korraldades,” kirjeldab Kirsika Meresmaa, kelle ametinimetuseks Viljandi pärimusmuusikafestivalil ongi just rohepealik.

Olulisemateks aspektideks on näiteks nõud. Viljandi pärimusmuusika festival jätkab Eesti Panidpakendi korduvkasutusnõudega. “Kuigi mõnda erandit ei saa täielikult välistada, siis üldiselt pakuvad meie toitlustajad süüa ja juua nendelt. Julgustame inimesi kaasa võtma ka oma nõusid ning pandinõusid kasutama pikemalt,” hüüab Kirsika välja. Pärimusmuusika aida otsas on nõudeloputuspunktid. Et pärimusmuusikafestival kestab hommikust õhtuni, on nõnda hea kasutada ühte komplekti nõusid terve päeva. Mõistagi on festivali alal ka kraanid joogivee võtmiseks. Uuendusena saab pandinõusid tänavu tagastada ka automaatidesse, kus pandiraha saab tagasi kaardile. 

Foto: Aron Urb

Kõikidele toitlustajatele on edastatud tingimus, et tooraine võiks olla kohalik. “Ja valikus võiks olla ka taimseid ja vegan valikuid — soovitavalt ka midagi muud peale friikate,” sõnab Kirsika. Toitlustajaid on festivalil ca 40 ning enamik neist on menüüdes välja toonud ka taimseid toite. Praegu veel otsitakse veel aktiivselt ka vaid taimetoidule spetsialiseerunud toitlustajat.

Kihvt on ka see, et festivalil üle jäänud söödava toit raisku ei lähe. “Selle toimetame Viljandi toidujagamiskappi, et vähendada toiduraiskamist,” annab Kirsika teada. Samuti kogutakse jäätmeid liigiti. Ning sorteerivad kõik: tiim, toitlustajad, partnerid ja külastajad.

Foto: Toomas Rand, Muumi Photography

Festivali lava- ja ala dekoratsioonide loomisel ning valmistamisel on arvestatud väärtustava taaskasutuse ja nulljäägilise disainipraktika põhimõtetega. “Kasutame pea ainult jääkmaterjale, suurem osa neist on tulnud ettevõtetelt, kes soovivad oma tootmisjääkidele keskkonnasõbralikumat lahendust leida. Näiteks kasutame Haine paelavabriku praakmaterjale ning ettevõtte Space Production kasutatud messivaipasid,” kirjeldab Kirsika. Dekoratsioonide valmistamisel arvestatakse, et kasutusperioodi lõpus oleks loodud elemendid ja materjalid ka taaskasutavad. “Lisaks jätkusuutlikule disainile, korduvkasutame festivalil kõiki esemeid, mis vähegi võimalik — siltidest-viitadest mööblini välja. Peale festivali võtame need lahti ja paneme talveks lattu hoiule, et siis järgmisel suvel jälle kasutusele võtta.”

Viljandi folk kutsus üles ka festivali kujundamises kaasa lööma. Tegema lõngapallikesi ja kinkima neile oma vanu, seisma jäänud kunstlilli ja hularõngaid. “Pallikesi on tulnud mõnusalt palju. Neid on teinud sõpruskonnad, huviringid, vanadekodud, muuseumid … “

Foto: Toomas Rand, Muumi Photography

Tänavu on pärimusmuusika festivali rohepartneriks Solarstone. “Nende päikesepaneelide abil toidame vooluga käsitööhoovi Jaani kiriku aias. Lisaks asub seal varjualune, kus saab päikeseenergiaga telefoni laadida,” toob Kirsika välja.

Viljandi pärimusmuusika festivalile tulekuks pakutakse ka alternatiivseid ja keskkonnasäästlikumaid lahendusi. Viljandisse sõidab Tallinnast rong ja on suuremate linnadega väga hea bussiühendus. Lux Express paneb käima ka lisabussid. “Kutsume üles autoga tulles sõitu jagama ning sõpru auto peale võtma,” teeb Kirsika folgilistele ettepaneku.

“Soovime, et meie festival oleks ligipääsetav ja kõigil oleks meie juures turvaline olla. Oleme kodulehe teinud muuhulgas sobivaks vaegnägijatele,” ütleb Kirstika. Festivalile on oodatud kõik külastajad ning nägemispuudega inimeste saatjatele on festival tasuta.

Viljandi pärimusmuusika festival toimub iga suve keskel Viljandi lossimägedes ja südalinnas. See mõtteviis väärtustab tavasid, pärimust ja paikkondlikku identiteeti, püüdes aastasadade ja -tuhandete vältel kogunenud vaimseid väärtusi kohandada kaasaegse elukorraldusega – ikka selleks, et traditsioonid elaksid ja seeläbi tugevneks meie rahvuslik eripära ja muusikaline emakeel.

Viljandi pärimusmuusika festival leiab sel aastal aset 28.-31. juulil. Nelja päeva sisse mahub neli lava, ligi 100 kontserti ning üle 60 artisti ja bändi.