Viimased karusloomafarmid Norras sulgevad uksed

Foto: Unsplash

MTÜ Loomus / Ajakiri Vegan

Norra karusloomakasvatajate assotsiatsiooni andmetel suletakse Norras kaks viimast karusloomafarmi jäädavalt 2023. aasta jaanuari lõpuks. See tähendab, et karusloomatööstus lõpetab Norras tegevuse kaks aastat enne seadusliku keelu jõustumist.

Norra loomakaitseorganisatsiooni Dyrevernalliansen andmetel tegutses 2001. aastal Norras enam kui 1000 karusloomafarmi, kuid 2021. aasta alguseks oli neid alles vaid 80. Norra parlament võttis karusloomakasvatuse keelustamise seaduse vastu 2019. aastal ning see jõustub 2025. aastal. Norra loomade eestkoste organisatsiooni NOAH juht Siri Martinsen ütles toona, et sealne keeld on märgiline, kuna Norra oli üks esimesi riike, kus loodi karusloomafarmid.

Nüüd on nii Dyrevernalliansen kui ka NOAH võtnud sihiks karusnahatoodete Norrasse importimise keelu. “Karusloomakasvatus on loomade suhtes julm, olenemata sellest, kus see toimub. Nüüd, mil Norras on tootmine lõpetatud, on sügavalt ebaeetiline, et jätkame toodete importi teiste riikide karusloomafarmidest,” ütles Dyrevernallianseni tegevjuht Anton Krag.

Eesti loomade eestkoste organisatsioon Loomus õnnitleb Norrat ja kiidab Norra loomakaitsjate tööd. “Loomade eest seismine on raske töö ning suured võidud võtavad aega. Näha, et kunagine suurtegija karusloomafarmide maastikul on julma tööstuse minevikku jätmas, on äärmiselt motiveeriv tõenäoliselt kõikidele loomakaitsjatele. Vägev!” sõnas Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Muidugi oleme täiesti nõus, et karusloomafarmid peaksid olema keelustatud igal pool, mistõttu on oluline kaotada karusnahast tooted ka meie turult.”

Praegu on käimas üle-euroopaline kampaania “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe”, mille eesmärk on keelustada nii karusloomafarmid kui ka karusnahkade ja karusnahast tehtud toodete müük kogu Euroopa Liidus. Kampaaniale on oma toetusallkirja andnud juba ligikaudu 1,35 miljonit Euroopa Liidu kodanikku, sh üle 3000 Eesti kodaniku.

Viimaste andmete kohaselt on Eestis alles vaid üks eraisik, kes kasvatab umbes 200 tšintšiljat karusnaha saamise eesmärgil. Karusloomade kasvatamine karusnaha saamise eesmärgil on Eestis keelustatud alates 2026, aasta jaanuarist.