Ühepäevakohvikud näitavad Hiiumaa nurgataguseid, avatakse ka üks vegankohvik

Järjekorras 13. Hiiumaa kohvikutepäevad leiavad sel aastal aset 1.-4. augustil. Kokku 36 kodukohvikut ootavad tutvuma Hiiumaa ja hiidlastega.

Hiiumaale võib tiiru peale teha ühe päevaga. Ring ümber saare on vaid 193 km pikk ning võtab ilma peatusteta aega 2 tundi ja 39 minutit. Kohvikutepäev aga kestab neli päeva. Kuidas see võimalik on?

Kuuli Talu Sünnipäeva kohviku perenaine Kadri Taperson kirjeldab oma kohviku asukohta: “Harju küla asub kahel pool maanteed ja nagu paljudes muudes Hiiumaa külades, tundub, et siin pole eriti midagi vaadata. Ja nagu paljudes muudes Hiiumaa külades, on siin palju lugusid, mida rääkida ja ilusaid kohti, mida vaadata. Inimestest rääkimata.”

Ja nii on see kogu Hiiumaaga. Peateel sõites justkui ei ela siin kedagi. Hiiumaa avaneb Sulle siis, kui keerad sellelt kõrvale. Kodukohvikud on suurepärane võimalus avastada uusi salapaiku Hiiumaal ja seda lausa 13. aastat järjest.

Juba mainitud vegankohvik Kuuli Talu Sünnipäev pesitseb Harju külas Emmaste lähistel. Tee peale jääb ka väike tagasihüpe ajaloos – Valgu külas avatakse Eesti Metsiku Lääne, 90ndate üks legendaarsemaid peokohti Valgu Baar. Sõida täitsa tee lõpuni, peaaegu Hiiumaa lõunatipust merre, ja leiad Tohvrikodu, mis toob kokku erinevad põlvkonnad ja pesitseb looduslikult imekaunis kohas, Hiiumaa ainsas eakate hooldekodus, kuhu võib ka sisse astuda ja elanikega juttu teha.

Pole ime, et kohvikuid võib avastada lausa neli päeva järjest, kui juba Kõpu poolsaarel üksi avatakse näiteks reedel kokku neli kohvikut. Matka ühest kohvikust teise ja naudi päeva lõppu Maailma Lõpus vaatega merele, millel ei paista olevat ei otsa ega äärt ja kuhu loojub Hiiumaa päike.

Neljapäev kuulub tervenisti Kassari saarele. Kes jääb ööseks sinna ankrusse, võib reedet alustada mitte vaid unustatud, vaid lausa täitsa unustatud Putkaste mõisa Tiigimaja kohvikust ning liikuda edasi Jõeküla suunas, kus Bonzai tutvustab Jaapani maitseid. Esimest korda avatakse sel aastal kohvik ka Tubalal (Kasesalu), mille külastamiseks leiab mitu põhjust juba kohviku asukoha juhistest: “Tubala vaia ning rändrahu taga metsatukas.” Tubala vai? Rändrahn? Seda kindlasti vaid peateed mööda Hiiumaad kimades ei näe.

Avastamist leidub sel aastal igas Hiiumaa otsas, rääkimata Kärdla nurgatagustest laupäeval. Ülevaade kõigist kohvikutest olemas lehel www.kohvikutepäev.ee. Uutmoodi on ka kohvikutepäeva avaüritus, mis toimub neljapäeval, 1. augusti õhtul algusega kell 20.00 Kärdla Vabrikuväljakul – Hiiumaa kohvilegendi hällis. Tegemist on kontsert-õhtusöögiga, kus esineb The Swingin’ Sisters ja maitsmiseks on väljas Baabade kohviku parimaid palad.