Turguta tervist: MUSTA PÄSSIKU TÕMMIS!

Fotod: Terje Talts

Lahemaa pärimuskoja perenaine Liis ning peremees Roland Burk toimetavad Põhja-Eestis. Oma pereettevõttes tegelevad nad erinevate loodustegevuste ja koolitustega, kultuuripärimuse tutvustamise ja hoidmisega ning loodussündmuste korraldamisega.

Üks tegevussuundi on musta pässiku tarbimise tutvustamine ja propageerimine ning sellest tõmmise valmistamine. Tõmmise tegemisel kasutatakse vaid looduslikult kasvanud musta pässikut. Must pässik ehk chaga on pärimusravist tuntud võimsa toimega seen. Kõnekeeles tuntakse seda ka kasekäsna nime all. Puutüve külge kasvab ebakorrapärase kuju, krobelise ja kergesti puruneva välispinnaga must mügar, justkui söetükk. Seda korjatakse ja kuivatatakse ning kasutatakse nii pulbri, tee, eliksiiri kui ka tõmmisena.

Toimest …

Musta pässiku toime on juba ajaloos kirja pandud ja meie esivanematelt edasi antud teadmisi pidi. Samuti on musta pässiku toime kohta pikkade aegade jooksul tehtud mitmeid erinevaid uurimusi. Must pässik sisaldab palju kiudaineid, mis on aluseks regulaarsele seedimisele. Korras seedesüsteem tagab ka teiste oluliste protsesside tasakaalus toimimise meie kehas. Samuti on pässikus olemas 20-st 19 inimesele vajalikku aminohapet, mis on seotud keha kõigi funktsioonidega.

Mustas pässikus on A-, B-, C-, D- ja E-vitamiine, valke, kaaliumi, looduslikku joodi ja teisest küljest vähe kaloreid. Pässik tõstab meie kehas olemasolevate „tapjarakkude“ aktiivsust 300-kordselt. Võrreldes jõhvikaga on must pässik 80 korda tugevama antibakteriaalse toimega. See on tugevaim looduses leiduv antibiootikum, mille pikaajalisel järjepideval tarbimisel tugevneb immunsüsteem, suureneb kehaline energia ja vaimne teravus, paraneb seedimine, väheneb magusaisu.

Pässik mõjub virgutavalt, tõstab toonust, parandab und, mälu, keskendumis- ja töövõimet, leevendab närvilisust ja ärevustunnet, aitab kõrvetiste, vererõhuhäirete, lihase- ja liigesevalude, bronhiidi, astma ja eriti mao-, soole-, maksa- ja nahahaiguste korral. Siberis, kuhu pässiku ajaloolised juured ulatuvad, tuntakse seda ka surematuse seene nime all.

Musta pässikut ei tohi kasutada samal ajal koos meditsiiniliste antibiootikumidega. Põhjalikumat teavet musta pässiku (Inonotus obliguus) kohta leidub ka internetis.

Musta pässiku tõmmise tarbimine hoiab keha loomulikku tasakaalu ja leevendab erinevaid tervisemuresid. Eriti praegusel pimedal ja keha kurnaval ajal on oluline oma tervist ja jõutagavarasid taastada.

Lahemaa pärimuskoda teeb kolm ööpäeva valminud tugevat tõmmist 0,5-liitristes ja 1-liitristes taassuletavates pudelites. Musta pässiku tugevat tõmmist tuleb igapäevaselt tarbida korra päevas vähemalt 40 ml. Soovituslik on tõmmist tarbida hommikul enne sööki. Intensiivsema tulemuse saamiseks võib tõmmist võtta ka kaks korda päevas. Seda võib manustada puhtalt või segatuna teiste jookidega. Pässikut tarbides on soovitav teha vähemalt ühekuuseid kuure. Nii jõuab selle toime keha turgutada.

Kust saab soetada?

Lahemaa pärimuskoja MUST pässiku tõmmist on võimalik soetada kodulehelt passik.ee, tõmmist saadetakse Smartposti automaatidesse üle Eesti. Samuti saab pässikutõmmist soetada Tallinnas Nõmme turult „Nõmme käsitöö“ müügikohas, Paides Rüütli käsitöökojas ja Looduspere ökopoodidest.

___________________________

Lahemaa pärimuskojas käsitööna valminud musta pässiku tõmmisele on tekkinud palju pikaajalisi tarbijaid:

„Musta pässiku tarvitamist soovitas mulle meditsiinilise taustaga inimene. Olin pidevas energiapuuduses, kannatasin unehäirete all ning viirushaigused kimbutasid. Kui alustasin pässiku kuuriga, siis juba mõne päeva möödudes, ei olnud probleeme uinumisega ega ärkamisega. Viirushaigusi pole ma juba pool aastat põdenud, kui siis väga kerge nohu lühikest aega. Oma laste puhul (1- ja 4-aastane) pealt näen samuti, et viirushaigused on olematud või põevad nad need kergemalt läbi. Olen soovitanud oma tuttavatele ning samuti on tulemused positiivsed!“ – Annika

„Olles ligi pool aastat tõmmist tarvitanud, võin julgelt öelda, et energialaeng, mis see annab on täiesti hoomamatu. Eriti kasulik sügistalvisel pimedal ja unisel ajal.“ – Kevin

„Pässikutõmmis on mõnusalt tummise, kuid samal ajal maheda neutraalse maitsega. Lisaks turgutab ihu ja hinge ning lubab pikemat, kvaliteetsemat homset. Ürgne, esiemade ravijook, mis tänapäeval taas au sisse tõstetud. Meie pere võlujook!“ – Terje ja Jan

JÄTA VASTUS

Palun sisesta kommentaar
Palun sisesta oma nimi