SOOVITUS | Kristjan Lüüs aitab Eesti inimesi naeruga

Kristjan Lüüs. Foto on tehtud ajakirja Vegan kaanefoto pildistamise telgitagustest 2020. aasta jaanuaris.

Kuidas parandada enda elukvaliteeti? Et kindlasti saaks nalja, kuid peale naeru leiaks ka midagi muud olulist samal ajal, kui surfame elulainetes, mis tihti üle pea löövad? Lihtne soovitus: alustada võiks näiteks sellest, et soetada endale Kristjan Lüüsi püstijalakomöödiale “Olla või ohkida” piletid ja siis kohale ka minna.

Anett Rannamets

Tegemist on üks aste erilisema stand up’iga, sest etteaste kannab ka kõrgemat sõnumit. Kristjanile oli püstijalakomöödia loomisel abiks olnud Iisraeli psühholoogi ja Nobeli preemia laureaadi Daniel Kahnemani ajuteemaline raamat “Kiire ja aeglane mõtlemine”, mis süvitsi kirjeldab, kuidas meie aju toimib: miks teeme valikuid nii nagu me teeme, miks leiame end kummalistest olukordadest ja kuidas teha paremaid valikuid –  kui paremaid üldse on? Igatahes tuleb juttu väga palju sellest, et inimese aju toimub kahes süsteemis, millest üks on väga kiire ning impulsiivne ja teine aeglaselt kulgev ning analüütiline. Kummast saab dominant ja kumb ühel hetkel apaatsust tervitab ja juhtmed seinast välja tõmbab? Sellest maalib Kristjan pildi.

Aga kuidas see naljakas on, te mõtlete? Kuigi Kahnemani raamat on täis äärmiselt tõsist materjali, on selle olulised kohad väga kenasti huumorikeelde suudetud tõlkida nii, et ka mõte kannab. Loomulikult aitavad seda edastada Kristjani isiklikud kogemused, maailm tema ümber ning meisterlik oskus elu mitte tormtõsiselt võtta.

Näiteks on momendil möödapääsmatuks teemaks igatahes poliitika. Nii marsibki koomik publiku ees sirge seljaga võrdlemisi pingeliseks muutunud poliitmaailma ning aitab  –  vähemalt veidi liberaalsemate vaadetega teatrisõbral  –   korra õlad alla lasta, nende teemade tekitatud pinge teatritooli maandada ning oma olemuselt tegelikult väga tõsist olukorda läbi huumorisilma vaadata. Kumb võiks olla kumb – Mart see impulsiivne ajupool või hoopiski Jüri? 

Loomulikult on vastakaid eriarvamusi tekitav teema veganlus, millega Kristjanil on isiklik kogemus rääkida  –  kuulub temagi sellesse kiirelt paisuvasse vähemusse. Ja kuigi tihti on veganid kellegi teise loos naerualusena kirjas, on alati imeline vaadata, kui veganid suudavad vankumatu kergusega iseenda üle nalja teha. Ja seda tegi Kristjan artistlikult.

Tõsi on ju see: kui oskame ka enese üle naljatada, püsime elutervemad. Ja kui oleme elutervemad, saame ka lihtsalt olla. Nii jääbki ohkimine olemata.


KRISTJAN LÜÜSI wake-up comedyOlla või ohkida? Selles on küsimus!

Laval: Kristjan Lüüs
Autorid: Mehis Pihla, Birgit Kermes, Kristjan Lüüs, Karl Kermes
Produtsent: Karl Kermes

Kestus 1 h 40 min
Etendused üle Eesti.
Vaata lähemalt SIIT.