SeaWorld’is vangistatud vaalaliste asemele loodi robot-delfiin

SeaWorld’is vangisatud metsikud loomad võivad suure tõenäosusega tulevikus olla asendatud robootiliste delfiinidega. Edge Innovations lõi reaalse prototüübi, animatroonilise delfiini, vahendab LiveKindly.

San Franciscos baseeruv innovaatiline ettevõte Edge Innovations lõi animatroonse vill-delfiini, mis liigub ja ujub täpselt nii nagu elusloom. Walt Disney endine tegev -ja kunstiline juht Roger Holzberg disainis koos auhinnatud visuaalefektide kunstniku Walt Contiga roboti, kelle nimeks sai Flipper.

Flipper, robootiline delfiin, kaalub peaaegu 300 kilogrammi, omab väga realistlikku luustikku ja lihaseid. Hetkel on see disainitud nii, et saaks juhtida puldi abil.

SeaWorld’s Captive Animals Could Be Replaced By Robotic Dolphins
The robotic dolphin looks and moves just like the real thing. | Edge Innovations

Vaalalised vangistuses

Vaalalised – sealhulgas delfiinid, vaalad ja pringlid – on väga kompleksed, kuid äärmiselt intelligentsed olendid. Nad võivad ookeanis ringi liikuda väga pikki maid. Nad on uskumatult sotsiaalsed, elades tihedalt seotud ja suureliikmelistes perekondades.

Uuringud on tõestanud, et delfiinid ja teised vangistused hoitavad vaalalised kannatavad suuresti. Eelkõige on see tingitud asjaolust, et basseinid, kuhu loomad elama on pandud, ei jäljenda ligilähedalegi merekeskkonda. Näiteks peaks vangistatud mõõkvaal tegema SeaWorldi paagis 1400 ringi, et saada kätte maa, mille metsik mõõkvaal ookeanis ujub.

Avalik arvamus vangistatud vaalalistest on aastate jooksul muutunud. Pärast 2013. aastal esilinastunud filmi “Backfish”, mis paljastas mõõkvaalade reaalse elu vangistuses, sai maailma kuulsaim mereteemalise meelelahutuspargikett SeaWorld tohutu kriitika osaliseks.

Selle aasta alguses teatas SeaWorld, et ei luba enam delfiinidega surfamist oma mereparkides. Samuti anti teada, et enam ei lubata koolitajatel ka näituste ajal loomade ninade peal seista.

Mereteemaline meelelahutus robotitega

Kas vangistatud vaalalised võiks tõesti ühel hetkel olla asendatud robotitega? Holzberg ja Conti lõid robot-delfiini, et näidata oma poolehoidu liikumisele, mis soovib vangistuses hoitavate loomade vabastamist. Nende missiooniks on vägivallatu mereteemalise meelelahutuse leiutamine.

Ettevõtte usub, et taoline animatroonika aitab akvaariumitel ja mereparkidel jätkata oma etendusi jätkusuutlikul, eetilisel ja ohutul viisil. “Neile, kes hoolivad mereloomadest, on see unistuse täitumine,” ütles Holzberg oma avalduses.

Juba on robot-delfiinile pannud silma peale Hiina. On tõenäoline, et varsti võib animatroonilisi vaalalisi näha Hiina akvaariumites.

JÄTA VASTUS

Palun sisesta kommentaar
Palun sisesta oma nimi