REISIKIRI SRI LANKALT | KAUNID FOTOD! Lugu tšillistest riisikarridest ja lopsakast loodusest

Reisikirja kirjutas Kristjan Keres.
Kristjan on
professionaalne korvpallur,
maailmarändur ja
taimetoidu entusiast.

Päikeselised tervitused Sri Lankalt! Riigist, mis kostitab iga külalist mitmekesisuse ja iluga. Olgu selleks siis lopsakad teepõllud, vahelduvad maastikud, tšillised riisikarrid, heasoovlikud inimesed, imeliste vaadetega rongisõidud, magusaimad puuviljad või kaunid paradiisirannad. Üks on kindel – siin on kõigile midagi.

Nii ma istun riigi lõunaosas ühes rannakohvikus, kus ühes suunas avaneb vaade India ookeanile, teises suunas laulavad palmisalus seiklevad paabulinnud ja kolmandas näen, kuidas järjekordsed surfarid lainete poole liiguvad. Elan siinse elu rütmis juba spontaanselt kolmandat kuud ja üldine heaolutunne siinolemisest ei taha kuidagi vaibuda, sest on, mille üle rõõmustada.

Siinsed inimesed! Põneva seguna tumedast nahavärvist ja europiidsetest näojoontest on nad alati sõbralikud, särasilmsed ja külalislahked. Ja seda tihti nende loomuse, mitte õpitu järgi. Eks ole siin suur roll ka budismil, mida 70% riigist järgib ja mille põhitõdedeks olevad kaastunne, lahkus ja headus antakse juba sündides kaasa. Inspireeriv!

Enam ei teagi, kuidas siin olla, ilma et restoranipidajatega ei vestleks, tuktuki-meestega sõbralikult ei lõõbiks või vastutulevatele inimestele ei naerataks. Positiivse laengu saab alati ja mida väiksem ning turistivaesem linn, seda ehedam kogemus. See ongi parim osa reisimisest –  võimalus tunda end kohaliku elu osana, jagada hetki ja lugusid.

Inimeste siirus ja headus muudab siin reisimise ka kahtlemata turvaliseks. Jällegi tänu budismile, mis ütleb ei valetamisele, haiget tegemisele, varastamisele ja alkoholile. Tõepoolest ei ole siin pea kordagi vägivalda või teiste peale märkimisväärset vihastamist märganud. Hea näide on siinne meeletu liiklus, mis annaks Eesti mõistes pea igal sekundil põhjust ärritumiseks, kuid siin oskavad kõik rahulikuks jääda.

Kaks sõna: riis ja karri

Teiseks minu lemmikasjaks siin riigis on toit! Selle kirjeldamiseks saab kasutada kahte sõna: riis ja karri. Väikeste erinevustega söövad kohalikud seda nii hommikuks, lõunaks kui õhtuks ning seda valmistatakse ainult kohalikest saadustest, enamasti vaid taimedest. Lisa juurde iga nurga peal müüdavad värsked puuviljad, taimsed snäkid ja maiused ning oledki jõudnud ühte kõige taimetoidusõbralikumasse riiki maailmas!

Võib vist lausa öelda, et olen siinsest toidust sõltuvuses. Juba hommikul ärgates mõtlen, kust oma järgmise karrikoguse ja puuviljad kätte saan. Vaheldust pakub see, et iga koht valmistab karrit oma käekirja järgi ja kunagi ei tea, millistel taimedel järjekordne eine põhineb või kui maitsekas see on. Põnev! Ja puuviljad on suurepärased. Mahlaseimad mangod, ananassid ja papaiad, rääkimata erakordsest banaanivalikust (kilohind muide alates 30 eurosendist) või eksootilistest mangostanidest, rambutanidest ja soursop’idest.

Mis teeb aga riisist ja karrist ühe õige kohaliku toidukorra? Lühidalt öeldes punane riis, läätsekarri, kaks kuni kolm erinevat lisatud köögivilja, tšillid ja papadum (imeõhuke ja krõmpsuv riisi- ja kikerherne jahust tehtud leib). Kindel on see, et mitte kunagi ei puudu toidust sibul, küüslauk, värsked tšillikaunad ja maitsestamiseks vajalikud karri, kurkum ning masala. Kastmed valmistatakse alati kookospiimaga ja vastavalt hooajale võib leida karrivalikuna kõike, alates rohelistest ubadest, mangost ja peedist, lõpetades jaka ehk leivapuuga.

Märkimist väärib üks minu lõunasöök, kui sain ühelt taldrikult kokku lugeda lausa 13 erinevat taimset saadust. Ja seda kõike uskumatu 200 ruupia ehk 1 euro eest kohalikus toidukohas (tavaliselt buffet’s ehk söö-palju-jaksad-toidukohas) või 2–4 euro eest „turistikohas“.

Kõige meeldejäävamad toidukogemused pärinevadki kohalikest söögikohtadest, mida kutsutakse siin veidi segadusttekitavalt hotellideks. Astu aga julgelt sisse, sest külastaja leiab sealt linna parimad hinnad, ehedaima toidu ja pilguheite siinsesse igapäevaellu.

Laudu jagatakse kohalikega, kes kõik on oma tegevusse üsna tugevalt pühendunud – keegi ei istu tunde ega lobise niisama, vaid tullakse, süüakse ja minnakse. Põhiliselt käib söömine ainult paljaste kätega, mis võib esmapilgul üsna harjumatu näida. Põnev on aga jälgida, kuidas sõrmeotstega riis, läätsed ja juurviljad sobilikuks ampsuks vorbitakse. Ise proovides vallandub ootamatult vabastav tunne. Ja üllatuma ei peaks, kui kõrval olev mees kleiditaolist riideeset kannab – sarong on siin väga levinud ja hinnatud mugavusriie.

Teeriigina ei puudu toidukordade kõrvalt pea mitte kunagi ka üks tassike musta teed. Soodsaimates kohtades saab seda nautida lausa 10 ruupia ehk 5 eurosendi eest. Teest ei saa Sri Lankal üldse üle ega ümber – see on riigi üks suurimaid ekspordiallikaid. Sri Lanka on maailmas neljas tee tootja. Meile tuntud teebrändid Lipton ja Dilmah tulevad siitkandist. Toodetakse peamiselt Ceyloni-nimelist teed, mis on juhtumisi ka Sri Lanka endine nimi. Igatahes, siinsed teevalmistamised, teetehased ja -istandused on ääretult põnevad ja neid saab avastada riigi keskosas.

Põhjusega paradiisiriik

Nuwara Eliya on paik, millest lausa peab rääkima. Loodus on siin mitmekesine ja mägine. Saab matkata, sõita rolleriga kahe kilomeetri kõrgustel mägiteedel ja olla reisijaks maailma kõige ilusamaks tunnistatud rongisõidul Kandyst Ellasse. Rääkimata kõrguvatest koskedest ja lõpututest teeväljadest, mille mägine astmelisus, rohelus ja lopsakus vahel uskumatuna näivad. Tõeliselt ilus ja maaliline ning paljude jaoks üllatav, sest postkaartidel domineerivad tihtipeale piltilusad palmirannad.

Saareriigil on rohkem kui 1500 kilomeetri jagu rannikut. Mida lähemal olla pealinnale Colombole, seda rohkem kohtab turiste. Eriti populaarsed on Mirissa, Hikkaduwa ja Unawatuna rannapiirkonnad, mis kõik oma maagiliste randade, arvukate söögikohtade ja arenenud võimalustega välismaalasi meelitavad. Minu lemmikrandadeks on aga rahulikumad Tangalle ja Dikwella, mille rannaäärsed alad on (veel) kaetud roheluse ja rohkete kookospuudega ning panevad tõesti tundma, nagu oleksid paradiisis.

Erinevate sihtkohtade vahel liikumise pärast muretsema ei pea, sest teed on suurepärased ja väga taskukohane ühistransport viib kõikjale. Ütle aga sihtkoht ja sobiv variant pakutakse hetkega. Ükski ettevõtmine ei toimi siin ajakava alusel, vaid tunde järgi. Start on siis, kui buss on piisavalt täis. See tähendab sageli, et ühtegi inimest ei olegi enam võimalik sõidukisse mahutada.

Bussisõit on alati seiklus, sest bussid on Sri Lanka teede tõelised bossid, kel sõltumata kiirusest või liiklusvahendite arvust teel alati eesõigus. Sõiduvahendeid on siin rohkelt. Domineerivad peamiselt kolmerattalised ehk tuktukid, millega kahtlemata iga külastaja ka paar sõitu jõuab teha.

Riigi mitmekülgsusest rääkides ei saa mainimata jätta siinset loomade liigirikkust. Rahvusparkidest võib leida kõiki, alates leopardidest, elevantidest ja vesipühvlitest kuni hiidoravate, lendkoerte ja džunglikanadeni. Selles on alati midagi kirjeldamatult erilist, kui üht elevanti loomaaia asemel vabas looduses seiklemas näen. Samuti on Mirissa lähistel võimalik silmata haruldasi sinivaalu ja ujuda koos kilpkonnadega – kõike seda täiesti loomulikul viisil.

Nagu näha, leiab siin riigis tegevust ja uudistamist nii kümneks päevaks, kolmeks nädalaks või lausa kolmeks kuuks. Ühe arenenuma riigina Lõuna-Aasias võtab Ceylon kõik külastajad alati hea meelega vastu. Loomulikku ilu leiab kõikjalt ja kogu see organiseeritud korrapäratus, mis siin riigis valitseb, on ühelt poolt ootamatu, teisalt paeluv. On hea näha, kuidas asjad toimivad isegi siis, kui selged reeglid puuduvad, või kuidas tühiste asjade pärast ei muretseta ning elu nauditakse täpselt sellisena, nagu see on.

Elu on ilus, ilu on elus. Lihtsates asjades peitub võlu. Ja seda õpetab Sri Lanka kindlasti. On lihtne siinset elu igatsema hakata – olgu põhjuseks siinsed naeratused, looduse lopsakus, troopika, päikesepaiste, puuviljad, ookeanilähedus või taimne toit. Üks mis kindel, sellele riigile saan alati öelda: „Järgmise korrani, näeme varsti!“. Ayubowan, Sri Lanka!

Kuidas käituda ja mida meeles pidada?

 1. Võta kaasa joogipudel ja joo kraanivett. Sri Lanka on üks vähestest riikidest Lõuna-Aasias, kus puhta vee saamiseks on üleriigiliselt märkimisväärselt investeeritud.
 2. Sõida kohalike busside ja tuktukkidega, mis viivad sind taskukohaselt kõikjalt kõikjale (hinnad alates 25 eurosendist). Või rendi roller ja seikle iseseisvalt (alates 5 euro eest päevas).
 3. Ööbi külalistemajades ja kodumajutustes (alates 15–20 eurot öö), et tutvuda kohalike inimeste ja nende elurütmiga. Omanikud näevad neis tihtipeale rohkem vaeva kui mistahes hotell.
 4. Naerata inimestele ning vastunaeratus on garanteeritud. Suhtle julgelt, kohalikele meeldib see!
 5. Käi toidukoolitusel ja õpi kohaliku kokakunsti saladusi (mulle nii meeldis, et käisin lausa kaks korda).
 6. Külasta kohalikke söögikohti ehk hotelle, kust leiad lõunasöögiks alati värskeima riisikarri soodsaima hinnaga. Ja kui väheks jääb, küsi juurde – annavad tasuta.
 7. Söö võimalikult palju puuvilju ja joo värskelt tehtud mahlu. Lahkudes hakkad neid kiirelt igatsema!
 8. Tutvu budismi põhitõdedega, vestle munkadega, külasta templeid ja õpi meditatsiooni kohta.
 9. Kodustele osta kaasa maailma puhtaimaks peetud teed, maailma parimaks nimetatud kaneeli (ka muid maitseaineid) ja käsitööna valmistatud rõivaid.
 10. Kauple! Kui oled suveniire ja riideesemeid ostmas või tänavalt suvalist tuktukki võtmas, siis tea, et alati on hinna osas mänguruumi ja tihti lausa 50% ulatuses, kui mitte rohkem.
 11. Oste tehes kontrolli alati tagastusraha, sest neil võib jääda „kogemata“ mõni rahatäht tagasi andmata.

Kuhu minna, mida teha?

Ajalugu, linnad ja kultuur

* Galle (UNESCO, tunne end nagu Euroopas ehk euroopalik kindluslinn)
* Sigiriya (UNESCO, kõrgustesse ulatuvad ajaloolised kivirahnud, mille tippu matkata)
* Kandy (mägine linn, huvitavad templid ja turud, alguspunkt rongisõiduks)
* Anuradhapura (UNESCO, iidne pealinn)
* Colombo (aina kasvav pealinn, mis elab täiesti omas rütmis)

Loodus, matkad, tegevused

* Rongisõit Kandy-Nuwara Eliya-Ella
* Nuwara Eliya (teeistandused, järv)
* Little Adam’s Peak (üks parimaid matku, mida riigi keskosas ette võtta)
* Adam’s Peak (varahommikune matk Sri Lanka kõige pühamasse tippu)

Rannad

* Mirissa
* Unawatuna
* Weligama ja Midigama
* Polhena
* Hiriketiya
* Dikwella

JÄTA VASTUS

Palun sisesta kommentaar
Palun sisesta oma nimi