Perearst veganlusest: tunneme arstidena puudust riigi tunnustatud juhenditest

Kuvatõmmis: ERR, Terevisioon, 21.03.2019, fotol perearst Karmen Joller

Mõni aeg tagasi oli ETV Terevisiooni stuudios külas perearst Karmen Joller, kes tunnistas, et arstid tunnevad puudust juhenditest, mis õpetaksid veganeid juhendama ja ravima. “Me ootame riigi poolset tuge,” kinnitas Joller.

Karmen Joller tõi Terevisioonis välja, et tema perearsti praktika ajal on tulnud ette olukordi, kus tema patsientidel on tervis halvaks läinud täistaimse toitumise tõttu. Küll aga tunnistas ta, et veel rohkem on olnud vastupidiseid olukordi.

“Mul tegelikult on palju rohkem olnud neid juhtumeid, kus tervis on käest ära, sest inimene sööb teistpidi liiga valesti. Näiteks sööb ennast lihtsalt paksuks.”

Joller tõi Terevisioonis välja, et on pigem seda meelt: veganlus sünnist saati võib sobida kõigile. “Veganite endi sõnul põhimõtteliselt on võimalik last toita tervislikust alates sünnist kuni vana eani välja vegantoitumisega ja ma põhimõtteliselt usun seda. Lihtsalt on väga oluline, et jälgitaks, et saadakse kätte need ained, mida saadakse ainult loomsest toidust, näiteks vitamiin b12, teatud juhtudel ka raud ja d-vitamiin.”

Joller tunnistas, et arstide mure on eelkõige see, et nad ei oska oma patsiente õpetada.

“Puuduvad Eestis riiklikud juhised veganitele ja ka veganite nõustamiseks ei ole neid juhiseid. Me arstidena tunneme sellest väga puudust. Mul ei ole tegelikult mitte ühegi kohta, kuhu inimest suunata, kust ta saaks sellist riiklikult tunnustatud adekvaatset toitumisalast infot. See on üks kõige suurem probleem. Veganeid on järjest rohkem. Me ju nõustame igasuguseid inimesi, ka kellel on päris kindlalt kahjulikud harjumused. Näiteks suitsetamine või alkoholi kuritarvitamine. Ma ei saa seda muidugi veganlusega kuidagi võrrelda. Aga need on ka inimese iseärasused. Me ei ütle neile, et vaata ise kuidas hakkama saad. Ja ka ühiskonnas – suitsetajatel on eraldi kohad, kus nad võivad suitsetada. Me arvestame absoluutselt kahjulikke harjumusi praktiseerivate inimestega, aga me ei arvesta inimestega, kelle toitumisharjumused on väga paljude uuringute järgi palju tervislikumad,” tundis Karmen Joller muret.

Täispikka intervjuud perearsti Karmen Jolleriga saab järelvaadata SIIT.


JÄTA VASTUS

Palun sisesta kommentaar
Palun sisesta oma nimi