OHOO! Kanada uute riiklike toitumissoovituste mustandites on üks toidugrupp peaaegu esindamata

Kanada uute riiklike toitumissoovituste mustandites, mida erinevatele huvigruppidele juba esitatud, on ühele neljast toidugrupist peaaegu täielikult üks-null tehtud. Ja meile see uudis meeldib!

Kuigi dokument pole veel kinnitatud ega avalikuks tehtud, on varajastes versioonides näha, et uutes toitumissoovitustes on piimatooted peaaegu täielikult välja arvatud.

Hetkel veel kehtivates Kanada toitumissoovitustes olid piimatooted välja toodud kui väga oluline osa toidusedelist. Kirjas on, et normaalne on iga päev neli korda päevas tarbida mõnda piimatoodet, mille sekka kuuluvad näiteks piim, juust vms. Tänaseks, kui erinevatele huvigruppidele on uute toitumissoovituste juhendeid esitama hakatud, on mustanditest juba näha, et erinevate toidugruppide osakaal ja fookus on muutunud ja piimatoodete olulisus on märgatavalt langenud, vahendab Narcity.

Uute soovituste mustandites on märkimisväärselt vähe märgitud piima. Täielikult on kadunud juust, jogurt ja teised piimatooted.

Et varasemalt piimatoodete esindatud olulisust asendada, on uues soovituses toodud rambivalgusesse alternatiivsed tervislikud proteiinid nagu näiteks kaunviljad ja pähklid-seemned.

Kuigi piimatoodete puudumine Kanada uute riiklike toitumissoovituste mustanditest on märkimisväärne, peab välja tooma ka selle, et kadunud on varem kehtinud vikerkaare-formaat, millest õppisime ka kooli ajal (näiteks vt pilti lõigu all).

Selle asemel on soovitustes lihtsalt välja toodud, millised on tervislikku ja tasakaalustatud eluviisi tagavad toidud. Kordagi ei mainita, kui palju või mida kindlasti peaks või ei peaks tarbima.

View this post on Instagram

Health Canada is in the process of changing the Canada Food Guide to one that is more plant-based. But Agriculture Canada along with the big meat and dairy industries are pressuring Health Canada to do otherwise because it “would have negative implications for the meat and dairy industries.” . “In trying to protect the bottom line of the industries they represent, these groups have suggested that the short-term economic interests of the meat and dairy industries take precedence over the health of Canadians. This is unacceptable.” . This is from a great opinion piece called “Health Canada’s new Food Guide is on the right track” by doctors and dieticians in the @calgaryherald from November 27. It’s troubling that Agriculture Canada is more concerned about profit of big meat and dairy industry rather than human health, water security and curbing climate change. . . #plantbased #canadafoodguide #foodguide #corporatization #bigmeat #bigdairy #corporatelobby #foodjustice #vegan #vegetarian #climatechange #sustainability #water #holisticnutrition #holistichealth #eathealnourish #soulfood #nourish #healthyfood #health #healthyeating #healthy #healing #food #foodporn #instafood #foodie #foodlover #delicious #peoplebeforeprofit

A post shared by Healthy Planet, Healthy People (@eat_heal_nourish) on

Narcity artiklis tuuakse välja, et isegi inimestele, kes ei ole laktoositalumatud, tekitab piimatoode vaevusi seedimisel, põhjustab teinekord kõhuvalu ja iiveldust ning võib isegi nahaprobleeme ja aknet tekitada. Ka eksperdid on soovitanud piimatooteid mitte tarbida, et vältida just eelmainitud terviseprobleeme.  Kuigi Kanada pole uuendatud toitumissoovitusi veel avaldanud ja piilutud on vaid mustandeid, tundub siiski, et Kanada toitumissoovitajad on samal arvamusel.

Kanada ametnikud rõhutasid hiljuti, et mustandid, mida huvigruppidele on esitatud, ei esinda täielikult uue toitumissoovituse lõppversiooni. Siiski saab tõdeda, et need tõotavad häid uudiseid. Selline muutus poleks Kanadas üldse ka üllatav. Piimatoodetest on loobunud väga suur osa kanadalastest.

JÄTA VASTUS

Palun sisesta kommentaar
Palun sisesta oma nimi