Mis põhjustab tavaliselt vitamiin B12 puudust? | NÔGEL

Nôgel
Laura Visnapuu

Vitamiin B12-st ei saa täistaimetoitluse puhul üle ega ümber . Järjest rohkem esineb vitamiin B12 puudust ka segatoitlastel, eriti rinnapiimalastel. Vitamiin B12 leidub aktiivses vormis just loomses toidus, erandiks on teatud tüüpi vetikad, kuid ebakindla joodisisalduse tõttu ei ole need head B12 allikad. Nôgel tõi novembris 2020 turule B12-tilgad imikutele ja lastele. Iga toote pealt annetab Nôgel 5 senti Lastefondile.

Küll aga saadakse seda vitamiini B12-ga rikastatud toiduainetest, nt taimsed “piimad“, „jogurtid“, „juustud“, maitsepärm jne – ja tavaliselt sama suurtes kogustes 100 g/ml kohta nagu loomsest toidust. Lisaks võib täistaimetoitluse puhul kasutada B12 toidulisandit, kui B12-ga rikastatud toiduaineid ei tarbita piisavalt.

Kuigi B12 ainevahetus erineb suures osas teistest vesilahustuvatest vitamiinidest ja see ladestub organismi, peetakse vitamiin B12 ka suuremates kogustes ohutuks.

Hästi planeeritud täistaimetoitlus ei põhjusta kindlasti vitamiin B12 puudust, veganid on tavaliselt teinud korraliku kodutööd ja teavad selle vajalikkusest. Samas on segatoitlased tihtipeale vähem kursis erinevate vitamiinide ja mineraalainete heade allikate ja puudustega ning segatoitlaste rinnapiimalaste ja nende emade vitamiin B12 puudus ei ole Eestis üldse haruldane.

SAGEDASEMAD VITAMIIN B12 PUUDUSE PÕHJUSED TÄISTAIMETOITLASTEL:

  • vähene vitamiin B12 saamine toidust (kui ei tarbita piisavalt B12-ga rikastatud toiduaineid või ei kasutata toidulisandit)
  • harvematel juhtudel imendumishäired: nt atroofilise gastriidi ehk mao limaskesta põletiku korral, mille põhjuseks võib olla Helicobacter pylori infektsioon, mille suure levikuga maade hulka ka Eesti paraku kuulub

SAGEDASEMAD VITAMIIN B12 PUUDUSE PÕHJUSED SEGATOITLASTEL:

  • rinnapiimalastel on kõige tavalisemaks põhjuseks ema vähene rinnapiima vitamiin B12 sisaldus – paljud segatoitlased vähendavad loomse toidu osakaalu tervislikuma menüü koostamiseks, kuid tihtipeale ei pöörata tähelepanu vitamiinide ja mineraalainete asendamisele (kui vahetame palju küllastunud rasva sisaldavad lehmapiimatooted parema pehme rasva sisaldusega „kaerapiima“ toodete vastu, siis on hea valida just sellise kaubamärgi kaerapiim, kuhu on lisatud vitamiin B12 ja ka kaltsium) – enamik taimseid jooke sisaldavad samas koguses B-rühma vitamiine ja kaltsiumi nagu lehmapiimatooted
  • harvematel juhtudel imendumishäired: varasemalt mainitud atroofiline gastriit ning muud mao- ja peensoolehaigused, mille tulemusel ei moodustu maos vitamiin B12 aktiivseks imendumiseks vajalikku sisemise faktori nimelist glükoproteiini või on glükoproteiini moodustumine vähenenud – samad võimalikud imendumishäired nagu ka täistaimetoitlaste puhul

B12-vitamiin imendub aktiivsel kujul vaid 2 µg ulatuses. See tuleneb sellest, et sisemise faktori-nimelise glükoproteiini retseptorite sidumisvõime on vaid 2 µg. Kõigest ülejäänust B12-vitamiinist, mis ei kinnitu glükoproteiini külge, imendub kogu peensoole piirkonnas passiivselt umbes 1%. Toidulisandite suurte B12-vitamiini koguste kasutegur tulenebki eelkõige passiivsest imendumist. Seega 100 µg kogusest imendub aktiivselt 2 µg ning lisaks passiivselt umbes 1 µg ehk kokku 3 µg, mis on päevane soovituslik vitamiin B12 tarbimissoovitus täiskasvanutele.


Nôgel tõi novembris 2020 turule B12-tilgad imikutele ja lastele. Toidulisand sobib kogu perele, sest päevast tilkade kogust saab vastavalt vajadusele reguleerida. Toode sisaldab keskkonnasõbralikult toodetud metüülkobalamiini, mis on turvaline vitamiin B12 vorm imikutele, lastele, lapseootel ja imetavatele naistele.

Metüülkobalamiin on kliinilistes uuringutes osutunud tõhusaimaks B12 vormiks vitamiin B12 puuduse ravis ning ka Eesti arstidel on metüülkobalamiiniga head kogemused. Toode sobib veganitele ning sisaldabki vaid kolme koostisosa: puhastatud vesi, metüülkobalamiin ja tilgake mahesidrunimahla pH vähendamiseks ning säilivuse garanteerimiseks.