Mis on miso ja miks on see meile hea?

Miso on lääne maailmas võrdlemisi uus toiduaine. Seda valmistatatakse sojaubadest, mida paljud ühe-teise asjaolu tõttu kardavad. Pigem peaks sellega just sõbraks saama, sest et tegemist on supertoiduga.

Ühel kenal neljapäevasel päeval kutsusid Valete ökokaubad ja Clearsping Inglismaalt meid endale külla, et tutvustada kirjut ja põnevat Jaapani kööki! Jaapanis sisaldab toidulaud päris palju sojatooteid, loomulikult riisi ja meretaimi, mis on vegani taldrikul samuti väga teretulnud. Näiteks aga on miso lääne maailmas võrdlemisi uus toiduaine, mis pärit just Jaapanist. Soja on aga sõna, mida paljud pelgavad. Tegelikult ei peaks.

Mis on miso?

Miso on fermenteeritud jaapani toiduaine, mille valmistamiseks kasutatakse erilist fermenteerimismeetodit, käärimiskultuure ning erinevat sorti teravilju.

Miso on toitev ja kõrge energiasisaldusega terviktoit, mis aitab säilitada tervist ja elujõudu. Sajandeid kestnud Jaapani folkloor ja hiljutised teaduslikud uuringud on mõlemad näidanud, et miso on võimas tervislik toiduaine ja oluliste toitainete allikas.

Miso tootmine algab sojaubade keetmisest ja nende ühendamisest teraviljadega, mis nakatunud teatud A. oryzae spooridega, lisaks veel sool ja vesi. Seejärel segu kääritatakse ja laagerdatakse mitu kuud suurtes seedripuuvaatides. Aja jooksul lagunevad terad ja oad järk-järgult kergesti seeditavateks aminohapeteks, rasvhapeteks ja lihtsateks suhkruteks, muutes misost suurepärase toidu seedimise tugevdamiseks.

Miks miso hea on?

Miso sisaldab suures koguses vitamiine, mineraale. Naatriumi, mangaani, K-vitamiini, tsinki, B-vitamiine, kaltsiumi, rauda, ​​magneesiumi, seleeni ja fosforit.

Huvitaval kombel peetakse sojaubadest valmistatud sorte täieliku valgu allikateks, kuna need sisaldavad kõiki inimese tervise jaoks vajalikke asendamatuid aminohappeid. Veelgi enam, miso valmistamiseks kasutatav kääritusprotsess hõlbustab organismil selles sisalduvate toitainete imendumist. Fermentatsiooniprotsess soodustab ka probiootikumide ja kasulike bakterite kasvu, mis pakuvad mitmesuguseid tervisega seotud eeliseid. Misopastat on kasulik tarbida seedeprobleemide puhul. Selles sisalduv tugevdab immuunsüsteemi ja aitab püsida terve.

Kus miso kasutada?

Miso on äärmiselt mitmekülgne ja seda saab kasutada mitmel viisil. Näiteks võib seda kasutada puljongi, marinaadi või mis tahes pajaroa maitsestamiseks.

Misopastat võib segada erinevate koostisosadega.

Misopastat võib glasuuride ja kastmete valmistamiseks segada ka selliste koostisosadega nagu maapähklivõi, sidruni- või õunamahl. Koos õli ja äädikaga annab see lihtsa ja maitsva salatikastme.

Misopasta glasuur praetud baklažaanil.

Jaapanis on kõike levinum viis misopastat kasutada supi söömisel. Misosupi sisse üldjuhul midagi muud ei lisatagi kui misopastat ja kuuma vett. Keeda vesi, võta maitse järgi misopastat, lisa see kaussi või kruusi ning kalla vesi peale – sega. Mõnel juhul lisatakse supile tšillit, ingverit või hakitud ürte. Suppi juuakse otse kausist, lusikat kasutamata.

Misopastat võib kasutada ka dipikastme või hummuse asemel köögivilja kangide kõrval.

Misosupp kuumast veest, misopastast, apelsiniviilust ja hakitud koriandrist.

Clearspring’i orgaanilisi misopastasid leiab Kaubamaja toidumaailmast.