Loomne või taimne raud – kas üks on parem kui teine?

Photo by Rodolfo Quirós from Pexels

Artikli autoriks on Nôgel.

Igapäevasest toidust saavad inimesed rauda kahes erinevas vormis: loomsetest saadustest heemset ja taimsetest mitteheemset rauda. Taimsest rauast imendub keskmiselt 1–20% ning loomsest vastavalt 15–35%. Segasööja toiduvalikus on loomset rauda keskmiselt 10–15%, kuid selle parema imendumise tõttu moodustab see ligikaudu 40% kogu päevasest rauavajadusest.

Taimse raua imendumist suurendab mitmekordselt piisavas koguses C-vitamiini, aga ka sidrunhappe (tsitruselised) samaaegne tarbimine. Taimne toit sisaldabki palju C-vitamiini, mis tõhustab raua imendumist. Rauarohke toidu ja rauapreparaatidega tuleks vältida rohket kaltsiumi, kohvi ja tee samaaegset tarbimist, et raud saaks maksimaalselt imenduda. Näiteks vähendab isegi tund aega peale einet kohvi joomine taimse raua imendumist ligi 40% ja tee omakorda üle 60%. Lõunasöögi kõrvale ongi hea eelistada vett.

„Kuna organism omastab loomset rauda paremini, võiks arvata, et heemset rauda tuleks eelistada. Loomse rauaga käib kaasas ka pahupool. Erinevate teadusuuringute põhjal, mis on läbi viidud USA-s, lääneriikides ja ka Aasia maades, on leitud, et heemne raud võib lisada organismis oksüdatiivset stressi ja suurendada riski haigestuda teist tüüpi diabeeti. Teist tüüpi diabeeti haigestumine on seotud heemse raua võimega kahjustada pankrease beetarakke, mille ülesanne on toota insuliini. Sellised tulemused on leitud inimestel, kes tarbivad punast liha või linnuliha.Heemse raua ja teist tüüpi diabeedi seost ei leitud kala ja mereande tarbivatel inimestel. Samuti on leitud, et heemne raudvõib lisada riski haigestuda metaboolsesse sündroomi ehk ainevahetussündroomi ning südamehaigustesse,“ kommenteerib raua teemale spetsialiseerunud Nôgeli üks asutajatest Laura Visnapuu.

Rauapuudus(aneemiat) esineb kõiki erinevaid toiduvalikuid järgivatel inimestel, riskirühmas on väikelapsed, fertiilses eas naised ja ka vanurid.

Kui rauapuudus ilma aneemiata (rauavarud ehk ferritiin alla 30 μg/L) või rauapuudusaneemia (madal hemoglobiin) on juba diagnoositud, siis on vaja kasutada rauapreparaate. Rauavarude tõstmiseks vajalik päevane raua kogus on nii suur, et vaid rauarohke toiduga ravi ei ole võimalik.