KUI SA VEEL EI TEA: mis on maitsepärm ja kuhu seda panna?

Maitsepärm on mitteaktiivne pärm, mille juustune pähklimaitse muudab kõik toidud paremaks. Kui kokkamine pole su kõige tugevam külg, varu koju maitsepärmi tagavara ning probleem on lahendatud. Lisaks heale maitsele on maitsepärmis rohkesti kasulikke toitaineid.

Näiteks sisaldab maitsepärm kõiki asendamatuid aminohappeid ja rauda. Kuigi raua kogus sõltub sellest, kas tegemist on rikastatud või rikastamata maitsepärmiga. Rikastatud maitsepärm võib ühe portsjoni kohta sisaldada kuni 20 protsenti päevasest soovituslikust kogusest, rikastamata aga vaid 5.

Veganid tarbivad sageli maitsepärmi B12 vitamiini saamiseks (LOE B12st kindlasti SIIT), kuid peab jälgima, et tegemist oleks rikastatud maitsepärmiga, sest pärm ise B12-vitamiini ei tooda. Senini ei ole Eesti turul rikastamata maitsepärmi näha olnud.

Tihti küsitakse taimetoitlastelt ja veganitelt (loe SIIT  ja SIIT korduma kippuvaid küsimusi, mida veganitele esitatakse), kust nad valku saavad. Kuigi maitsepärmi näol on tegemist kollaste õrnade helvestega, sisaldavad need ka päris palju valku.

Mida aga saab selle huvitava toiduainega teha, peale selle, et seda lusikaga otse pakist süüa, mida paljud veganid on tunnistanud, et teevad?

Kõikides pastades

Pasta ja maitsepärm on nagu kokku loodud. Isegi lihtsalt keedetud makaron, saab uue tähenduse, kui sellele maitsepärmi lisada. Kui veel lisada pastasse mõni kaunvili, aedvili ja taimset koort, ongi lihtne ja toitev söök olemas.

Tšeki näiteks seda kreemise pasta RETSEPTI.

Leiva või saia peal

Kui toidu sisse maitsepärm ei passi (kuigi ei kujuta ette, mis toit see küll olla võiks), siis võib maitsepärmi raputada näiteks lihtsalt saiale või leivale.

maitsepärm võileib
Võileiva peale!

Küpsetistes/erinevates roogades

Isegi magusates küpsetistes võib maitsepärmi kasutada, sest see toob soolakusega maitseid rohkem esile ning annab pähklisse maitse. Proovi teinekord panna mõne taigna sisse paar lusikat maitsepärmi.

Või kasuta ükskõik millises soolases toidus, mida valmistad. Näiteks tšeki seda maapirni rösti RETSEPTI või hoopiski seda quesadilla RETSEPTI.

Popkornil

Popkorn on oma olemuselt hea snäkk – madala kalorsuse tõttu soovitavad paljud toitumisnõustajad seda tarbida krõpsude asemel. Kui kasutad maitsepärmi popkornil, ei pea ka soola nii palju lisama, kui üldse. Seega saad selle snäki teha veelgi tervislikumaks.

Juustukastmes

Kõige lihtsam kaste maailmas on taimnekoor koos maitsepärmiga ja vajadusel lisa natuke soola. See kaste sobib paljudesse toitudesse või pajaroogadele peale valamiseks.

Scrambled tofu ehk “muna”pudru peal

Taimetoitlaste hitt-roog on ingliskeelse nimetusega scrambled tofu. Seda rooga ei kujutaks ettegi ilma maitsepärmita. Nii nagu pasta, käib ka tofu üsna sageli kokku maitsepärmiga, olles üsnagi lahutamatud partnerid.

Tšeki näiteks seda tofupudru RETSEPTI, mis sobib ideaalselt hommikusöögiks.

Pestos

Veganpestot on võimalik teha pähklitega, aga kui oled pähklifänn, pead teadlikult jälgima, et pähklid ei moodustaks valdava osa su päevasest kalorsusest, siis on hea asendada pähkleid seal, kus võimalik. Näiteks saab pestos pähkleid asendada maitsepärmiga ning sellisel juhul saab ka soola koguse väiksemaks.

Tšeki näiteks seda eriti põnevat PESTORETSEPTI.

Krõpsudele

Kodused lehtkapsa- või aedviljakrõpsud on samuti tervislik ja maitsev vahepala. Maitsepärmiga saad anda neile juurde toitaineid ning rikkalikku maitset.

Pitsa peal

Kui taimne juust polnud veel nii levinud nagu praegu, sai sageli maitsepärmi raputada pitsale pärast ahjust tulekut. See andis mõnusa juustuse maitse, mis on must be pitsa juures. Kui soovid kergemat ja tervislikumat pitsat, on see hea nipp, kuidas maitset ohverdamata hea pitsa saada.

Saiapuru või paneeringu asemel

Asenda riivsai igas retseptis maitsepärmiga. Tulemused on hoopis maitseküllasemad.

Röstitud pähklitega

Jälle üks moodus, kuidas soola tarbimist vähendada. Raputa ahjust tulnud pähklitele maitsepärmi – tulemus on nii hea, et imestad, kuidas varem ilma selle teadmiseta elada said.

Kastme paksendajana

Maitsepärm toimib imehästi kastmete paksendajana. Kui ei soovi kastmetes ühel või teisel põhjusel jahu kasutada, proovi maitsepärmi. Nii saad ka toitainete sisaldust oluliselt tõsta.

Kodus tehtud friikartulitele

Ka friikartulid võivad olla täitsa kosutav ja hea toit. Lisa kodustele friikartulitele kartulimaitseaine asemel maitsepärmi ja saad isuäratava tulemuse.

Koera toidule

Koerad, nagu inimesedki, ei tooda ise B12-vitamiini, seega annab maitsepärmi lisamine koera toidu sisse talle selle olulise vitamiini. See on eriti soovitatav juhul, kui koer on ka juhuslikult vegantoidu peal.

Hummusesse

Hummust, mis on niigi sõltuvust tekitav toit, on võimalik teha veelgi maitsvamaks, kui lisad tavalisele hummuseretseptile mõned lusikad maitsepärmi.

Kartulipüreesse

Kui lihtne kartulipüree on ära tüütanud, proovi seda teha maitsepärmiga. Jällegi, kui kasutad maitsepärmi, pole soola vaja nii palju lisada.

Või siis … Söö otse pakist

Just nii. Seda punkti ei peagi vist täpsemalt lahti selgitama. Head nosimist!