Euroopa veganpealinn Tallinn? Vegankohvikute üles lugemiseks kahe käe sõrmedest ei piisa!

Rohe kohviku tseesarisalat ja kartuliroosid.

Artikli autoriks on Anett Rannamets.

Vegankultuur on Eestis õitsele löönud  –  seda eriti Tallinnas! Juba legendaarseks saanud asjaajajate hulka nagu restoran V, Veg Machine, Vegan Italy, Vigri, Inspiratsioon, VegB12 ja Toormoor, on hiljuti lisandunud korralikult uusi avastamist väärt kohti! Lisaks 100% täistaimset toitu pakkuvatele kohtadele on enamikes Tallinna einestamispaikades võimalik menüüst leida veganmärgistusega toitu, rääkimata sellest, et suured toidupoeketid ehitavad oma poodidesse eraldi veganlette. Täiesti õigustatud on mõte, et Tallinnast võiks peagi saada Euroopa veganpealinn! Järgnevalt oleme teieni toonud mõned uued avastamist väärt kohad ja soovime neile pikka iga!

PELGUPAIK

Pelgupaiga missiooniks on valmistada maitsvat sööki ja nautida hetkes olemist! Pakutakse aasiapäraseid maitseid. Peakokk Maria on töötanud 10 aastat toitlustusettevõtetes ning restoran Pelgupaik on selle eluetapi kulminatsioon, kuid kindlasti mitte lõpp-punkt. Restorani hubane ja soe interjöör kutsub tänavalt sisse astuma. Valged puitseinad ning hele mööbel tekitab mõnusalt romantilise tunde. Samas soovitakse hoida vabameelset atmosfääri. “Tule nagu sa oled.” Hinnad algavad 4 eurost. Aadress Telliskivi 24.

TRU KITCHEN

Tru Kitchen on Karjamaal, Kopli poolsaarel asuv restoran, mille seinad on sünkrohelised ning südames on nelja sõbra unistus  –  teha oma restoran. Tru unistab, et porgandinuudlid, karged kurgilaastusalatid ning seemnesüdamikuga pirnid astuksid sügavale südametesse ja tooksid huulile naeratuse. “Meie soov on alluda kollase peedi tujudele, kadakamarja mõrkjale mekile, angervaksa mesijutule ning miso-marinaadi sosinale.” Hinnad algavad 4 eurost. Aadress Kopli 25.

ROOSA KAUN

Restoranide sekka ka midagi muud! Tegemist on mais avatud kohvik-kokteilibaariga! Pakutakse ka päevatoitu, vitriinist leiab maitsvaid taimseid salateid, võikusid, vräppe, kooke, banaanileiba ja muud mõnusat. Juua saab kõike! See tähendab alates veest ja kohvist liikudes kasvõi whiskey sour’iteni.  Näiteks sour-stiilis kokteilid tehakse munavalge asemel kõik kikerherne vedelikuga, mis ka paljude mitteveganite meelest parem viis on  –  puudub muna lõhn, kuid tekstuur jääb siiski samaväärselt siidiseks. “Et ka veganitel oleks koht, kus puhta südametunnistusega häid kokteile nautimas käia. Et ainsaks valikuks poleks juba igavaks muutunud gin&tonic.” Roosal Kaunal tasub silm peal hoida, sest tulemas on palju põnevat! Kokteilihinnad algavad 6 eurost. Aadress Vene 37.

LISANNA KOHVIPOOD

Kohv, mida pakutakse on Eestis käsitsi röstitud orgaaniline Paapua Uus-Guinea 100% arabica kohv. Valikus on ka makroonid, küpsised, brownied, sõõrikud, tassikoogid, toorvegankoogid ja muud küpsetised. Samuti tehakse koha peal grillvõikusid ning smuutisid. “Kõik, mis me pakume on nii öelda kõigile. Maitsest ei saa arugi, et tegemist oleks vegantootega.” Muide, kohviku nimi “Lisanna” tuleb kohvipoe perenaise Linda tütre nimest. Armastust on sellesse kohta kuhjaga kallatud! Kohvi hinnad algavad 1.80 eurost, kõike muud saab alates 2 eurost. Aadress Suurtüki 2.

ELUJANU

Elujanu pakub kogemusi, mis toetavad kestlikku elu. Tegemist on sotsiaalse ettevõttega, mis tegutseb mittetulundusühinguna  –  see tähendab, et Elujanu ei taotle kasumit, vaid suunab ressursid oma eesmärkide elluviimiseks. Ühingus toimetavad elujanulised liiguvad teadlikult selles suunas, et ühel hetkel kasvatada oluline osa toidust ise, nii endi tarbeks kui ka tooraineks oma toitlustuskohtades. Külastades Elujanu, aitad iga ampsuga kaasa terviklikumale maailmale!  Menüü võib tinglikult jaotada kolmeks: tänavatoidud, kodused road ja tervislikud valikud. Hinnad algavad 4 eurost. Aadress Vana-Kalamaja 16. Veel on võimalik Elujanu külastada – juuli lõpus on meeskond otsustanud oma kohviku sulgeda ning tegutseda edasi vaid tuuritava toiduautoga.

RESTORAN PLANT

Menüü koosneb peamiselt kodustest retseptidest ja veganversioonis võib kohata selliseid klassikuid nagu guljašš, pliinid ja Pavlova. Samal ajal üritatakse rõhku pöörata ka inimeste üllatamisele, pannes kokku uudseid maitsekombinatsioone ja toiduaineid. Visiooniks on toitu pakkuda kõigile olenemata toitumiseelistustest. Plantist leiavad endale midagi ka toorveganid ja külalised, kes ei talu gluteeni. Restoran Plant asub Tallinna vanalinna müüride vahel ja lisaks kahele korrusele on suvel avatud ka armas väliterrass. Hinnad algavad 5 eurost. Aadress Rüütli 11.

VEGAN+ TAKEAWAY

Lisaks restodele, kohvikutele, kohvipoodidele ja kokteilibaaridele on sel vegantoidu maastikul ära täidetud ka takeaway ehk kaasaostu koht! Vegan+ kinnitab, et täistaimne toit ei tähenda 3 kg porgandeid. Neilt on võimalik kaasa osta veganversioonis tänavatoitu: friikaid, nagitsaid ja erinevaid burgreid, mille sekka kusjuures kuulub ka kurikuulsa Beyond Meat kotletiga burger. Kõige mugavamalt saab nende menüüle pilgu visata läbi Wolt äpi. Hinnad algavad 2.50 eurost. Aadress Lootsi 8.

ROHE

Juuli alguses avatud uus kohvik Kopli tänaval täpselt Balti jaama trammipeatuse vastas. Pakutakse erinevaid salatikausse, mõnusalt krõbedaid eelroogi. Kohvik on valgusküllane ning akna all istudes on mõnus linnamelu jälgida. Toitude hinnad algavad 3.50 eurost. Aadress Kopli 4.

JÄTA VASTUS

Palun sisesta kommentaar
Palun sisesta oma nimi