Euroopa loomakasvatus on kliimale saatuslikum kui autod teedel, selgub uuringust

Photo by Matthias Zomer from Pexels

Loomakasvatuse kasvuhoonegaaside heitkogused moodustavad Euroopa Liidus 17% kogu Euroopa Liidu heitgaaside kogustest ja tekitavad kliimale rohkem kahju kui kõik teel olevad Euroopa masinad, vahendab Brussels Times.

Andmed näitavad, et loomakasvatusest pärinevad heitgaaside kogused kasvasid aastatel 2007–2018 39 miljoni tonni süsinikdioksiidi (+ 6%) võrra. Võrdluseks saab öelda, et sama tulemuse saaks, kui Euroopa teedel sõidaks tänasele veel lisaks 8,4 miljonit autot, teatab keskkonnaorganisatsioon Greenpeace Europe oma raportis.

Farmiloomad on Euroopas 502 miljoni tonni süsihappegaasi eraldumise põhjuseks. Liites sinna juurde veel heitgaaside kogused, mis eralduvad loomaliha tootmisest ja metsade hävitamisest põllumaa tekitamiseks, tõuseb see arv 704 miljoni tonnini.

Euroopa Liit tegeleb hetkel uue kliimaseaduse väljatöötamisega, millega tahetakse asjakohastada kliimaeesmärke ja määrata ELi põllumajanduspoliitika järgmiseks seitsmeks aastaks. Greenpeace Europe loodab, et Euroopa Liit võtab vastu otsuse vähendada kariloomade arvu ja lõpetab tehasfarmide toetamise.

“Euroopa juhid on liiga kaua loomakasvatuste kliimamõjude ümber tantsinud,” ütles Greenpeace’i põllumajandusüksuse direktor Marco Contiero. “Teadus on selge, ka arvud: me ei saa kliimamuret vältida, kui poliitikud jätkuvalt liha- ja piimatootmistööstust kaitsevad.”