Ajakiri Vegan soovitab: 5 SUVIST FESTIVALI, mida külastada!

Anett Rannamets
ajakirja Vegan peatoimetaja

Eelmise aasta festivalisuvi jäi melomaanide ning kultuurihuviliste kahjuks ära. Kuigi aasta on õpetanud, et iga sekundiga võib kõik muutuda, käib tagatubades optimistlik korraldamine ja tänaseks võib loota juba parimat!

Eestis on toidukultuur kenasti arenenud. On suur tõenäosus, et vegan ei pea endale snäkke üritusele sisse smugeldama. Isegi kui toidualadel 100% veganpakkujat ei ole, leiab hoolikalt valmistatud täistaimseid hõrgutisi siit-sealt. On ka neid, kes juba korralduses veganitele mõtlevad. Samuti on paljud festivalid hingeasjaks võtnud keskkonnahoiu. Toome teieni 5 festivali, mida soovitame võimalusel suvel külastada! 

Algusest peale taimetoit ja veganitele oaas – Kukemuru Ambient

Foto: Kukemuru

„Võib-olla eristume enamikust kultuurisündmustest juba seetõttu, et meil puudub toidukohti ja menüüd puudutav demokraatia. Esindatud on olnud ainult vegetarian– ja veganvalik,” sõnab Kaido ja lisab, et kindlasti on see teatud publikut eemale peletanud. Sellest olenemata pole nad järeleandmisi teinud. „Käesolev aasta on eriline veel seetõttu, et kogu pakutav menüü on vegan ja toitlustuse on enda kätte haaranud Vana-Võromaa veganid,” avaldab Kaido. 

Keskkonnasäästlikud proovivad festivalikorraldajad olla jõudumööda ja kuna Kukemuru Ambient on olemuselt massikultuuri festivalidele positiivne vastand, siis tänu oma väiksusele toodetakse ka vähem prügi. „Kindlasti kiitleme viisaka ja teadliku publikuga, kes festivali külastab,” on Kaido uhke. Sel aastal plaanitakse soodustusi teha neile, kes lähevad kohale jalgrattaga või lausa jalgsi. „Kindlasti on neid inimesi tagasihoidlik hulk, aga midagi selles valdkonnas ette võtame,” kinnitab korraldaja. 

Foto: Kukemuru

„Kukemurul saab aimu sellest, et ka muusika võib olla teatud probleem keskkonnale. Siin saame rääkita helireostuse teemast. See puudutab nii muusika kvaliteeti kui helivaljust,” selgitab Kaido põhimõtteid ja ütleb lõpetuseks, et suuri sõnu Kukemuru ei lausu ja suure aktiivsuse asemel püütakse pigem olla tagasihoidlikumad.

Kukemuru Ambient toimub 18.–19. juunil 2021 Väinjärvel Järvamaal.

Päev täis muusikat ning kvaliteetaega kogu perega – SUME Festival

Foto: Rauno Liivand, SUME

SUME Festival toob üheks nädalavahetusks Tallinnasse Noblessneri sadamalinnakusse kodumaise muusika, head maitsed ja kohaliku kunsti. Kogu perele suunatud linnafestivalil astuvad üles näiteks Trad.Attack, NOËP, nublu ja Ewert & The Two Dragons.

SUME festivali pressiesindaja Liisa Lahtmets sõnab, et keskkonnahoid algab pisikestest tegudest. „Soovitame kõikidel festivalikülastajatel saabuda sündmusele jala, ühistranspordiga või tõukerattaga. Kaugemalt tulijatel on võimalik saabuda näiteks Lux Expressi bussidega. Festivali väravas asub TUUL tõukerattaparkla,” toob Liisa välja. Enamik festivalidekoratsioonidest on neil kasutusel teist või rohkematki korda ning aiabännerid on toodetud taaskasutatud materjalist. 

Foto: Rauno Liivand, SUME

„Sorteerime prügi ja eelistame kodumaist,” lisab Liisa ning palub, et külastajad saabuksid festivalile e-piletiga. SUME Festivali fookus on tuua esile nii kodumaised artistid kui kodumaised maitsed. „Kõik toitlustuskohad, mis festivalil esindatud, on kohalikud ning tooraine on samuti,” ütleb Liisa ja kinnitab, et eesmärk on pakkuda maitseelamusi kõigile, sõltumata nende eelistustest, sealhulgas kindlasti ka veganitele.

SUME Festival toimub 2.–3. juulil Noblessneri sadamalinnakus Tallinnas

Eesti ainus rändav kultuurifestival – Võnge

Ainsa liikuva muusikafestivalil Võnge astuvad üles välismaised ja kodumaised artistid. Nende seas L’Impératrice (FR), Lexsoul Dancemachine, S+C+A+R+R (FR), Lenna, Jay-Jay Johanson (SE), Puuluup, The Mauskovic Dance Band (UK), Pluuto, Coops (UK), Rita Ray jpt.

Foto: Võnge

Võnkele on oodatud inimesed, kes hindavad puhast loodust ja kultuurilist mitmekesisust. Korraldajad peavad oluliseks, et festivalil tunneks end ühtviisi hästi kõik. Nii eakam, noorem kui ka päris pisike festivalikülastaja. Samuti on nad suurelt mõelnud erivajadustega inimestele, kelle abistajatest saatjad pääsevad festivalile tasuta. Võnkel on kohal viipekeeletõlk, kes aitab vaegkuuljatel mõista esitatavate laulude sõnumit. Nägemispuudega festivalikülalistele on toeks kirjeldustõlke giid. Lemmikloomagi võib festivalile kaasa võtta, kui ta on sõbralik ja jalutusrihma otsas. 

Festivalil on kasutusel korduvkasutatavad toidunõud ning topsiring. Samuti on festival prii plastikkõrtest. „Toitlustus on oluline teema ja me ei võta kõiki toitlustama, kes soovi avaldanud. Vaatame, et oleks eri tüüpi toite – kindlasti ka vegantoite,” kinnitab festivali kauplejate koordinaator Tarmo Mustonen. Ja just nii seisab ka nende kodulehel. Festivalil ootab külastajaid rohkelt taime- ja vegantoite, mille tootmine on võrreldes liharoogadega tublisti keskkonnasõbralikum.

Rändav muusikafestival Võnge toimub 2.–3. juulil 2021 Sooglemäel Tõrva vallas Valgamaal

Muusikasuursündmus, mis tutvustamist ei vaja – Viljandi pärimusmuusika festival

Foto: Kris Süld

Optimistlikus vaimus käivad Viljandi folgi ettevalmistused ka roherindel. „Asendasime ühekordsed plastnõud komposteeritavatega aastal 2019. Kui aastal 2018 tekkis jäätmeid 32 tonni, siis 2019. aastal poole vähem. Seda, et prügi õigesse kasti visataks, jälgisid rohesaadikud. Koostöös Väätsa prügilaga toidujäätmed ja nõud töödeldi (pilootprojekt Eestis) ja nendest sai muld Põhja-Tallinna kogukonnaaedadele,” selgitab folgi rohepealik Kirsika Meresmaa. Suure tõenäosusega tuleb folgile ka pandinõude süsteem, kus lisaks joogitopsidele saab ka taldrikuid pantida. „Kui läheb nii, nagu praegu plaanime, siis võiks 90% kasutatud nõudest olla korduvkasutatavad,” sõnab Kirsika. 

Foto: Kris Süld

Jätkuvalt on festivalialal veekraanid, kust saab tasuta joogivett. Tavapärane on folgi jaoks siltide ja dekoratsioonide taaskasutus. Toiduvalikus mõeldakse ka veganitele. „Kindlasti pakuvad meie toitlustajad ka taimseid valikuid,” lubab Kirsika. Kaugem eesmärk on Viljandi folgil saada jäätmevabaks festivaliks – et kõik, mis tekib, leiaks taaskasutust. Et tekiks võimalikult vähe prügi. 

„Tajume, et külastajad on keskkonnateadlikud ja sellele mõtlemine on orgaaniline osa festivali korraldamisest.”

XXVIII Viljandi pärimusmuusika festival toimub 22.–25. juulil 2021 Viljandis

House-muusika fännidele ja meeletutele romantikutele – LIVE LOVE LAUGH

Foto: Live Love Laugh

Kaunite kunstide festivali LIVE LOVE LAUGH korraldaja Rainer Kala väga optimistlik. „Kõik toimub samal kujul ja samas mahus, nagu oleme planeerinud. Meie sisetunne on hea.” Festivalil astuvad üles house-muusika suurkujud, kelle seas Ben Böhmer (GER) ja Klangkarussell (AT).

Kõik festivalikorraldajate eelnevad üritused on alates esimesest olnud orienteeritud keskkonna säästmisele ja sellele, et tore pidu ei tekitaks suurt jalajälge. „Oleme kasutanud ja kasutame edaspidigi panditopsi süsteemi. Sorteerime prügi ja selle aasta festivalil tekkinud jäätmed suuname taaskasutusse, nii sünnivad uued topsid ja nõud, mis saavad rakendust korduvkasutatavate vahenditena erinevatel üritustel ja pidudel,” selgitab Rainer väärt projekti. 

Foto: Live Love Laugh

Korraldaja kinnitab, et ka toitlustusalal on toit mitmekülgne. „Kindlasti on suur rõhk vegantoidul – meil on olemas koostööpartnerid, kelle igapäevaelu ja toimetamised on keskendunud veganlusele ja sellele, et toit oleks uus, huvitav ja maitsev,” toob Rainer rõõmustavaid uudiseid. 

Korraldaja sõnul on festivali põhiväärtuseks asukoht. „Ühelt poolt kaitseb meid männimets ja teiselt poolt vaatab vastu meri koos uskumatute päikese kukkumistega horisondi taha. Keskkond, kus hing puhkab ja süda soojeneb,” võtab Rainer romantiliselt festivaliatmosfääri kokku. 

LIVE LOVE LAUGH toimub 19.–21. augustil 2021 Lepanina rannas Kabli külas Pärnumaal