ILMUB AASTA ESIMENE AJAKIRI: inspiratsioon tuli peredelt!

Armas lugeja!

2019. aasta esimene ajakirjanumber on inspiratsiooni saanud peredest, täpsemalt pere noorematest. See sisaldab kasulikku ning huvitavat lugemist kõikidele – ka lapsevanematele, eestkostjatele ja õpetajatele.

Kolm olulist punkti!

Esiteks, kui kord ajakirja käte vahele saad, kindlasti märkad, et ajakiri on teise väljanägemisega. Köide mahub sellisena paremini kaasteeliseks käekotti või ranitsasse ja uus paber on keskkonnasäästlikum.

Samuti koondasime ühte patta retseptid. Nii leiad toiduinspiratsiooni lihtsasti ühest kohast ja kiirelt. Sel korral on retseptid erilisemad ka seetõttu, et oleme välja toonud Terviseameti poolt heaks kiidetud menüü, mis võiks suurepäraseks ideedeallikaks olla just õppeasutuste juhtkondadele ja toitlustajatele.  

Teiseks, seekordne number jõuab lisaks huviliste kodudele ka tuhandesse Eesti haridusasutusse. Soovime tekitada sõbralikku arutelu, selgitada veganluse alustalasid ja tõsta teadlikkust.

Kolmandaks, ajakirjas on välja toodud kvaliteedikonkursi esimesed medalistid, kes on ära teeninud ka lehekujulise kvaliteedimärgise. Kvaliteedikonkursist saad lähemalt lugeda SIIT.

Aga millest siis ajakirjas juttu tuleb?

Küsime tihti, kas tulevik on vegan, ja räägime sellest, et keskkonnakriisist tingituna oleks see meie püsimajäämiseks ainus võimalus. Pessimist ütleb, et aega, mil loomi toiduks või muuks otstarbeks ei tapeta, ei tule. Optimist on aga kindel, et aega, mil loomade tapmine toiduks või muuks otstarbeks on ühiskonnas taunitud, ei pea me enam kaua ootama. See on ja saab järjest enam südameasjaks noortele, kes tunnevad, et tulevik on nende kätes.

Jätkusuutlikkuse võtmeküsimus on ratsionaalsus, avatud suhtumine, soov aina rohkem teada saada ja harjumus ära kuulata. Tallinna 32. keskkoolis on kamp noori, kes oma ellusuhtumisega süütavad lootuselõkke. Nemad juba teavad. „Kui ma tean, et hävitame oma planeeti, siis on küsimus selles, mida saan mina ära teha, et seda võimalikult vähe hävitada.” Soovitame kindlasti ajakirjas lugeda sellest, kuidas kulges nende teekond täistaimse koolitoidu juurde.

Stella Ostrat kirjutab lühidalt oma diplomitööst, mis käsitles gümnaasiuminoorte teadmisi veganlusest. Taaskord saab kinnitust asjaolu, et koolinoortel on teave käepärast ning murekohtadega ollakse kursis.

Niisiis on meid edasi viiv eluviis kanna tegelikult juba tugevalt kinnitanud. Näiteks veganist pikamaajooksja Jürgen Külma suhtumisestki ei kuma läbi kübekestki hirmu selles osas, mis puudutab tema sportlaskarjääri.

Põhjanaabrite juures sulab jää veganluse kui äärmusliku eluviisi ümbert sama kiirelt kui kuubik teetassis ja sellest kirjutab Anniina Ljokkoi ka sel korral oma loos.

Kodumaal saab kutseõppeasutuses juba valikainena veganluse kohta õppida. Paljudes koolides pakutakse õpilastele täistaimset koolitoitu. Ajakirjas saavad sõna veel teisedki Eesti koolinoored, kes annavad häid ideid selleks, et aina edasi liikuda.

Kaaneloos räägib perearst Marta Velgan arstide ja patsientide vahelisest suhtlusest. Marta kirjutab ka eraldi artiklis, kuidas veganlus võiks olla eelis juba varasemas eas.

Florian Biesinger lükkab ümber ka 9 müüti vegantoitumise kohta ja Ireene Viktor selgitab, miks veganlus ei ole pelgalt dieet, vaid selle juured ulatuvad palju sügavamale. Väga olulist teemat käsitleb ka Mattias Turovski loos, kus räägib veganluse ja keskkonna vahelistest seostest.

Samm sammu haaval, üks varvas vette!

Kanada uues riiklikus toitumisjuhendis kaotasid piimatooted oma koha. Portugalis võeti vastu seadus, mille kohaselt peab kõikides avalikes asutustes pakkuma ka täistaimset toitu. Aina enam tekitatakse sel teemal diskussiooni ka meedias. See kõik annab lootust. Kui lähemalt vaadata, märkame käärimist.

Halvustamine ei ole aktuaalne ainult erinevate rahvuste küsimuse juures. See annab endast märku igas valdkonnas, kus keegi tunneb ära millegi, mis tema jaoks ekstreemsusena näib. Ühise rahvana võiksime aga meeles pidada, et kui ligimese eluvalikud meie omadest erinevad, ei tähenda see kohe, et neid peaks kuidagi hukka mõistma.

Kutsume üles tekitama arutelu, olema avatud meeltega. Uurima, küsima ja, kõige olulisem, ära kuulama.

Jääme lootma, et kaasautorite kirjutatud read leiavad end taas paljude uute silmapaaride eest.

Kaunist Eesti Vabariigi aastapäeva nädalat!
Ajakiri Vegan

Ajakirja Vegan 2019. aasta esimene number ilmub selle nädala lõpu poole,  neljapäeval 21. veebruaril. Siis võib Selverist minna seda otsima.