Aasta oodatuim vegansündmus tuleb taas!

Artiklis kasutatud fotod: Veganmess

Igal aastal ootavad veganid, taimetoitlased ning taimetoiduhuvilised pikisilmi seda ühte sündmust. Et saaks mõtteid vahetada, kaasteelisi kohata ja mis seal salata – kõhule taimse hea ja paremaga pai teha. Eelmisel aastal jäi koroonapandeemiast tingitud põhjustel veganmess ära, ent sel aastal rõõmustab see aasta suursündmus taas publikut. Annika Lepp, veganmessi üks korraldajatest, on ürituse lähenedes elevil.

Annika, 2021. aastal jäi mess ära – kui raske seda otsust oli vastu võtta?

Väga raske. Oli meil ju kõik oluline tehtud ja korraldatud. Osalejad kinnitatud ja välja kuulutatud, toredate sponsoritega käed löödud, piletid müüdud, kujundused valmis ja reklaamid ostetud, armsad vabatahtlikud üles rivistatud … Kahjuks me ei saanud riskida olukorras, kus pandeemia võttis päev-päevalt enneolematuid tuure üles ja milles iga uus päev tõi muudatusi piirangutes ja suurürituste korraldamises. 

Võtsime raske otsuse vastu veelgi raskema südamega, kuid olime kõik ühel meelel, et tol hetkel oli tegemist ainuõige ja kohusetundliku otsusega. Kõik piletid ja osalustasud maksime tagasi, väljaostetud reklaampinnad annetasime Loomusele.

Aasta on üsna pikk aeg. Milliseid uusi mõtteid, ideid ja plaane eesoleva messiga seoses tekkis? 

Eesoleva messi puhul jätkame sealt, kus eelmisel aastal pidama jäime. 

Paljud osalejad ja esinejad on samad. Messi nägu ja tegu sama, mis oleks pidanud olema 2021. aastal. Tänavu toimub aga mess kahe asemel ühel päeval – seda enam on see seekord eriline. Ei tasu maha magada! Teeme tasa selle, mis eelmisel aastal ära jäi.

Programm on alati veganmessil olnud väga olulisel kohal. Kas keskendute ka sel aastal rohkem mingile konkreetsele teemale?

Sel aastal ei saa me üle ega ümber headest sõpradest Ukrainas. Teeme nimelt otseülekande Ukrainasse, kus sealsest olukorrast annab ülevaate Ukraina suurima loomakaitseorganisatsiooni UAnimals tegevjuht.

Ülejäänud programm on tänavu tihe. Lavale astuvad personaaltreener ja jõutõstja Gert Koovit, telesaates „Naabrist parem“ tuntud maailmakodanikud Kristjan ja Marleen, Loomuse loomasõbraliku ilu programmi LILU eestvedajad ning Fridays for Future aktivistid. Toimub ka Eesti vegan-podcast’i avalik salvestus toitumisnõustaja Eliis Salmiga, kes lahkab veganlusega seotud müüte.

Veganmess on ju ka teinud aastatega meeletu hüppe. Mis on need kõige drastilisemad muutused, kui vaatad näiteks esimest ja teist taimetoidumessi ja nüüd oma vaimusilmas kohe algavat veganmessi?

Kuigi 12 aasta jooksul on toimunud ilmselge kvaliteedihüpe ja messist on saanud professionaalne suurüritus, siis vahva on see, et mõned asjad on jäänud samaks, alustades messi ülesehitusest ja korraldamise struktuurist, lõpetades paljude vabatahtlike, korraldajate ja osalejatega. 

Muutumatu on ka ürituse eesmärk – taimse toidu ning veganluse tutvustamine. Ja meie eriline messivaim! Viimast annab kõige edukamalt edasi messi maskott, vaal Nele. Rõõmsameelne, heatahtlik, suur ja soe.

Veganmess on Eesti inimeste seas pälvinud tõesti sooja vastuvõttu. Mis sa arvad, miks veganmess inimestele oluline on?

Lisaks sellele, et mess on juba 12 aastat toonud veganlust inimestele lähemale, tekitanud aastate jooksul ohtralt kõneainet massimeedias ning viinud kokku ja inspireerinud taimse toidu ja vegantoodete tootjaid ning kliente, täidab mess edukalt ka sarnaselt mõtlevate inimeste kohtumispaiga rolli. 

Veganite ja veganlusest huvitatud inimeste jaoks on mess justkui pidupäev. Ja pidupäev tähendab ka head tuju ja rõõmsat meelt. Just sellisest heatahtlikust messimelust sünnibki veganmessi eriline vaim. Sellist messivaimu ei saa jäljendada või üle võtta, see on loomulik ja sundimatu. Selle taga ei ole pingutust või strateegilist turundust, selle taga on siiras soov maailma paremaks muuta ja usk sellesse, et iga üksiku inimese panus loeb.

Annika, keda te veganmessile ootate? 

Messile on algusest peale ja jätkuvalt oodatud absoluutselt KÕIK sõbralikud ja uudishimulikud inimesed! Ja muidugi suurt seltskonda armastavad ja hästi käituvad koerad ka.

___________________________

Veganmess 2022

Laupäev 22. oktoober kell 11:00 – 18:00

Noblessneri valukoda • Peetri 10, 10411 Tallinn, Harju maakond

Veganmess, endise nimega Taimetoidumess, on Baltikumi vanim vegan elustiili mess, mille eesmärgiks on taimse toidu ning veganluse tutvustamine. Tänavu toimub Veganmess juba 12. korda. Messil osalevad eksponaadid, kes tutvustavad ja müüvad laias valikus taimetoitu ning muid vegantooteid. Toimuvad ka loengud ja arutelud. Üritus on 22. oktoobril kell 11.00 – 18.00.

OSTA PILET