5 KÜSIMUST ja VASTUST: mida googeldatakse veganlusega seoses kõige rohkem?

Inimesed googeldavad veganlusega seotud teemasid rohkem kui kunagi varem. Mis on need vegan-teemad, mida google otsingumootorisse kõige enam sisestatakse?

Kust saavad veganid kaltsiumit ja proteiini?

On räägitud, et kaltsium teeb kondid tugevaks. Seda on aga alati seostatud piimatoodetega nagu piim või jogurt. Kui hakata veganiks, soovitab BBC selle mure juures varuda endale sellised alternatiive nagu erinevad rohelised salatid, petersell, lehtkapsas, edamame, kuivatatud viigimarjad.

Ajakiri Vegan lisaks siia omalt poolt juurde veel ka brokoli, mandlid, apelsinid ja loomulikult kaltsiumiga rikastatud taimsed piimad.

BBC toob välja, et ka proteiini-küsimus on alati õhus. Õnneks on olemas palju häid alternatiive nagu näiteks pähklid ja seemned. Tänapäeval müüakse ka palju proteiinibatoone, mis on just neist tehtud. Loomulikult peaks meeles pidama ka teravilju ja kaunvilju, näiteks saaks valgurikka roa kui kombineerida pruun riis kikerherneste või läätsedega.

Me soovitaks mitte ära unustada ka tofut. Muidugi, erinevaid taimseid valguallikaid on tegelikult päris palju. Tšeki näiteks SIIT.

Kuidas teevad veganid kooki?

Munad, piim, jahu, suhkur, või, šokolaad.

Kõik need koostisosad on veganvariandina olemas, v.a. munad. Väga paljud veganid kasutavad munaasendajaid, mida on kodus väga lihtne ise teha. Tüüpilisteks asendajateks on näiteks banaanid, linaseemned ja tšiiaseemned.

Kas veganid kannavad villa?

Enamik veganitest ei kanna villa. Põhiliselt selle tõttu, et lambaid kasvatakse eesmärgiga anda villa vaid selleks, et inimesed saaksid sellest kasu.

Loe põhjalikumalt ka SIIT.

Kas veganitel on parem tervis?

BBC toob välja hiljutise analüüsi, kus võrreldakse taimetoitlaste ja veganite tervist lihasööjatega. See märgib ära, et taimetoitlastel ja veganitel on parem tervis.

Uurijad on leidnud, et (täis)taimetoitlastel on väiksem risk südamehaigustele ja vähile, aga analüüs ei kinnita, et (täis)taimetoitlased elavad kindlasti kauem kui omnivoorid.

Me lisaks omalt poolt, et vaatamata oma toitumiseelistustele peab igaüks oma tervise huvides olema kursis tasakaalustatud toitumise põhitõdedega. Ka veganite tervis minna kehvaks, kui süüa väga tihti töödeldud toitu ja mitte pöörata tähelepanu toitainetele, millest keha puudust võib tunda (nagu näiteks veganitele väga olulisele B12-vitamiinile). 

Miks veganeid kutsutakse veganiteks?

Sõna “vegan” öeldakse Collins English Dictionary kohaselt inimese kohta, kes ei tarbi ühtegi loomset päritolu toodet toiduks, rõivastuseks või teistel eesmärkidel.

Usutakse, et sõna on loodud 1940ndatel Donald Watson’i poolt, et kirjeldada taimetoitlasi, kes ei tarbi ka piimatooteid. Küll aga tehakse tänapäeval viga, arvates, et sõna “vegan” käib ainult toitumiseelistuste kohta. Tegemist on tänapäeval siiski elustiiliga, hõlmates ka teisi valdkondi.