4 FESTIVALI, MIDA SUVEL KÜLASTADA!

I Land Sound, foto: Merili Reck

Andra Nõlvak

Suvel toimub üle Eesti kümneid erinevaid festivale, kus oluline osa on ka heal toidul. Üks korralik kõhutäis teeb tuju alati paremaks. Uurisime festivalidelt, kas vegantoit on esindatud ja toome teieni neli festivali, mis kindlasti pakuvad ka vegantoitu!

Festival „I Land Sound” 11.-14.07 Orissaares

I Land Sound, foto: Kristiin Elmat

Festivali korraldajad on ürituse sügavalt läbi mõelnud ja ka veganelustiili elavad pole neil meelest läinud. Asjaajajate näol on tegemist suurte keskkonnasõpradega – omalt poolt tehakse väga palju selleks, et oma jalajälge vähendada. “Meie festivaliplats on puhas festivali ajal ja sellele järgnevatel päevadel, sest teadvustame endale prügi vähendamise, korduskasutamise ja sorteerimise olulisust.”

Päris toidunõud, topsiring, kilekoti-, postri- ja kõrrevabadus, taaraautomaat, viie osaline prügisorteerimissüsteem. Isegi telgid on papist valmistatud!

Samuti on igal toitlustajal kohustus lisada menüüsse vähemalt üks taimetoit …

“Samuti on igal toitlustajal kohustus lisada menüüsse vähemalt üks taimetoit, kuna selle tootmine on võrreldes lihatoitudega palju keskkonnasõbralikum,” seisab festivali kodukal. Kõigi 16 toitlustaja seas on lausa 4 toitlustajat, kes pakuvad ainult vegantoitu, lisaks üks smuutide ja puuviljade pakkuja.

Viljandi pärimusmuusika festival 25.-28.07 Viljandis

Viljandi Folk, foto: Ako Lehtmets

Jätkusuutlikus on Viljandi pärsimusmuusika festivalile üha olulisem põhimõte. Nii on festival otsustanud sellest aastast täielikult lõpetada ühekordsete plastnõude kasutamise ja üle minna biolagunevate nõudele.

Viljandi folgi müügiplatside pealiku Jaana Hinno sõnul oli neil eelmisel aastal kaks uut vegantoidu pakkujat, kes on mõlemad ka sellel aastal kõiki rõõmustamas. „Nende tagasiside eelmisel aastal oli äärmiselt positiivne. Mõlemad toitlustajad tunnistasid, et nii huvi kui ka müük ületasid kõik ootused,” tunneb Hinno vegantoidu populaarsuse üle heameelt.

Sel aastal on festivali alal kolm vegantoidu pakkujat, lisaks kaks vegansnäkkide pakkujat. Muidugi leiab täistaimset toitu ka teiste toitlustajate valikust.

See ei ole veel kõik! Ka esinejate ja festivali korraldusmeeskonna toitlustamisel on mõeldud taimetoitlastele. „Menüüs on kaks varianti: tavatoit ja toit, mida saavad süüa need, kes loomset ei söö. Meeskonnaliikmeid, kes liha ei tarbi, on iga aastaga juurde tulnud,” sõnab esinejate ja tiimi toitlustuspealik Meeli Liik.

Festival Intsikurmu” 2.-3. august Põlvas

„Eelmisel aastal pakkusid meie festivalil täielikult vegantoitu Herbi, Noodle box ja Siin kohvik. Mitmetel teistel oli menüüs veganvalikud,” sõnab Silver Roosik, kes vastutab kohvikute eest. Plaanitakse kaastata ka veganjäätise pakkuja.  

„Kahjuks Herbi enam ei tegutse, kuid Miku toit oli vaieldamatult ka minu lemmik, hoolimata, et pole vegan,” sõnab Roosik. Tema sõnul läheb toitlustajatel hästi, festivali poolt nõutakse vaid omanäolisust, kvaliteeti, korduvkasutatavaid või biolagunevaid nõusid. “Topsiring on meil juba vana teema ja meeskond ise sööb nisukliist kaussidest.”

Viru Folk 9.-11. august Käsmu rannakülas

Viru Folk, foto: Anett Rannamets

Lisaks heale muusikale saab nautida ka head sööki. Toidupakkujate valik on lai ja loomulikult leiavad omale meelepärase ka vegantoidu nautijad. Päris vegantoidule spetsialiseerunud on Elujanu foodtruck, kel on kaasas veel ka spetsiaalne veganmagustoidu müügipunkt.

Elujanu maistvad vegansöögid olid eelmise aasta festivalil nii populaarsed, et toit sai enne festivali lõppu päris osta. “Tänavu on nad lubanud kohale tulla suuremate varudega, et ikka kõigile jaguks,” sõnab folgi kaubanduse eestvedaja Janno Jõffert.

Lisaks natuke väiksemas valikus pakuvad taimetoitu ka tavakauplejad, näiteks Sinilille catering köögiviljakotlette, veganvrappe, krõbedaid sibularattaid ja värskeid köögivilju. Muidugi soovitatakse kiigata ka teiste toitlustjate lettidele, sest sageli on põnevad taimetoidud peidus teiste vahel.

JÄTA VASTUS

Palun sisesta kommentaar
Palun sisesta oma nimi